Skocz do zawartości

Zakrycie Jowisza 15.07.2012 - Poznań i okolice


Thomas

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że kolejnym wydarzeniem astronomicznym bedzię zakrycie Jowisza przez Księżyc zakładam ów wątek.

Zakrycie  przypada  w nocy z 14/15 lipca sobota/niedziela tak wiec można połączyc to z nocką obserwacyjną.

Poczatkowo myślałem, żeby pojechać do Jezior i potem przenieść sie na wzgórze nad A2 gdzie ostatnio wspólnie oglądalismy Tranzyt Wenus. Pomyślałem jednak, że przenoszenie sprzętu w środku nocy jest mało komfortowe. Moją propozycją jest znana choc dawno już nie odwiedzana miejscówka w Zwoli.

Tak się składa, że przejeżdżałem dziś obok miejscowki i postanowiłem sprawdzic jak wygląda sytuacja z widokiem na horyzont półn/wsch. Znalazlem całkiem fajne miejsce z odkrytym horyzontem płn/wsch oraz południowym. Wystarczy pojechać 200m dalej od znanego nam miejsca. Znajduję się tam boczna droga praktycznie nie uczęszczna co daje możliwosć rozstawienie sprzetu. W oddali znajdują sie zabudowania, które mogą dawać jakies małe punkty świetlne ale jak pamietam ze starego miejsca tez były widoczne a mimo to nie przeszkadzają zanadto.

Poniżej załączam fotki ze stanowiskiem i widokiem na horyzont pn/wsch i płd.

post-339-137699847677_thumb.jpg

post-339-137699847686_thumb.jpg

post-339-137699847696_thumb.jpg

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. Jestem posiadaczem Columbusa 325/1500 i w zasadzie to mam na koncie trzy obserwacje z tarasu w Poznaniu. Około tydzień wcześniej zakupiłem pierwszy okular i chciałem wykorzystać okazje i obejrzeć zakrycia Jowisza. Czytam tutaj na forum, że zbieracie ekipę na obserwacje i chciałbym się do Was dołączyć. Jeśli będzie wola, to prosiłbym o kontakt, mail, nr telefonu z informacjami. Dzisiejszej nocy przypada obserwacja, więc mam nadzieję, że zdążę się Wami skomunikować. Z racji pośpiechu pozwolę sobie zamieścić mój email: [email protected]

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie klasycznie wszystko musiało się spie**yc!!! O 3.00 jak wstalem pięknie było widać Jowisza i Wenus. Skierowałem się na Wenus, która była rozpackana przez bądziewny seeing... Zanim wogóle popatrzyłem na Jupiterka, on i Łysy raczył się skryc za cholerymi chmurami :( Jak u Was poszło?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wyjazd na miejscowke został odwołany ze wzgledu na niepewną pogodę. Osobiscie oglądałem zakrycie ze swojego ogrodka warunki były wyśmienite choć poł godz wcześniej przewineła się przez księżyc dość spora warstwa wysokich chmur. Czekam jeszcze 10min na odkrycie i spać ;)

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)