Skocz do zawartości

Garść pytań od amatora


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zaznaczę na wstępie, ze jestem kompletnie zielony i od niedawna temat kosmosu mnie pożera. Wiem, że na pewno wszystkie informacje o które zapytam są do znalezienia, ale w tej kopalni można utknąć na wieki. Z gory dzięki za odpowiedzi :)!

 

Postanowiłem zakupić teleskop Dobson -raczej 12?. Wiem, że na początek to może za dużo i, że mogę się zniechęcić, ale ta kwestia jest już zamknięta. Oczywiście teleskop wpisuje się we wszelkie pożądane warunki przechowawcze, oświetleniowe itp. Mam jednak parę rozterek na temat dodatków. 

1. Flex-tube i go-to. Rozumiem, że pierwsze to po prostu modyfikacja pozwalająca złożyć teleskop, drugie to oczywiście pomoc przy szukaniu. Mój stosunek do tego jest taki, że lepiej kupić podstawową ?gołą? wersję teleskopu, a za zaoszczędzone pieniądze można kupić sprzęt po prostu lepszy. Myślę, że flex-tube odpada. Co jednak z go-to? Czy to nie jest tak, że choć na pewno pomocne (amatorowi tym bardziej) to nie zabija przypadkiem tej magii samodzielnego szukania? 

2. Na pierwszy raz - kupić nowy czy używany? Wiadomo jak to jest, po pierwsze ludzie widząc laika mogą bez problemu wywieźć mnie w pole i po prostu gdzieś oszukać. Z drugiej strony w sklepie jest na pewni drożej, ale jest zagwarantowany transport, gwarancja itp.

3. Niejako spojrzenie na punkt 2 z innej strony. W moim miescie jest Deltaoptical. Na pewno pracownicy znają się na rzeczy w teorii, ale czy w praktyce? Czy wg was będą w stanie dobrze dobrać mój ?pierwszy zestaw?? I czy po raz kolejny widząc laika nie sprzedadzą mi uczciwie? Umówmy się, ze pieniądze nie są małe jeśli chodzi o sprzęt. 

4. Z tego co zauważyłem jest mnóstwo różnych filtrów, okularów itp. Jaka jest baza na początek? W zestawie teleskopu nie ma wszystkich podstaw. Chciałbym tez zmieścić się w ich średnicy cenowej. Nie kupić badziewia, ale sprzętu do podbicia wszechświata tez nie. 

5. Odnosząc się do jednego z poprzednich pytań ; z Waszego doświadczenia - lepiej ?wypasiona? 10? w flex i go-to czy zwykła 12??

Dziekuję, za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goto sobie odpuść. Jest to zbędny dodatek za grubą kasę. Lepszy i tańszy do wyszukiwania obiektów na niebie jest system DSC z programem Sky Safari.  A za oszczędzoją kasę dokup okulary.

Odnośnie doradztwa DO to ktoś tu pisał niedawno, że wepchali mu w sklepie okular który im nie schodzi zamiast dobrego. Tutaj bym polecał na opini kolegów z forum.

 

Na początek obserwuj z okulami, które dostaniesz w zestawie.

Ogólnie jest zasada że teleskop czym większy tym więcej pokarze. Tylko jest też cięższy i trudniejszy w logistyce.

Więc brałbym 12".

 

Używane 12" bardzo rzadko pojawiają się na giełdzie. 

Flexa 12" to tu nie widziałem.

 

 

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Jeżeli tylko masz miejsce to zrezygnuj z flexa. Co do Go-To to sam sobie odpowiedziałeś
  2. Zdecydowanie używany. Jeżeli kupisz na naszej giełdzie, masz gwarancję, że nikt nie nabije cię w butelkę. Takich osobników szybko wykrywamy i neutralizujemy ;) Poza tym wszyscy tu się dobrze znamy, taki numer nie przejdzie.
  3. Deltaoptical jest partnerem naszego forum i jestem pewien, że dobrze ci doradzą jeżeli zdecydujesz się na zakup nowego sprzętu.
  4. Najpierw kup teleskop z jakimś podstawowym wyposażeniem a później do konkretnego modelu pomożemy ci dobrać resztę.
  5. Jeżeli tylko masz miejsce to bierz gołą 12"

Zanim na cokolwiek się zdecydujesz podlinkuj i zapytaj. Rozumiem, że jesteś nastawiony na obserwacje obiektów głębokiego nieba, masz pod nosem ciemne niebo i masz miejsce na trzymanie 12" teleskopu. Wtedy taki zakup ma sens. No i oczywiście nie spodziewaj się widoku kolorowych obrazów mgławic i galaktyk ale mam nadzieję, że to już wiesz ;)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Wszystko jest dla ludzi, ale tak jak alkoholu zabrania się dzieciom tak powinno się zakazać GoTo i DSC do pierwszego teleskopu. :) Zabierasz sobie sam okazję nauczenia się nieba i szukania obiektów. Czy flex czy nie powinieneś zdecydować na podstawie Twoich możliwości przechowywania i transportu sprzętu na miejsca obserwacji. 

