Skocz do zawartości

Jaki pierwszy teleskop dla amatora


morr6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako, że jestem nowy w temacie chciał bym sie zapytać doświadczonych osób jaki teleskop polecacie dla początkującego do obserwacji głównie układu słoneczcnego.

Przedział cenowy 500-1000 (mogą być używane), mieszkam na wsi więc mobilność sprzętu dowolna, ciężar również nie jest przeszkodą. 

Niebo nocami jest tu tak piękne patrząc gołym okiem, że nawet wole nie wyobrażać sobie jak to będzie przez telesko. Dlatego myśle, że warunki tu fenomenalne ( z dala od sztucznego światła jak i zanieczyszczeń różnego rodzaju ).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Pod takie niebo jak największe lustro Newtona na jakie Cię stać. 

Minimum 8 cali na montażu Dobsona. 

Jeśli nie da rady, to nawet 6 cali. 

Szukaj na giełdzie tu, na astromaniak.pl czy astropolis.pl. 

Stellarium na komputer i jakiś program na komórkę, jest tego sporo. 

Czytaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson 6 czy 8 cali jest stworzony głównie do DSO. Wiem, że zależy ci głównie na US, ale nie ma najlepszych warunków do obserwacji planet, i raczej nie spodziewaj się fajerwerków. DSO są zaś przez cały rok, i dlatego proponuję Dosbon 8. Znajdziesz go już za 800 zł na giełdach, tutaj, na astromaniaku lub astropolis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Galachard napisał:

Dobson 6 czy 8 cali jest stworzony głównie do DSO.

Mylisz się Kolego, szczególnie jeśli chodzi o 6" - obydwie rurki to również znakomite planetarki.
A planetki są rzeczywiście teraz nisko.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, morr6 napisał:

Okej, a jeśli chodzi o układ słoneczny  to co będe w stanie takim zobaczyć mniej więcej i w jakiej jakości? Oraz kiedy są najlepsze warunki do oglądania planet?

Co można zobaczyć, możesz śledzić wirtualnie w domciu, jakiej jakości? Zależy od nieba, rurki, okularów i pogody. Na planetki niestety trzeba poczekać dłużej :( .
Tu masz symulator widoków, wpisujesz parametry sprzętu i oglądasz (oczywiście w dużym przybliżeniu): TAbak.zip

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, morr6 napisał:

Oraz? kiedy są najlepsze warunki do oglądania planet?

Najlepsze warunki są jak planety są wysoko. Jowisz już za trzy latka będzie wysoko. :)

Główną wadą Newtona na Donsonie jest jego mobilność. Ale że Ty masz ciemne niebo na miejscu to na prawdę nie ma się nad czym zastanawiać. Za trzy lata pomyślisz czy chcesz MAKa 180 tylko do planet czy może większego Newtona. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Jacek E. napisał:

Tu masz symulator widoków, wpisujesz parametry sprzętu i oglądasz (oczywiście w dużym przybliżeniu): TAbak.zip

no zdjęcia zdjęciami, wolał bym usłyszeć zdanie ktoś kto faktycznie miał w rękach taką 8" i jest w stanie powiedziec jak to wygląda :D Nie chce też wydać takiej kasy żeby potem sie okazało, że planety US to po prostu jasne kropki na niebie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, morr6 napisał:

no zdjęcia zdjęciami, wolał bym usłyszeć zdanie ktoś kto faktycznie miał w rękach taką 8" i jest w stanie powiedziec jak to wygląda :D

No to zaocznie mogę Ci napisać ładnie..... Satysfakcjonuje Cię taka odpowiedź? Chyba nie. Mozesz jeszcze szkice pooglądać ale to też nie własne oko.
Znajdź kolegów w pobliżu, umów na obserwy - jak się sam nie przekonasz to wszystkie opinie będą względne i tyle.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jesteś z Krakowa, to tak jak ja :). Mamy w Krakowie świetną, zgraną grupę miłośników nocnego nieba. Jeżeli tylko pogoda na to pozwala to co tydzień (z reguły w piątki i soboty) jeździmy na obserwacje. Wpadnij kiedyś do nas to sam na własne oczy przekonasz się jaki typ teleskopu najbardziej Ci odpowiada. Sprzęt jaki się pojawia na naszych spotkaniach to między innymi: Newtony 8",10",12" i 13", Newton 150/750 EQ-5, Mak 127 EQ5, Mak 180, Refraktor 80/400. Sam, na podstawie własnych doznań zdecydujesz co jest dla Ciebie najfajniejsze.

I teraz pytanie do innych forumowiczów. Czy mogę wkleić tu linka do innego forum z postem w którym umawiamy się z chłopakami na obserwacje? Grzecznie pytam bo nie chcę robić chlewu...

PS Wiem że mogę wysłać PW ;)

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zjebur napisał:

I teraz pytanie do innych forumowiczów. Czy mogę wkleić tu linka do innego forum z postem w którym umawiamy się z chłopakami na obserwacje? Grzecznie pytam bo nie chcę robić chlewu...

PS Wiem że mogę wysłać PW ;)

Ależ oczywiście :) Na FA nie dzielimy for astro na cacy i b :) Linkuj ile chcesz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super. Więc jadę z linkiem. Morr6 - tutaj umawiamy się na podkrakowskie obserwacje. Jak będziesz miał czas i ochotę to zapraszamy:

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=30&t=28736&start=1075

 

  • Like 2

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładne lokalizacje wraz z mapkami dojazdu masz w tym wątku który podlinkowałem tylko kilka stron wcześniej. Są w nim też zdjęcia tych miejsc. Głównie spotykamy się w Glanowie (~35km na północny-wschód od miasta) lub w Trzonowie (~60km na północ od miasta). Bywają też inne miejscówki ale raczej rzadziej niż częściej. Ostatnio odwiedziliśmy Koskową Górę (~50km na południe), dokładnie tutaj, obok kapliczki http://photo.bikestats.eu/photo/310732/widok-z-koskowej-gory

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planujemy obserwy na wrześniowy nów (wekeend 8-9) więc jakoś się zgadamy, obserwuj wątek na astromaniaku, co Zjebur tu zalinkował. Ostatnio na Perseidy było nas kilkanaście osób :)

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to 19 osób, 10 samochodów i wagon sprzętu różnej maści :) Bardzo udany zlocik, dobrze że akurat wykosili zboże i zrobili nam dużo miejsca.

  • Like 2

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)