Skocz do zawartości

Pierwsza lorneta + coś pod nią


Ciekawska

Rekomendowane odpowiedzi

Olu do akademika to 10/50 i jakiś lekki statyw gotowy z ewentualnie dorobionym lekkim wysięgnikiem to wystarczy, jak najmniej klamotów, tam również jest życie towarzyskie obawiam się, że czasu Ci zabraknie, oby nie. Lornetka w akademiku 22/85 razem z żurawiem zamęczy Cię i zniszczy w Tobie ducha astro to sprzęt dla mobilnych lub stacjonarny. Dla 22/85 poproś tatę i wykona coś takiego, opis znajdziesz TU  lub więcej na PW,  jestem z tego żurawia zadowolony, waga 4kg plus przeciwwagi ze statywem razem to około 10kg do tego dodaj lornetkę to już około 13 kg, gabaryty są spore, zatem nie wygodne do przenoszenia, jedynie auto lub stacjonarne obserwacje. Tak na dzień dzisiejszy ja nie widzę innego rozwiązania jak żuraw, jaki by nie był, obserwacje to cały horyzont aż po zenit bez żadnych ograniczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2018 o 22:06, marianowski napisał:

Zastanawiałem się jeszcze nad takim rozwiązaniem ; https://www.rbl24.pl/pl/p/Uniwersalna-kolumna-centralna-Triopo-W4/1244  

Przerabiał ktoś coś podobnego ?

 

Ja właśnie przerabiam. Męczę się z tym strasznie. 

Więcej tutaj: https://astropolis.pl/topic/64024-zmiana-osi-w-montażu-lornetki/

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, ppbb napisał:

Ja właśnie przerabiam. Męczę się z tym strasznie. 

Więcej tutaj: https://astropolis.pl/topic/64024-zmiana-osi-w-montażu-lornetki/

Dzięki za odzew,miałem świadomość że np "kątówka" zaproponowana przez zdzicha https://www.cyfrowe.pl/aparaty/manfrotto-553-adapter-katowy-do-glowic.html na Astropolis byłaby bardzo dobrym rozwiązaniem,ale nie chciałem specjalnie nic sugerować,ludzie czasem mają zaskakująco genialne pomysły.W moim przypadku stosując kolumnę musiałbym raczej na pewno dociążyć statyw wieszając na haku odpowiedni odważnik i jednak nadal uważam że będzie to lepszy wybór od żurawia który na pewno nie będzie bardziej mobilny ze względu na gabaryty.

Kto wie,może się mylę,ale po złożeniu wtedy wszystkiego lornetka spakowana w walizkę nadal będzie stanowiła najpokaźniejszy rozmiarem klamot z całego zestawu ;)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką "kątówkę" lepiej samemu zrobić. Kawałek kątownika, śruba 3/8 cala (lub inna) nakrętka i cała filozofia za góra 40 zł.


O ile się ma narzędzia. ;)
Jak się nie ma, to się nie opłaca specjalnie pod to kupować.
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, ppbb napisał:

 


A to nie będzie trzeba gwintu wiercić?

 

Jak rozumiem to ten "kątownik" z linku to z jednej strony śruba do mocowania głowicy, aparatu itp. a z drugiej nakrętka do przymocowania go do statywu itp. ?

Kupujesz kątownik, np. taki:

https://www.bimex.pl/product-pol-2659-KATOWNIK-Z-PRZETLOCZENIEM-KP4-2-70x70x55-x-2mm.html

https://www.bimex.pl/pol_pl_KATOWNIK-Z-PRZETLOCZENIEM-KP4-2-70x70x55-x-2mm-2659_2.jpg

W jeden otwór wkładasz śrubę, nakręcasz nakrętkę i masz mocowanie głowicy, aparatu.

To tak w uproszczeniu, kwestia własnej pomysłowości. Ja dałem tylko ogólny zarys. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przykręciłem do zdemontowanej końcówki (główki) na mikrofon przejściówkę (kątówkę) ze statywu fotograficznego na lornetkę. Nie wiercąc nic ani nie uszkadzając. W ten sposób mogę montować lornetkę do dowolnego statywu mikrofonowego. Od lekkich przenośnych po bardzo ciężkie potwory.

lornetka.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol_C napisał:

Jak rozumiem to ten "kątownik" z linku to z jednej strony śruba do mocowania głowicy, aparatu itp. a z drugiej nakrętka do przymocowania go do statywu itp. ?

Nie,źle zrozumiałeś,tam jest gwint 3/8 cala żeński i męski,bo inaczej nici z montażu tam głowicy ;)

Zrobić to można wszystko,potrzeba trochę cierpliwości,zdolności manualnych i czasu,może ciężko jest to pojąć sporej większości ale nie wszyscy go mają wystarczająco dużo stąd polowanie na gotowce.Gdyby jednak ktoś chciał nabyć odpowiednie gwinty i za bardzo się nie motać pod linkiem bardzo prosto wytłumaczono co jest co https://piksomania.wordpress.com/2013/10/17/gwinty-w-fotografii/

Pozdrawiam :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Karol_C napisał:

Racja. Ale jak ktoś umie i może to warto zrobić. Wyjdzie taniej. 

Jak widać dużo taniej,stąd też i link wolałem załączyć bo pamiętam jak jednemu gościowi ciężko było wytłumaczyć że gwinty nie tylko rozmiarem się różnią,a techniczny ponoć był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na zlocie miałam okazję organoleptycznie sprawdzić kilka lornet i lornetek. Ostatecznie chyba najbardziej przypadła mi do gustu APM 25x100 na statywie Slik Pro 700DX, mimo że całość trochę przekracza założony budżet. Jest większa od TS-ki (którą nawiasem mówiąc też mogłam obejrzeć i która też okazała się być bardzo fajna), a przy tym lżejsza o ok. 1 kg. Podobał mi się dawany przez nią obraz - piękna faza Wenus, Saturn z wyraźnymi pierścieniami, niesamowicie trójwymiarowe Chichoty, z których gwiazdy wręcz się wysypywały...

Dziękuję wszystkim za pomoc i zainteresowanie tematem :)

  • Like 4

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest Olu trafna decyzja. Mam taką lornetę i bardzo zadowolony jestem - zwarta, lekka, ze sporymi możliwoścismi. Sesje z jej wykorzystaniem to czysta przyjemność, a co do jakości obrazu to nawet Panasmaras ją polubil - a to wyjątkowo zrzędliwy, wybredny i wymagający typ. :)

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lukost napisał:

... nawet Panasmaras ją polubil - a to wyjątkowo zrzędliwy, wybredny i wymagający typ. :)

Lukost, jakoś nigdy nie widziałem / słyszałem, by zrzędził na Ciebie. :))

Tymczasem odwrotnie - i owszem :diablatko:

  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Lukost jest ogólnie dobrze skorygowany, to i nie narzekam :D 
Olu, świetny wybór - zarówno lorneta (wyjątkowo lekka jak na swoje gabaryty i możliwości), jak i Slik 700 (spokojnie dający radę z lornetami 3-5 kg). Dodatkowo, jeśli lorneta wyląduje w plecaczku, to wagi zestawu praktycznie nie odczujesz.

  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Miałem APM 25x100 MS.

Dobry wybór - a już w roli pierwszej lornetki to już naprawdę konkretny kaliber.

Wielka lorneta o naprawdę zadziwiająco małej masie - operowanie na statywie niewiele trudniejsze od 15x70 Ba8, a zasięg znacznie większy.

Bardzo dobra transmisja, wiele obiektów można ją już podziwiać.

Jak ją miałem to przez jej wagę (i trochę z lenistwa), w zimie nie wychodziłem na zewnątrz, a tylko w ciepłym pokoju trzymałem ją w dłoniach podpartych o parapet i podziwiałem zimowe niebo. W taki sposób, szczególnie zapamiętałem widziane przez nią piękne gromadki M35, M36, M37 i M38 - godne jej obiekty.

Miłych obserwacji

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrażenia z obserwacji? Obecnie posiadam Nikona 10x50, ale zaczynam myśleć o jakimś większym kalibrze w niedalekiej przyszłości - nawet kosztem kupna teleskopu - jakoś lornetki mnie bardziej pociągają.

Niestety przez 25x100 nie miałem okazji spoglądać, nie znalazłem też nigdzie szkicy.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dexter77 napisał:

Jak wrażenia z obserwacji? Obecnie posiadam Nikona 10x50, ale zaczynam myśleć o jakimś większym kalibrze w niedalekiej przyszłości - nawet kosztem kupna teleskopu - jakoś lornetki mnie bardziej pociągają.

Niestety przez 25x100 nie miałem okazji spoglądać, nie znalazłem też nigdzie szkicy.

Postaram się jak najszybciej opisać wrażenia, tylko muszę znaleźć na to troszkę czasu, aczkolwiek mogę już powiedzieć, że lorneta jest wspaniała :) 

  • Like 2

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ciekawska napisał:

Postaram się jak najszybciej opisać wrażenia, tylko muszę znaleźć na to troszkę czasu, aczkolwiek mogę już powiedzieć, że lorneta jest wspaniała :) 

Super, czekamy :) Ostatnio miałem możliwość popatrzenia przez GSO 10" (relacja niebawem), widoki bardzo fajne, ale kusi mnie w dalszej perspektywnie mimo wszystko bino (przede wszystkim mobilność i "odczucia" spoglądania przez lornetkę). Jednak zastanawiam się co w praktyce takim sprzętem można wyciągnąć :) 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ciekawska napisał:

Postaram się jak najszybciej opisać wrażenia

Kiedyś swoje pierwsze wrażenia z przedmiotowej APM 25x100 spisałem sobie w formie porównania do posiadanej wówczas równolegle lornetki 15x70.

Opis moich subiektywnych wrażeń z pierwszych chwil użytkowania APM 25x100 tutaj: APM MS 25x100 vs Stigma Optics 15x70.pdf

Ciekawi mnie jak opiszesz widzianą przez tą lornetę, jakby to nazwać "kapryśną" galaktykę M33 w Trójkącie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to relacja gotowa :) Ciekawa jestem co na nią powiecie, bo wydaje mi się, że jest hmm dość nietypowa i pewnie nie taka jak się spodziewaliście... A zresztą, sami zobaczcie. 

Na dwoje oczu

 

  • Like 2

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)