Skocz do zawartości
Sidaglez

Mto 1000A i przesuwanie lustra głównego.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym się spytać czy ktoś z was używa jeszcze tego dziadka? (Posiadam najstarszą wersje z ogniskową 1100mm i f10,5). Jeśli tak to może ktoś mi powie czy muszę przestawiać lustro. Moja wątpliwość wynika z tego iż po zastosowaniu bezstratnego ringa (bez kołnierza) do Pentaxa łapie mi ostrość na nieskończoność na końcu skali- być może nawet do końca nie ostrzy, a jest po prostu lepiej niż wcale nie ostre. w przypadku samyanga 800mm taka wątpliwość nie występuje bo  mam daleko do końca podziałki zanim księżyc wyostrze. Czy mam przekładać lustro? Wie ktoś jak? Wiem jak się do niego dostać ale nie chce eksperymentować z przestawianiem lustra bez jakiś wskazówek jak to zrobić...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na korpusie obiektywu od strony gdzie wpinasz aparat, powinna być wkręcona mała śrubka ( M4). Trzeba wykręcić tą śrubkę i wtedy wkręcając pierścień do ustawiania ostrości głębiej, ognisko wysuwa się bardziej. Będziesz mógł wtedy ustawić ostrość. Miejsce wkręcenia śrubki, oznaczyłem strzałką. Nie wiem czy Twój model ma takową śrubkę, ale podejrzewam, że tak. Sprawdź. Pamiętaj aby nie wkręcać pierścienia do oporu, bo wewnątrz na kołnierzu jest taki występ i może zarysować krawędź lustra głównego.

MC_MTO-11CA.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W Twoim to chyba będzie ta śrubka. Obróć pierścień ostrości do oporu. Wykręć ją i sprawdź czy pierścień ostrości da się bardziej wkręcić. Jeśli tak, to nie powinno być już problemu z ostrzeniem z aparatem. 

MTO1000A.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Musisz ją całkiem wykręcić, a otwór zaklej małym kawałkiem czarnej taśmy izolacyjnej, byś mógł w razie czego wkręcić ją z powrotem. Pamiętaj, że brak tej śrubki nie zabezpiecza już pierścienia w którym zamocowana jest przednia soczewka , przed całkowitym wykręceniem z tubusu obiektywu.  Powodzenia i udanych obserwacji. 😊

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta