Skocz do zawartości
asul

Podłączenie AZ GOTO do komputera. Pomocy!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i proszę o pomoc.
Niedawno przesiadłem się z zabawki na coś trochę mądrzejszego (SW synscan AZ GOTO) i dopiero się rozkręcam, więc proszę o wyrozumiałość. Chciałem podłączyć zestaw do komputera, sporo się naczytałem, niestety wszystkie moje próby były nieskuteczne. Najpierw próbowałem podłączyć się pod pilota - bez skutku. Kupiłem inną przejściówkę USB-RS232, rozwaliłem oryginalny kabel, bo myślałem, że może coś się we wtyczce urwało, dalej nic. Poprzedni właściciel zapewniał mnie, że podłączał się pod komputer, a cały zestaw kabli mi przekazał, więc powinno wszystko działać. Po kilku tygodniach męczarni, przeglądania internetu w poszukiwaniu rozwiązania, całkiem przypadkowo zauważyłem, że kabel RJ11 - DB9(RS232) ma źle zaciśniętą wtyczkę RJ11. Mianowicie kabelki nie są ułożone na środku wtyczki tylko z boku (zamiast po jednym wolnym z każdej strony, a w środku 4 przewody, u mnie były 2 wolne z jednej strony i 4 przewody). W ten sposób nie możliwe było połączenie się z pilotem gdyż potrzebne są piny 2, 3 i 5 (u mnie 1 i 2 są puste). Zrobiłem więc taki kabelek, ale niestety dalej brak połączenia. W akcie desperacji rozkręciłem pilota i okazało się, że układ oznaczony U7 ma jakby małe pęknięcie (wybrzuszenie) prawdopodobnie powstałe na skutek podpięcia wadliwego kabla (sam pilot działa normalnie i steruje teleskopem). Zrezygnowałem więc z prób podpięcia się pod pilota i zacząłem kombinować nad podpięciem się bezpośrednio pod montaż. Kupiłem przejściówkę USB/UART/RS232 TTL, poszukałem pinoutów, co nie było łatwe, bo o tym montażu jest bardzo mało informacji. W moim montażu sterowanie z synscana przychodzi na gniazdo RJ12 (6 przewodów), a wszędzie opisywane jest gniazdo RJ45. Ze schematu wyjść z pilota (tam jest RJ45) poszukałem odpowiednich pinów na drugim końcu kabla (RJ12), podpiąłem odpowiednio pod przejściówkę USB - TTL i .... dalej nic. Zwątpiłem. 
Proszę pomóżcie!!! Macie jakieś pomysły? sugestie? może coś robię nie tak. Przydała by się też rozpiska gniazda RJ12 w montażu w celu weryfikacji - może ktoś ma.

zjęcie kabelka RJ11-DB9(RS232)

1zmcnz6.jpg

jeszcze mój montaż

wbsy12.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja kiedyś w podobnym montażu (SW Virtuoso) dałem zamiast pilota moduł BT (bezprzewodowy com) i odpowiednie stery pod montaż AZ. Goto działało bez problemu z pc i telefonu. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć.

Pobierz instrukcję ze strony SkyWatchera Tam są rysunki wyprowadzeń z pilota do głowicy. Potrzebna Ci konwerter USB-TTL, najlepiej na chipie FTDI,  a nie USB-RS232. Taki potrzebny by był, gdybyś podłączał do kompa przez pilota ( gniazdo RJ12). Głowica ma wejście sygnałów na poziomie TTL a nie RS232. Dlatego Ci to nie działa. Pamiętaj o tym by sygnał z kabelka TX był połączony z wejściem w gnieździe głowicy RX, a RX z kabelka, z wejściem TX w głowicy. Konwerter na chipie FTDI, nie wymaga pod Windows 7,8 i 10 sterownika, bo system sam wykryje i zainstaluje odpowiedni. Na chipie Profilica, musisz ściągnąć z sieci i zainstalować.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Będziesz z tym komputerem, za przeproszeniem, pod pachą w nocy na obserwacje jeździł? Będziesz gapił się w monitor zamiast w niebo? Nie zaczynajcie przygody z astronomią od dupy strony, jak czytam takie posty to czasem mi się ulewa, sorry, ludzie nie męczcie się tak z własnym życiem tylko czerpcie przyjemność ze swoich pasji! Zostaw te kabelki, weź pilota z zestawu i wyjdź na dwór obserwować! Masz nowy świetny teleskop. W dalszej kolejności, zamiast gapić się na te żałosne końcówki RJ11 zainstaluj platformę ASCOM, sterownik do montażu Sky-Watcher i wtedy, z jakąkolwiek przejściówką USB/RS232 za pośrednictwem pilota (firmware 3.38/4.38 lub wyższe), w Stellarium prawidłowo połączysz się z montażem... Jeśli musisz.

https://ascom-standards.org/Downloads/ScopeDrivers.htm

Zamiast tego wszystkiego proponuję Ci abyś zainwestał w adapter Wi-Fi oraz SkySafari na Androida i odetchniesz z ulgą, gdyż taki zestaw daje nieporównywalnie większą frajdę zabawy z teleskopem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przecież napisałem , że mój pilot jest prawdopodobnie uszkodzony, więc nie podepnę się pod niego. Gdyby to było takie proste to nie pisałbym tu, bo przeczytałem o tym  już ze sto razy. ASCOM i wszystkie sterowniki zaistalowane. Adaptery wifi mają wtyczki RJ45 więc gdzie to podepnę? Przejściówka:  https://www.gotronik.pl/konwerter-usb-rs232-ttl-pl2303hx-w-koszulce-p-1649.html  co prawda nie na FTDI a na Prolific, ale to chyba to co mi porzeba. Czy się mylę? Właśnie taką mam. RS232 to ogólnie mówiąc sposób łączenia, a TTL to typ sygnału. Jedno z drugim się nie wyklucza. Ta przejściówka to emulator portu RS232 na porcie USB, ale z sygnałami tupu TTL.

Niebo obserwuję już od dobrych 30 lat, ale teraz dopiero kupiłem sobie lepszy sprzęt więc chcę go wykorzystać w pełni skoro ma takie możliwości, a w szczególności dlatego, że chcę fotografować.

Dzięki za chęci, czekam na kolejne sugestie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta