Skocz do zawartości

Szukam teleskopu do planet ...


dyngol

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przywitam się najpierw - mam na imię Wojtek i zacząłem przygodę od SW 80/400 az3. Wybór świadomy - trochę nieba, trochę przyrody, bardzo poręcznie, mobilnie. Dokupiłem oczywiście okular 4mm i zoom 8-24x, filtry...Chciałbym nabyć mocniejszy sprzęt do planet, zobaczyć dokładniej. I biję się z myślami, potrzebuję pomocy. Miejsce obserwacji przede wszystkim balkon, piętro ostatnie w bloku., budżet jakieś 1500zł, stawiam na używany sprzęt. Zależy mi na tym żeby planety nie tylko zobaczyć ale zobaczyć z większym powiększeniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA :)
Celuj w SCT lub MAKa - osobiście polecam SCT. Możesz zacząć od 6", następnie powolutku powiększać aperturę. Do 8" będzie nadal sprzętem balkonowym i do planet i do przyrody a z 8" już dużo w DSO zdziałasz.
Bedzie to razem z montażem AZ4 bardzo mobilny sprzęt. Kompaktowy i lekki.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycję, powinienem zmieścić sie w założonym budżecie. 
Dlaczego planety? - rodzinie oglądaliśmy Saturna i Jowisza - no i przez okular 4mm, powiększenie 100x planety są widoczne ale są bardzo małe. 
Obserwacje z balkonu ale kto wie, pewnie wybiorę się za miasto. Na razie zostaje balkon i towarzysząca mi często rodzinka. 
Czy między Mak-em a SCT różnice są duże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak jest bardziej specjalizowany do planet, ma dłuższą ogniskową i węższe pole od odpowiedniego SCT. 

Ponoć planety lepiej wyglądają w Maku. Może, gdy Jowisz był wysoko kilka lat temu, to rzeczywiście w Maku 150 u kolegi był ładnie widoczny, tak że można było mu poświęcić 15 minut obserwacji. 

Ale wrócę raz jeszcze do swojego pytania i w zasadzie do sedna sprawy. Chodzi o to, że gdy planeta jest nisko nad horyzontem, to obraz uzyskany w teleskopie jest słaby. 

Większe powiększenie nic nie daje a nawet obraz bywa dużo gorszy. Takie są warunki obecnie i nie zmienią się prędko. 

Nie spodziewaj się zobaczyć jakichś specjalnych szczegółów na planetach. Ot większa tarcza. Może trochę przeginam ale dobrze byś się nie rozczarował. 

Dlatego SCT jest bardziej uniwersalne. Łatwiej uzyskać nieco szersze pole. Można obserwować nim DSy, a te są dostępne cały rok, różne, piękne i wspaniałe zwłaszcza pod ciemnym niebem. A SCT8, niewątpliwie droższe, daje dopiero czadu. 

Dlatego raz jeszcze - przemyśl czy potrzebny jest Ci teleskop konkretnie do planet. Dobieraj do większego SCT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie, bo ewidentnie szukam czegoś bardzo podobnego. Kolega napisał budżet 1500 (podobnie jak mój).

Jakim cudem znaleźć SCT 6" za ok. 1500?! A już w ogóle jeśli trzeba dokupić AZ4???

Z makiem 127 zresztą jest podobny problem. Używanego praktycznie nie sposób wyłapać (parę osób na forum szuka o dawna). Nowy najtaniej widać za ok. 1200.

Do tego montaż (używany) kolejne 500 zł. No powiedzmy, że jest blisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pali się. Ale chciałbym w tym roku kupić.

Przepraszam, ale chyba jestem rozgoryczony niektórymi poradami.

Na tym i "okolicznych" forach wszyscy sugerują SCT mimo faktu, że - jak sam przyznajesz - nie ma i nie bywa. Zazdroszczę, że widziałeś maka 127, bo znajomy z forum od pół roku próbuje kupić. Owszem była ostatnio oferta, ale została wycofana (zresztą 1100 za używkę to nie taka znowu super oferta).

A co do montażu, to z całym szacunkiem, ale jeśli chcę kupić AZ4 (sugerowany i mi, i innym użytkownikom), to nie interesuje mnie raczej EQ3-2... ani AZ3, ani jakiś dużo droższy AZ.

