Skocz do zawartości

Pomocy! !Sky watcher(synta)BK1309EQ2


kamilo32

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich astromaniakow ,piszę ponieważ mam problem ,właśnie rozpocząłem wraz z synem obserwację nieba ,więc jako lajki kupiliśmy teleskop tjw. Wymieniony (sky-watcher)wczoraj po trzech dobach z chmurami w końcu zaczęliśmy obserwację dodam że szukacz był już wcześniej ustawiony w dzień ;) pokilku minutach obserwacj księżyca chcieliśmy zobaczyć coś innego wybraliśmy najasniejsza gwiazdę na południu po zbliżeniu w okularze zobaczyłem jasny punkt na którym widać było ten krzyżyk który jest z przodu tuby do którego przymocowane jest to małe lustereczko i w miarę zbliżania krzyżyk się powiększa widac to było na obydwuch okularach 10 i 25 .Pytanie czy tak już jest ?czy teleskop nie widzi tak daleko ??czy to jakiś mój błąd ? Serdecznie dzięki za odpowiedzi pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obraz księżyca był wyraźny i ostry to teleskop powinien pokazywać ostry obraz gwiazd. Opisany problem świadczy o złym ustawieniu ostrości. Musisz za pomocą pokręteł przesuwać wyciąg aż do uzyskania optymalnego (czytaj ostrego) obrazu. Wiedz, że inne jest wysunięcie wyciągu dla różnych okularów. Radzę gwiazdy obserwować przy okularze 25mm. 

 

  • Thanks 1

GSO 203/800, EQ6 Pro, Guider 50/200 + ZWO 120, Sky-Watcher Synta N-130/900 EQ-2, Sky-Watcher WA 66 6 mm 1,25'', GSO 20mm SWA 70, Lornetka 10x50, Canon 500D, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sw 1309 nie ma 2 calowego wyciagu , nie ma więc tej redukcji. Ustaw ostrość na najdalszym drzewie albo budynku. Wiwczorem wyceluj w gwiazdę na poludniu - nisko.... jak nedziesz miał szczęście to trafisz Saturna -  będziesz widział gwiazdę z uszami i wtedy zaczniesz minimalnie kręcić wyciągiem. 

Jak nie trafisz Saturna to ustaw ostrość na gwiazdce tak zeby byla punktem. Pozniej juz tylko poszukac kolejno najprzyjemniejszych obiektów. Zacznij od M13 , oczywiscie jak ustawisz ostrość ;)

(Pisane na tel.)

  • Thanks 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ściemnia Jupeczka możesz wyhaczyć - około 20:40 będziesz go miał na południowym zachodzie (około 10* nad horyzontem) - taka jasna kulka - jedyna porządna na niebie o tej godzinie.
Saturn o tej godzinie bedzie idealnie na południu. Troszkę wyzej.

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kamilo32 napisał:

Ale jak tylko chcę wyostrzyc obraz to mam właśnie odbicie tego krzyzyka z przodu tuby (a jak znaleźć Saturna ??najprościej?)

Zapodaj fotkę,jak masz to włożone do wyciągu !

  • Thanks 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kamilo32 napisał:

Tak obraz księżyca był ostry czyli za dużo się spodziewałem po tym teleskopie? ?tak ??dodam że używałem do tego też soczewki barlow Lens x2 .Mam nadzieję ze uda mi się zobaczyć coś ciekawszego na niebie niż gołym okiem :(:(

Kolego tak sobie patrzę na stronie Delty i widzę że to zwykły Newton prosty jak budowa cepa. -pytanie czy to nowy teleskop czy od kogoś kupiłeś? Ewidentnie obraz nie opstrzy bez Barlowa. Jak piszesz wyżej użyłeś "barlow Lens x2" i Księżyc był ostry a bez Barlowa podejrzewam widzisz krzyżyk! Włóż okular "super 25" bez "barlow lens", wyceluj w daleką lampę i zobacz czy widzisz świecący klosz i żarówkę wewnątrz. A jeśli nie wyostrzysz pokrętłem na lampie,  zrób nam zdjęcie komórką i wklej co widzisz.

  • Thanks 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kamilo32 napisał:

Dzisiaj niestety chmury ...teleskop kupiony nowy ...księżyc i dalsze obiekty obserwowane z soczewka barlow Lens x2 jutro postaram się coś zdziałać mam nadzieję ze dzięki waszym poradom się uda:)a i jutro wrzucę zdjęcia całego zestawu ...Dzieki?

A nie wpada Ci w wyciąg  lewe światło ?

Jeśli ostrzy na Księżycu,to musi też na całej reszcie,nie ma innej opcji.

  • Thanks 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wiele przed Tobą !

Powodzenia życzę i pogodnego nieba.

  • Thanks 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem tego teleskopu przez parę lat z niezłym skutkiem. Pierwsze co zrobiłem to dokupiłem 6mm Okular Ploessla WA 66st, Ten dał mi możliwość oglądania planet: W M J S i księżyca w powiększeniu 150x co jest dla tego teleskopu max dla komfortowych obserwacji. Później dokupiłem  GSO 20mm 70st. To dobry i niedrogi 5-elementowy okular Erfla. dał on powiększenie 40x. Dzięki niemu przy ciemnym niebie spokojnie można wypatrzeć obiekty Messiera: galaktyki i gromady gwiazd. Powtarzam: przy ciemnym niebie. Dla kolegi Kamilo32, mała rada: zanim zaczniesz dobierać osprzęt, to dobrze zapoznaj się z pojęciami: max powiększenie użyteczne, max powiększenie komfortowe, źrenica wyjściowa (do jakich obiektów, jaka), co daje Barlow.  Jak coś to pytaj. pomożemy.  

  • Thanks 1

GSO 203/800, EQ6 Pro, Guider 50/200 + ZWO 120, Sky-Watcher Synta N-130/900 EQ-2, Sky-Watcher WA 66 6 mm 1,25'', GSO 20mm SWA 70, Lornetka 10x50, Canon 500D, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)