Skocz do zawartości

Co kupic dla poczatkujacego


LukSol

Rekomendowane odpowiedzi

Podaj więcej informacji, najlepiej według tego wzoru:

Nie powiemy Ci nic więcej, nie wiemy czy możesz wieźć 30 kg, czy masz możliwośc targania tylko 10 kg. Określ też czy wolisz oglądać DS czy planety. Cena 6000 zł za komplet z docelowymi okularami, czy sam teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce ogladac wszystko  wiem ze to niemozliwe. Zastanawiam Sie nad jakims NT a moze SCT. Chodzi mi o sam teleskop z montage bo wiem ze sa rozne okolary i niektore bardzo drogie. Jezeli chodzi o montaz to mysle ze najlepsze EQ5, Tube zawsze moge zmienic dokupic inna. A i dzwigac moge wystrczajaco duzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Chce troche pofocic. Mysle o montazu z GoTo. Myslalem na poczatku o  Skywatcher Dobson telescope N 254/1200  als jest troche duzy jak by chcial popatrzec sobie z balkonu. Dlatego najlepszy byl by pewnie Eq5 (cena)tylko nie wiem czy NT czy lepiej moze MAK.  Tak jak pisalem wczesniej Mam miejsca dosyc ciemne poza miastem do ktorych moge dotrzec w ciagu paru minut. Jeszcze nie wiem Co dokladnie najbardziej mnie interesuje. Na pewno planety, mglawice. Wiem ze nie ma uniwersalnego teleskopu do wszystkiego. Wiec moze najpierw np.NT 200/800 a za rok lub dwa jakas inna Tube na ten montaz np.Teleskop Maksutova MC 127/1900 Messier OTA. Daje sobie jeszcze czas na zakup i szukam, czytam ,ogladam pytam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, LukSol napisał:

Chce kupic teleskop wmiare uniwersalny. Cena powiedzmy do 6000zl. Mam mozliwosc w ciagu paru minut byc poza  miastem. 

image.thumb.png.1e46a5bcd992102a9baf532eecd2d856.png

http://scopeviews.co.uk/ZeissConquest15x56HD.htm

Rien ne va plus.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Karol_C napisał:

Czytałeś trochę fora ?

Ułatwiło by to pomoc Tobie. 

Tak czytalem. Wiele tematow typu teleskop dla poczatkujacego do 1500 albo 1000.  I wielu ludzi sie udziela i podaje swoje propozycje. 

Moje typy to 

Bresser N 203/800 lub 1000 exos2 Goto

Bresser N 150/750

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LukSol napisał:

Mysle ze moj Nikon Coolpix P900 ma duzo lepszy zoom niz ta lornetka

 

Ale wiesz, że w obserwacji nieba lornetką nie chodzi o zoom? Prawda?

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, LukSol napisał:

Wiem ze nie chodzi o zoom.

Moze wreszcie ktos  mi poda jakies typy!

Czym wy obserwujecie niebo.

Na pewno nie lornetkami za 1300?

Wiem o kilku osobach, które obserwują niebo lornetkami o podobnej wartości. Ja niestety do nich nie należę. 

Pytasz czym obserwujemy. Różnie, jak kto ma warunki, albo jak kto woli. 

Ja obserwuję SCT8, refraktorem TS APO 100/600 (świeży nabytek) i lornetką Stigma 15x70. 

Na astrofotografii się nie znam, za wysoka półka jak dla mnie. Inny sprzęt i inne zasady. 

Na to potrzebne jest mnóstwo czasu, pracy, nauki i cierpliwości. A w międzyczasie wychodzą potworki zamiast arcydzieł. Jest to super zabawa jeśli ma się dużo czasu. Ale w zasadzie to sposób na życie. 

Poczytaj trochę jak się robi jedno zdjęcie jakiejś mgławicy. Ile godzin, dni czy tygodni zbiera się materiał do obróbki. Ile czasu trzeba poświęcić na tą obróbkę. 

Nie to, żebym chciał Cię zniechęcić. Każdy robi to co uzna za stosowne. 

Ale na początek po prostu odradzam. 

Bo najpierw trzeba nauczyć się nieba. Poznać trochę sprzętu, zobaczyć jak to się je i z czym. 

Nikt Ci nie powie co masz kupić bo to nie jest takie proste. 

Sprzęt do wizuala jest zasadniczo inny niż ten do astrofotografii i trochę ciężko je pożenić. Chyba, że chcesz fotografować planety, wtedy (chyba) łatwiej. 

Odradzam Ci także montaż GoTo na początek. Najpierw naucz się trochę nieba. 

Odradzam Ci także montaż EQ. Zacznij od najprostszego wizuala. Na montażu AZ. Bo tak jest najwygodniej. 

Kup sobie SCT8 lub jakiś mniejszy EDek np ED 100. 

Albo porządną lornetkę jak radził Janko wyżej na statyw foto a jeszcze lepiej na żurawia. 

A przede wszystkim - czytaj i ucz się. 

Powodzenia. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, LukSol napisał:

Wiem ze nie chodzi o zoom.

Moze wreszcie ktos  mi poda jakies typy!

Czym wy obserwujecie niebo.

Na pewno nie lornetkami za 1300?

Podałeś pułap cenowy i poprosiłeś o radę. Stąd taka odpowiedź  :))

Gdybym teraz kupował sprzęt do obserwacji nocnego nieba za ca 6000 zł to kupiłbym właśnie ten.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LukSol, bo widzisz to jest tak, że niektórzy preferują teleskopy, takie, czy inne. 

A inni wolą lornetki.

Jeszcze inni jedno i drugie. 

Jak mawia mój kolega 'jeden lubi ogórki, drugi woli ogrodnika córki' ?

Dla każdego coś innego. Każdy z nas coś Ci radzi. Ale najlepiej jedź na jakiś mniej lub bardziej lokalny zlot czy spotkanie i tam sam ocenisz co Ci najbardziej odpowiada. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, kjacek napisał:

Dla każdego coś innego. Każdy z nas coś Ci radzi. Ale najlepiej jedź na jakiś mniej lub bardziej lokalny zlot czy spotkanie i tam sam ocenisz co Ci najbardziej odpowiada. 

Święte słowa! Nawet rada od najbardziej doświadczonego Usera moze okazać się dla Ciebie niewypałem :( 
Lokalne spotkanie, samodzielne lukniecie i wszystko wiesz - pasuje lub nie. To nie Adidasy czy Pumy, których kolor, fason czy rozmiar Cię interesuje.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)