Nie będę już więcej komentował - przepraszam za zaśmiecenie wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kjacek - może faktycznie liczę na zbyt wiele. Dokładając Barlowa 2x - obraz mam rozmazany (no ale to zrozumiałe, maks. powiększenie użyteczne mam 160x). Tak się zastanawiam, że chyba chciałbym zerknąć u kogoś przez Mak'a 127 i SCT. Czy ktoś w okolicach Gorzowa Wlkp, posiada taki sprzęt z forum??? Muszę się przekonać zerkając w okular.  Miałem nadzieję, że np. na planetach uda mi się zobaczyć szczegóły. Poczytałem jeszcze o Dobsonie 8". Cena przystępna, tyko ten balkon. Tu widziałem, że koledzy stawiają teleskop na jakieś podstawie, stoliku itd. Ma  to sens? Lepsze widoki od Mak'a i SCT?

Proszę o kontakt jeśli ktoś mieszka niedaleko i posada wyżej wymienione teleskopy. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli, już chcemy mieć teleskop to chcemy go na JUŻ a nie za pół roku, to jest zrozumiałe i nie musisz się nam tłumaczyć z tego powodu.

Skądinąd jednak jest potrzebna chwila cierpliwości, uwierz nam, że ostatnio było sporo ciekawych ofert zarówno w kwestii maka 127 jak i SCT 5 i SCT 6.

Montaży też było do wyboru, do koloru. Mak 127 zaczyna się od 700 zł a widziałem i tańsze w pełni sprawne. Sam swojego na wiosnę sprzedałem za chyba 700-750 zł, nie pamiętam.

Warto poczekać, maków jest sporo w polskich domach i często zmieniają właścicieli. Ceny różnią się bo niektóre maki są w wersji z Visual Backiem 2 cale, stąd są droższe.

SCT 6 cali był w przeciągu kilku miesięcy właśnie za 1500 i ogłoszenie leżało również dobry miesiąc zanim się sprzedał.

Z całym szacunkiem ale zacznij regularnie przeglądać giełdy jeśli chcesz trafić na interesujący Cie przedmiot i nie sugeruj się znajomym bo maków na giełdzie w ciągu pół roku było z 10 sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nie komentować, ale jestem w lekkim szoku: oferta SCT 6" za 1500 leżała miesiąc?!

W tym momencie na forum są co najmniej 4 osoby (służę nickami w razie potrzeby), które kupiły by ten teleskop bez wahania. (zakładam, że był w dobrym stanie).

Jakiś szczyt sezonu jest teraz czy co? Będę zatem czekał i miał nadzieję, że pozostałe osoby się myliły co do dostępności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem więcej, w zimę był SCT8 za 1700-1800 (nie pamiętam dokładnie) zł, od tego Pana kupiłem swoje eq3-2. Nie przeglądasz giełd to omijają Cię takie kwiatki. Był oczywiście używany ale w dobrym stanie. Akurat kupowałem wtedy maka 150 i interesowałem się tym tematem, czy MCT 6 cali czy SCT 6 cali. Kupiłem MCT i nie żałowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że warto zaglądać też na OLX. Często są tam sprzęty, których nie ma na forach. Oczywiście przeważają małe refraktorki-zabawki, ale jest też sporo dobsonów, są i maki, widziałem nawet SCT8.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jestem niechętny kupowaniu na olx. Przed momentem popatrzyłem i masa sprzętu ma przekręcone nazwy (łącznie z typem optyki) i/lub parametry. Małą to daje gwarancję, że sprzęt był właściwie użytkowany.

Są też oferty w cenie bardzo zbliżonej (albo i wyższej?) od nówek.

A giełd nie przeglądałem, bo na teleskop mnie wreszcie stać (albo i nie, jak się okazuje...) od miesiąca. Dlatego też zdaję się na opinie forumowiczów, które są skrajnie odmienne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kjacek napisał:

Ale ?planety są nisko i jakość będzie słaba raczej. Tak mi się wydaje. Więc na co Ci taki teleskop stricte do planet?? 

