Skocz do zawartości

Amator, pierwszy teleskop, montaż eq5


Encpenc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Astro świrów. Wakacje dobiegły końca, a ja poszukuje swojego pierwszego sprzętu. Mieszkam w mieście ale wyjazdy na odludzia to dla mnie nie problem. Początkowo myślałem o SW 150/750 eq 3-2 ale mój budżet trochę się powiększył więc myślę nad czymś na EQ5. Pierwsze pytanko o osobę, która zajmuje się modyfikowaniem (filtr IR) canonów a dokładniej ja posiadam Canona 550d. 

Kolejna sprawa to niezbędne akcesoria tak abym już 9 września był gotów do prób :D. Myślałem nad tym teleskopem : https://www.astromarket.org/telescopen/bresser-telescoop-n-130-650-messier-exos-2/p,54334

Exos-2 to ulepszona wersja EQ5? Czy zwyczajnie niemiecki odpowiednik? Czy ten teleskop będzie lepszym wyborem niż SW 150/750? 

Od razu mam zamiar zamówić również napędy w obu osiach I opcjonalnie lunetke biegunową jeśli takowej nie będzie w zestawie. I tu się zatrzymałem bo nie wiem czy coś jeszcze będzie mi niezbędne :P. 

Ah no tak I chciałbym fotografować DSy ale również podpinać lustrzankę pod sam montaż i robić Wide fieldy. Do tego też potrzebny będzie jakiś dodatkowy montaż? 

Budżet myślę, że około 3000-3500

 

Bardzo zależy mi na tym aby był to montaż EQ5, który w przyszłości mogę rozwijać bardziej niż EQ3-2.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem jakoś bardzo doświadczony, ale myślę, że uda ci się wyrwać HEQ5 goto synscan za 2500/2800 i do tego sw 150/750 za 500zl - mówimy oczywiście o używkach ;) wystarczy założyć wątek w "kupię". 

Co do tego zestawu o którym myślałeś - nie znam się na tym więc się nie wypowiem haha

Jeśli chcesz mogę dać namiary na osobę która miała do sprzedania HEQ5 jeszcze jakiś tydzień temu... Może jeszcze nie sprzedała.

Poza tym widzę że jesteś z Koszalina. Macie tam obserwatorium w którym pracują doświadczeni astronomowie więc tam możesz popytać ;)

Pozdrawiam

Maciej

Edytowane przez Crazy_Janek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Encpenc napisał:

W takim razie jaka jest różnica między 150 /750 a 200/1200. Który lepiej nada się do astrofoto? 

Kolosalna - w wielkości najprościej :) 
Apertura, ogniskowa, długość teleskopu no i waga.
Nie polecam na początek 200/1200, Zaawansowani fotografowie nieba mają nawet na EQ6 z nią problemy.

 

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Encpenc napisał:

http?://www.astrokrak.pl/paralaktyczne/2523-teleskop-gso-newton-6-150-750-crf-exos2-goto.html ?

Popraw link lub napisz parametry rurki i montażu.
Chyba chodzi o 150/750 ale na czym?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to http://www.astrokrak.pl/paralaktyczne/2523-teleskop-gso-newton-6-150-750-crf-exos2-goto.html ?

Do fotografii Układu Słonecznego będzie się chyba nadawał, do DSO raczej nie. Brak możliwości guidowania co jest b. potrzebne. No chyba, że króciutkie czasy....

P.S. Za taka cenę na giełdzie kupisz 150/750 z montażem HEQ5.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Encpenc napisał:

Czyli bez guidowania sprawa nie jest taka piękna? Myślałem, że na spokojnie przy dobrym ustawienia na biegun można z 4minuty pociągnąć 

To tylko potrafią przy DSO montaże z wysokiej półki. Precyzja wykonania, komputerek w głowicy itp.
Niemniej i tam Polarna ważna :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Encpenc napisał:

HEQ5 to taka lepsza wersja EQ5? Może rzeczywiście lepiej będzie znaleźć coś na giełdzie :)

