Skocz do zawartości
damian78

Problem z teleskopem - GSO 8" + GSO 30mm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od roku jestem posiadaczem teleskopu GSO 8" z podstawowymi okularami. Ostatnio zauważyłem, że mam problem z prawidłowym wyostrzeniem obrazu.

Zakładając okular 30mm i dociskając go do samego końca w ogóle nie ma możliwości wyostrzenia. Muszę go trochę wysunąć by móc cokolwiek oglądać (wcześniej problem nie występował).

Dodatkowo obraz nie jest tak ostry jak wcześniej i pojawił się taki efekt:

image.png.6bff7d85f47f54fe0d539e89ebf66fea.png

Będę bardzo wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam

Damian

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Miałem to samo z GSO 10" i zestawowym okularem 30 mm. Ja nie wkładałem okularu do samego końca. Ewentualnie zaopatrz się w jakiś extender ~15 mm i będzie git. Chodzi o ten "krzyż"? Jeżeli tak to to są spajki i to rzecz normalna. Na jaśniejszych gwiazdach widać je wyraźniej niż na tych słabszych.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale chodzi o spajki, czy focusowanie? Spajki na pewno były, spowodowane jest to dyfrakcją na pająku. Z ostrzeniem, w moim przypadku zauważyłem to dopiero po jakiś 3 miesiącach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardziej martwi mnie wyostrzenie. Na początku zapinałem 30mm i obraz żyleta. Teraz brakuje mi już regulacji podczas ostrzenia i tylko wysunięcie okularu rozwiązuje (nie w 100%) powstały problem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Albo kup przedłużkę około 15 mm, albo nie wsadzaj okularu w wyciąg do samego końca. Miałem identyczną sytuację na początku swojej przygody z astro i też zauważyłem to dopiero po jakimś czasie.

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zobacz ile musisz wysunąć okular z wyciągu żeby wyostrzyć i kup jakiś extender na taką długość + kilka mm zapasu :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

w GSO to norma, nie ostrzą okulary 2". też zostawiam jakieś  5 mm wysunięte czy to ES24mm czy Meade UWA.

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta