Skocz do zawartości

Luneta zamiast OAG + "za mało wyciągu"


PanFasolka

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

Może ktoś podpowie mi w 2 kwestiach amatora ponieważ mam trochę wątpliwości więc chciałbym wcześniej zasięgnąć czyjejś rady :)

Na początek info odnośnie rzeczy:

1. Tuba (newton) 150/750

2. Off axis guider

3. Kamerka do guidingu (asi 034mc) - https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/zwo-aparat-fotograficzny-asi-034-mc/p,44281

4. Canon 450

 

Zastanawiam się nad zamianą off axis guidera na zwykłą jakąs lunetkę do guidingu. Np.: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=3157 Czy taka byłaby okej. Czy lepiej dorzucić parę zł i wziąć tą o większej średnicy i ogniskowej? Widziałem ten temat ostatni: 

Ale tam o ile patrzę to ta lunetka jest chyba inna (w sensie wykonania i mocowania? Acz też niby tylko po 1 śrubie)

1. Nie wiem czy to możliwe (czy robię coś źle) ale mam problem ponieważ jak mam ustawione taki sam dystans pomiędzy pryzmatem a kamerą guidującą i pryzmatem a aparatem to żeby wyostrzyć cały zestaw wyciągiem to zaczyna mi brakować wyciągu "wgłąb" (żeby go schować). Znaczy się całkowicie w drugą stronę niż zwykle to jest problemem :D Jedną z metod jaką sobie radzę to wykręcenie samej soczewki z barlowa, wrzucam do zestawu i wtedy na wyciągu już jestem w stanie wyostrzyć wszystko. Ktoś podpowie w czym "daje ciała"? Czy po prostu jest taka możliwość? Bo jeśli dobrze myślę to dodanie kolejnych dystansów zarówno przed aparatem jak i kamerką nie zmieni nic bo dalej "wgłąb" będzie mi brakować? 

2. Drugi powód dla mnie mega irytujący to wyszukiwanie gwiazdy po której mogę guidować (przy barlowie w zestawie; bo bez niego nawet nie mam ostrości rzecz jasna). Nie wiem czy nieumiejętnie to robię ale kręcę po możliwie całym zakresie w którym mój OAG działa + kręcę śrubą, która też minimalnie zmienia ten kąt pryzmatu i praktycznie nigdy nie mogę złapać gwiazdy. Czy ktoś kto korzysta z oag mógłby podpowiedzieć czy to normalne czy po prostu jest jakiś "trik" ;) Chyba, że luzowanie śrubek i przekręcanie też całym OAG z aparatem i kamerką itp.

Dzięki za wszelkie ewentualne sugestie ?i podpowiedzi!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z OAGiem miałem raz do czynienia i odpuściłem.
Jeśli chodzi o guiderek to proponuję ten. Idealne wykonanie, długi, bardzo precyzyjny wyciąg, zero kłopotu z ostrzeniem kamerek - mam 3 rok - sprawdza się idealnie :) 
Mocowanie w zwykłej stopce szukacza.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W OAGu musisz prawdopodobnie więcej wysunąć pryzmat w stożek światła - ale trzeba uważać żeby nie zasłonić głównej matrycy.

Ja uważam że te pierścienie do ustawiania lunetki to nieco za dużo. Używam takiego guidera ( jest też w sklepach europejskich) i nigdy nie mam problemu ze znalezieniem  gwiazdki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)