No o klasę lepsza. Nawet niema co porównywać. A na giełdach - naszej, Astromaniaka czy Astropolis co trochę się pojawia. Wystarczy, ze sprzedający znany społeczności i mozna brać w ciemno :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tym kupnem na giełdzie to bym się nie do końca zgodził. Dużo tu jest ofert (nie chodzi tylko o FA) "sprzedam w bardzo dobrym stanie kupiony tu na giełdzie miesiąc temu, skoro taki dobry to po co zaraz go sprzedawać i tu zapala mi się światełko że chyba coś z nim jest nie tak. Osobiście nic nigdy nie sprzedałem i niech tak zostanie. Rozważam nawet podarowanie komuś teleskopu (podarowanemu koniowi nie zagląda się w "tryby") w dobrym stanie, nawet z wysyłką po mojej stronie. Rozumiem że nie każdego stać na taki gest, ale nie których na pewno stać, najlepiej widać to w stopkach gdzie chwalą się swoim sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Leon napisał:

No z tym kupnem na giełdzie to bym się nie do końca zgodził. Dużo tu jest ofert (nie chodzi tylko o FA) "sprzedam w bardzo dobrym stanie kupiony tu na giełdzie miesiąc temu, skoro taki dobry to po co zaraz go sprzedawać i tu zapala mi się światełko że chyba coś z nim jest nie tak. Osobiście nic nigdy nie sprzedałem i niech tak zostanie. Rozważam nawet podarowanie komuś teleskopu (podarowanemu koniowi nie zagląda się w "tryby") w dobrym stanie, nawet z wysyłką po mojej stronie. Rozumiem że nie każdego stać na taki gest, ale nie których na pewno stać, najlepiej widać to w stopkach gdzie chwalą się swoim sprzętem.

Może dlatego, że dana rzecz potrzebna była do testu, na chwilę ?

Nie moja ani Twoja sprawa ktogo na co stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Leon napisał:

No z tym kupnem na giełdzie to bym się nie do końca zgodził. Dużo tu jest ofert (nie chodzi tylko o FA) "sprzedam w bardzo dobrym stanie kupiony tu na giełdzie miesiąc temu, skoro taki dobry to po co zaraz go sprzedawać i tu zapala mi się światełko że chyba coś z nim jest nie tak.

Szanowny Kolego - mylisz się, napisałem wyraźnie ,, Wystarczy, ze sprzedający znany społeczności i mozna brać w ciemno " Gdy ktoś sprzedaje buble natychmiast jest piętnowany. A to, ze sprzedaje zaraz po zakupie wcale nie świadczy o wadliwym sprzęcie. Jest mnóstwo userów zmieniających swoje preferencje i to w szybkim czasie.
Wystarczy założyć swój watek w dziale sprzęt astronomiczny, dać linka i zapytać o opinie o konkrecie. Zdecydowana większość sprzętu jest znana na forach astro.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi właśni o tych znanych społeczności,najwięcej nieporozumień było  gdy sprzedający był właśnie znany społeczności, bezpośrednich linków jak to jeż pisałem nie umiem wstawiać gdyż słabo posługuję się komputerem, ale na forach łatwo to znaleźć i wcale nie był on napiętnowany

(może właśnie dlatego że był znany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zapytasz na forum to Ci powiemy co i jak.

Są znani ale też wiemy, że nie przywiązują uwagi do dbania o sprzęt i o tym napiszemy by kupujący wziął to pod uwagę. Chyba się nie obrażą za taką opinie. To, że sprzęt nie zadbany to nie znaczy, że wadliwy.

A są też tacy co są znani i dbają o sprzęt.

Choć zdarza się, że czasem nie życzą sobie by o nich pytano.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zna ktoś tego Pana? 

 

https://allegro.pl/go-to-teleskop-sw200-1000-eq5-go-to-z-akcesoriami-i7518069531.html

 

Jestem aktualnie w Poznaniu i miałem okazję wstąpić do sklepu astrozakupy.pl. Niestety wczoraj nie zdążyłem, a dzisiaj zamknięte :/. Sklep godny polecenia? Chyba jednak będę dalej brnął w kierunku nowego zestawu. Szkoda tylko, że ciągle podnosi mi się budżet hehe. Już teraz chciałbym mieć i GoTo. W co ja się wpakowałem haha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Encpenc napisał:

W takim razie zna ktoś tego Pana?

No Kolego szanowny - ja np. pisałem o giełdach astro. To jest moloch Allegro.
No i miałeś już chyba napisane, ze z tą rurką na tym montażu będzie kłopot. Za duza dla niego.
W Astrorozakupach robiłem zakupy kilka razy i jakoś nie narzekałem. Nie orientuję się jak u nich z serwisem gwarancyjnym.
Moze ktoś napisze z własnego doświadczenia....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Jacek E. napisał:

No Kolego szanowny - ja np. pisałem o giełdach astro. To jest moloch Allegro.
No i miałeś już chyba napisane, ze z tą rurką na tym montażu będzie kłopot. Za duza dla niego.
W Astrorozakupach robiłem zakupy kilka razy i jakoś nie narzekałem. Nie orientuję się jak u nich z serwisem gwarancyjnym.
Moze ktoś napisze z własnego doświadczenia....

Ok dzięki. Rzeczywiście już o tym pisaliśmy. 

Jak do tej pory najbardziej widzi mi się chyba ten http://www.astrokrak.pl/paralaktyczne/2523-teleskop-gso-newton-6-150-750-crf-exos2-goto.html

Trochę przekracza budżet ale dla mnie to nie taki problem :). Jeśli chodzi o HEQ5 to jego ceny są dosyć wysokie i odpuszczę. Najwyżej w przyszłości będę myślał nad czymś większym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro chcesz wejść w astrofoto, odłożyłbym jeszcze kasy i kupił sam montaż HEQ5, poznając na razie szerokie pola. A gdy finanse pozwolą dokupić dopiero tubę do niego. Mając porządny montaż ma się solidny fundament do rozwoju i rozbudowy setupu. Kupując słabszy montaż z tubą, dużo trudniej będzie opanować zestaw. Jeśli astrofoto Cię wciągnie, to szybko sam pomyślisz że potrzebujesz lepszego montażu. 
Myślałem podobnie jak Ty, jednak ostatecznie zdecydowałem na zakup najlepszego montażu na jaki mnie stać, kosztem odciągnięcia zakupu teleskopu do niego na rok. Przez pierwszy rok fociłem tylko lustrzanką z obiektywem, zanim mogłem pozwolić sobie na zakup teleskopu. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DarX86 napisał:

Skoro chcesz wejść w astrofoto, odłożyłbym jeszcze kasy i kupił sam montaż HEQ5,

No miał to napisane i dalej kombinuje ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, DarX86 napisał:

Skoro chcesz wejść w astrofoto, odłożyłbym jeszcze kasy i kupił sam montaż HEQ5, poznając na razie szerokie pola. A gdy finanse pozwolą dokupić dopiero tubę do niego. Mając porządny montaż ma się solidny fundament do rozwoju i rozbudowy setupu. Kupując słabszy montaż z tubą, dużo trudniej będzie opanować zestaw. Jeśli astrofoto Cię wciągnie, to szybko sam pomyślisz że potrzebujesz lepszego montażu. 
Myślałem podobnie jak Ty, jednak ostatecznie zdecydowałem na zakup najlepszego montażu na jaki mnie stać, kosztem odciągnięcia zakupu teleskopu do niego na rok. Przez pierwszy rok fociłem tylko lustrzanką z obiektywem, zanim mogłem pozwolić sobie na zakup teleskopu. 

Dzięki Ci chłopie za te słowa :D. I tak właśnie zrobię jak mówisz! Jak by ktoś miał na sprzedaż owy montaż HEQ5 z GoTo proszę śmiało do mnie pisać. Ja zaczynam poszukiwania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Crazy_Janek napisał:

Ja dostałem ostatnio oferte na HEQ5 od kolegi Gayos 

Mi udało się kupić NEQ6 dlatego nie skorzstałem ;)

Możesz się zaptać moze nadal ma na sprzedaż

(sorrki nie działa mi "igrek")

Dzięki wielkie. Już wysłałem zapytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)