Skocz do zawartości

Pierwszy sprzęt pomoc/opinia


Toma44

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Na wstępie chciałbym napisać, że pierwsze dwa tematy przeczytałem wraz z opisem wszystkiego w formacie PDF.

Mieszkam jakieś 35km od miasta (130,000tys ludnosci) więc niebo mam według Mnie czyste do obserwacji i foto.

Głównie i raczej wyłącznie nastawiam się na fotografię DS

Najczęściej fotografować będę z dużego betonowego placu, dookoła żadnych lamp ani innych światłopodobnych rzeczy

Jaki sprzęt posiadam:

Teleskop - Newtona GSO 6" 150/600 M-CRF OTA F/4

-Pierwsze pytanie do was. Czy zmienić na inny, może na jakiś Refraktor ? Mój budżet w tej chwili na sam teleskop/tubę to jakieś 2000-2500zł

Tak wiem, nie był to przemyślany zakup, po zakupie oczywiście znalazłem więcej informacji na jego temat no jak to się człowiek dopiero naczytał to się zaczyna zastanawiać co dalej, podobno f/4 błedów nie wybacza itd, stąd pytanie czy zmienić np na jakiś Refraktor, tym bardziej że pojawiły się dodatkowe środki pieniężne.

Jeżeli zdecyduję o zostawieniu tego 150/600 to będę chciał dokupić do niego korektor komy i kamerkę autoguiding  ZWO ASI 034 MC

-Montaż - EQ5 SynScan GoTo - Tak wiem że minimum to HEQ5, ale cóż, prezentó się wybiera ; ) 

-Aparat - Canon EOS100D nie mod. posiadam do niego filtr Astronomik UHC EOS Clip

-Laptop - Nie ma co raczej specyfikacji wymieniać.

Ostatnie i najważniejsze chyba pytanie:

Na daną chwilę Mój budżet wynosi jakieś 5000-6000tys zł

Co zmienić/ulepszyć w tym całym moim zestwie lub co dokupić ?

Gdybym coś upuścił, lub coś nie tak w pierwszym poście napisałem/nie dopisałem - Przepraszam ; )

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

Po pierwsze - właśnie dziś niedaleko Gorzowa, bo w Zatomiu zaczyna się zlot astronomiczny FA - możesz tam podjechać i podpytać i pogadać o sprzęcie i foceniu. A tydzień później mini zlot - dla tych, którzy teraz nie mogli https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/166-zloty-astromiłośnicze/ 

Blaszany newton 150/600 będzie ciężki do opanowania. Z osób które znam, jedynie Łukasz @dziki jakiś czas sobie z nim dobrze radził w astrofoto, ale w końcu i tak przeszedł na refraktor. Możliwości zagospodarowania budżetu jest wiele, ale rozważyłbym taki scenariusz:

  1. zacznij od tego co masz. Włóż aparat w teleskop (bez korektora jeszcze), podłącz guiderek z kamerką, spróbuj wszystko uruchomić i zobaczyć jak to się je, celowanie i szukanie obiektów, ustawianie ostrości, autoguiding, itp, itd
  2. w ten sposób sprawdzisz, czy EQ5 starczy do Twoich celów, a niewielkie obiekty (planetarki, małe gromady) bez korektora da się sfotografować nawet teleskopem f/4
  3. jak już będziesz miał pierwsze koty za płoty na pewno łatwiej Ci będzie podjąć decyzję - czy wymienić teleskop na refraktor, czy może jednak zainwestować w montaż

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż raczej zostanie wymieniony na HEQ5 lub 6

Co do refraktorów, jeżeli już zdecyduję o kupnie to na co zwracać uwagę, lub jaki jest może polecany ? Tak jak wyżej pisałem na refraktor zostanie prawdopodobnie już około 2000-2500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpopularniejszy jest chyba obiektyw 80mm f/6, czyli o ogniskowej 480mm. Większość sklepów sprzedaje go pod własnymi markami: TS Photoline, Altair Astro jako Altair Wave, również Explore Scientific, TecnoSky i inne. Na końcową cenę składa się jeszcze rodzaj wyciągu. Te najtańsze można nowe kupić za około 800EUR, te z najlepszymi wyciągami za 1100-1200 (np Stellarvue). To wszystko oczywiście jest produkowane przez azjatyckich braci z Chin, czasami z Tajwanu (William Optics). Do takiego trypletu oczywiście potrzebny będzie jeszcze flattener albo flattener z redukcją ogniskowej - wybór jest dość spory również.  Podobnej wielkości szkło możesz też kupić znacznie drożej - jeśli jest wyprodukowane przez firmy typu Takahashi, CFF, TeleVue, LZOS czy TEC - wtedy cenę trzeba pomnożyć 3-6 razy. 

Do takiego refraktora 80mm montaż EQ5 myślę że powinien wystarczyć, zarówno jeśli chodzi o nośność jak i dokładność prowadzenia. 