Muszę się zgodzić. Mam MAKa 127 od półtorej roku. Teraz jestem w Grecji i dopiero tu udało mi się przerwę Cassiniego na Saturnie wypatrzyć. I to na głowicy fotograficznej na zbyt lekkim statywie fotograficznym. Za trzy latka Jowisz będzie bardzo wysoko, a potem Saturn i warto mieć do wtedy uzbieraną kasę na dobry teleskop planetarny. Mam nadzieję że w przyszłym tygodniu Jacka podpytam jak sprawuje się jego C8 na planetach. Na najbliższe trzy lata ja inwestuje w DSy, ale mi łatwo mówić jak już MAKa mam. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Księżyc to co? Jest ciekawszy niż wszystko inne razem wzięte :) To jedyny obiekt po którym możemy odbywać teleskopowe wycieczki niemalże jak po ziemskim globie... pod warunkiem posiadania dobrego teleskopu planetarnego.

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JSC napisał:

A Księżyc??? ?to? co??????

Oczywiście mój MAK 127, SWAN 20mm, filtr szary 0.6, atlas księżyca i jest super zabawa całym rokiem. 

Ale temat zaczął się od:

17 godzin temu, dyngol napisał:

Chciałbym? nabyć mocniejszy sprzęt do planet, zobaczyć ??dokładniej?????.

Więc prawda jest taka, że planety są nisko i dużo się nie zobaczy nawet najlepszym sprzętem. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpujące informacje. Chyba każdy z Was ma coś, co pacha by zobaczyć więcej. Rozglądam się za Mak'iem 127 i Az4. Tu widziałem, że są z i bez - płynnej regulacji (mikroruchy).  Lepiej posiadający mikroruchy. Widziałem też Az5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dyngol napisał:

Rozglądam się za Mak'iem 127 i Az4. Tu widziałem, że są z i bez - płynnej regulacji (mikroruchy).  Lepiej posiadający mikroruchy. Widziałem też Az5. 

W AZ4 nie są potrzebne mikroruchy - prowadzi się bardzo płynnie, AZ5 nie polecam.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga wersja ma wyciąg 2 calowy. To lepiej. 

Ale pojęcia nie mam, jaki jest przelot optyczny na wyjściu obu teleskopów. Myślę, że taki sam. Zapytaj w sklepie. Zadzwoń. Niech podadzą w mm dla obu wersji. Możesz to zweryfikować w innych sklepach. 

Jeśli taki sam, to jak chcesz. Jeśli kupisz pierwszą wersję, to wystarczy wymienić mocowanie kątówki na dwucalową. Jest wygodniejszy, możesz używać 1.25 i 2 calowych okularów. 

EDIT AZ5 to generator drgań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pmochocki napisał:

Mam nadzieję że w przyszłym tygodniu Jacka podpytam jak sprawuje się jego C8 na planetach. Na najbliższe trzy lata ja inwestuje w DSy

Pozazdrościć wyjazdu ? ale chyba tam trochę ciepło masz? 

Jowisza i trochę Saturna naoglądałem się jak Jowisz był wysoko. Teraz nie ciągnie mnie do planet. Owszem jakiś rzut oka na Marsa (wciąż bez szczegółów, ale ładny kolorek) i Saturna. Saturn i Jowisz są za nisko obecnie. Mieszkam na Pomorzu, tu zwykle mgły zbierają się i dodatkowo utrudniają obserwacje. Kolega z Makiem 150 próbował od czasu do czasu polować na Jowisza z sąsiedniej miejscowości i tylko narzekał na warunki. 

Moja rada jest taka - czas na DSy. Podczas ostatniego nowiu miałem szczęście zabrać SCT8 z korektorem F6.3 i Lumiconem UHC na miejscówkę z południową wystawą. Warunki jak to na Pomorzu, takie sobie. Ale było ciemno i wszystkie mgławice od Laguny, Kończyny, Omegi z przyległościami przez pola gwiezdne Tarczy, Łabędzia po Kasjopeję i Perseusza były moje ?. Od tej strony było słabiej. 

Ameryka niestety tylko w częściach ale jej kłaki i włókna doskonałe widoczne. 

Pogoniła mnie burza ale zdążyłem jeszcze przelecieć to samo z lornetki Stigma 15x70 BA8. Zawsze po takim przeglądzie mam opad szczęki ?

Czarne niebo, to jest to czego nam wszystkim trzeba i czego nam wszystkim życzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)