Warto tylko się zastanowić, co by się chciało fotografować. 80mm refraktor to wygodny sprzęt, ale może zupełnie nie odpowiadać naszym oczekiwaniom (np fotografowanie galaktyk czy mgławic planetarnych). Dlatego proponowałem wcześniej, żebyś może zaczął zabawę z tym co masz :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Toma44 napisał:

No właśnie nastawiam się bardziej na jakieś galaktyki i mgławice : )

Abyś był lepiej zorientowany w rozmiarach kadru i ,,wielkości" w nich poszczególnych obiektów najlepiej poczytać wizytówki sprzętu w poszczególnych miesiącach konkursu Henia.
Masz tam wszystkie niemal obiekty w 90% północnego nieba widocznych przez cały rok z bardzo dokładnym opisem teleskopów i matryc https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/167-konkurs-astrofotograficzny-im-heńka-kowalewskiego/

Będziesz po tym przestudiowaniu wiedział jakie kadry najbardziej Ci pasują :)

Edytowane przez Jacek E.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pod czas stackowania zauważyłem że w prawej części zdjęcia pojawiła się jak by plama czy coś, z ciekawości założyłem dekielek i nastawiłem ekspozycje na 2min i ISO 1600, o to co wyszło. Ktoś może wie co to od czego i jak się pozbyć ? Oo

6f7e293c640a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzeglądałem z przedwczoraj zdjęcia które jeszcze nie zestackowałem i jest to samo na zdjęciu

Więc pojawiło się pod czas sesji 3 dni temu

Na 100% nie od lampy czy innego źródła światła, bo zdjęcie załączone zrobione z dekielkiem w garażu

Ciekawe co to i jak się pozbyć : / 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ludzie focą z powodzeniem SkyWatcher ED80.

Co do tego newtona - jego zalety kończą się na tym, że jest jasny. Jak zaczniesz zwracać uwagę na poprawną kolimację, to wejdziesz na ścieżkę pełną cierni i bólu ;) Da się, ale trzeba duuużo cierpliwości.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, dziki napisał:

Jeszcze ludzie focą z powodzeniem SkyWatcher ED80.

Co do tego newtona - jego zalety kończą się na tym, że jest jasny. Jak zaczniesz zwracać uwagę na poprawną kolimację?, to wejdziesz na ścieżkę pełną cierni i bólu ;) Da się, ale trzeba duuużo cierpliwości.

Zdecydowałem, że Newtona jednak wystawię i nie będę się z nim użerać że tak powiem.

Jako że DSLR powoli mi pada zdecydowałem, że kupię prawdopodobnie kamerkę CCD i do tego jakiś refraktor

Refraktor  - Pierwszy to akurat ten co podałeś  - SkyWatchera ED80 lub tez zerkałem na TS APO65Q/420mm OTA, co o nim sądzicie?

CCD - Tutaj to już totalnie nie wiem, więc nadzieje widze tylk ow waszej pomocy. Zerkałem na ZWO ASI178MC-C kolor z chłodzeniem. Co sądzicie ?

Budżet na kamerkę - 3000-4000zł. Co byście doradzili z tą kamerką CCD w tym przedziale cenowym?

I ostatnie pytanie, czy jeżeli kupię kamerkę CCD to czy będzie potrzeba kupna jeszcze jednej tańszej powiedzmy, do guidingu czy jedna kamerka będzie pełnić 2 funkcje ?

Dzięki : ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz teleskop, z którym ludziska b. dobre fotki robią, czemu jesteś w gorącej wodzie kompany i nie chcesz z nim spróbować? Jeśli nie będziesz nim rzucał to dobrze skolimowany będzie b. dobrze i długo Ci służył.

Co do kamerki - oddzielnie trzeba główną i oddzielnie do guidingu. Chyba jedyną marką, która stosowała 2 matryce w kamerkach to był SBIG serii ST 2000. Wtedy załatwisz sprawę jednym urządzonkiem.
Ostatnio ktoś sprzedawał na Astromaniaku.
A jeśli chodzi o same kamerki główne i do guide to mamy na forum kilka recenzji...
Dużo też zależy od tego jakie kadry Cię interesują. Z dużym czipkiem czy mniejszym. Kupując do guide też pomyśl o takiej, która potrafi na planetkach, Muniu czy Słonku coś zdziałać z konkretną rurką.
No i na tych elementach, które wymieniłeś do astrofoto się nie skończy.
Potrzebny jest jeszcze korektor - obojętnie czy to teleskop systemu Newtona czy refraktor. Kupę kabli, jakiś motofocusik, jakiś HUB, oprogramowanie do akwizycji, do guide itd....
Poczytaj dział o astrofotografii. To nie kamerka, laptop, teleskop i montaż....
Popróbuj najpierw tym co masz.
A prześledziłeś kadry w różnych konfiguracjach z linku, który Ci podałem w swoim poprzednim poście?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)