Ad 2. Jeśli chodzi o używany sprzęt, to kupiłem dwa teleskopy używane i zawsze byłem zadowolony. Jednak najpierw sprawdzałem aktywność osób sprzedających na forum i dopytywalem o przyczynę sprzedaży. 

Ad 3. Ja kupowałem swój pierwszy teleskop nowy, teraz bym już tak nie zrobił. 

Ad 4. Czytaj, czytaj, czytaj... A jak już wybierzesz konkretny teleskop to pytaj, pytaj, pytaj... Poczytaj o źrenicy wyjściowej na poczatek. Do swojego teleskopu potrzebujesz dwa czy trzy okulary. Uwierz mi mam 7 różnych okularów, a na obserwacje pakuje trzy. Filtry... Poobserwuj bez filtrów na początek. Naucz się obserwować metoda zerkania i wtedy będzie czas na filtry. 

5. Nie ma lepiej - wszystko zależy od Twoich warunków i możliwości. Zainspirowałeś mnie do opisania mojej ostatniej obserwacji. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry wszystkim, też się podepnę jeśli można. Jestem tu nowa i też kompletnie zielona. Astronomię kocham od zawsze, ale żaden ze mnie astronom. Dostałam na urodziny od męża teleskop (napisane na nim jest Sky-Watcher, to tyle jeśli chodzi o parametry...) i mam parę pytań, z góry przepraszam jeśli będę pisać o oczywistych oczywistościach. Wiem, że pewnie mogłabym sobie wygooglować, ale naprawdę wolę interakcję i bezpośrednią odpowiedź :)

- po pierwsze, czy to normalne, że obraz w teleskopie jest lustrzany?

- czy jeśli jest w instrukcji napisane, że należy ustawić przymocowaną do teleskopu lornetkę na obiekt, i automatycznie będzie ten obiekt widoczny przez teleskop, a wcale nie jest, to jest coś nie tak z miejscem przymocowanie lornetki czy to ja głupia jestem ;) ?

- czy jeśli w ulotce jest pisane (i zilustrowane zdjęciami), że widać będzie plamę na Jowiszu i czapy śnieżne na Marsie, a tymczasem Jowisz to świecąca kulka i obok niej księżyce, a Mars nawet pod koniec lipca był tylko zamgloną czerwoną kuleczką, to mam to zwalić na bajkopisarstwo autora ulotki, czy teleskop jest do kitu, czy jest coś nie tak z ustawieniem i jeśli tak to co z tym mogę zrobić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop nowy czy używany? Wrzuć zdjęcia. Tak może być lustrzany... prawdopodobnie masz refraktor z nasadką pryzmatyczna. W instrukcji chodzi o lunetkę czyli szukacz. Trzeba po założeniu jej ustawić ją za pomocą śrub regulacyjnych umieszczonych na montażu szukacza. Ha robię to w nocy na gwiazdach, ale na początek najłatwiej będzie Ci poćwiczyć w dzień. Ustaw jakiś obiekt w teleskopie dokładnie w środku pola, a następnie kręć śrubami regulacyjnymi przy szukaczu, żeby ten sam obiekt był również dokładnie w środku jego pola. Następnie sprawdź czy jest nadal w środku pola teleskopu i ewentualnie dokonaj korekt w ustawieniu szukacza. Wybierz nieduży obiekt np. szczyt jakiejś wieży, słupa elektrycznego itp. Możesz następnie zwiększyć powiększenie w teleskopie i powtórzyć powyższe czynności, żeby poprawić dokładność. Teraz jest słaby okres na planety. Na Marsie szalała burza, a ogólnie planety idą dość nisko, ale Jowisz powinien dać szczegóły. Napisz kiedy dokładnie obserwowałaś, o jakiej godzinie, jakim okukarem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Warszawy jest wielu z nas ... zawsze możemy pomóc.

Odpowiadając wprost na Twoje pytania

1. Tak

2. Kolega napisał powyżej - nie lornetka a lunetka albo szukacz. Podał sposób ustawienia, które jest przeważnie konieczne po złożeniu teleskopu.

3. Tu nie można odpowiedzieć jednoznacznie , bo nie wiemy co to za sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MaKaGry napisał:

czy jeśli w ulotce jest pisane (i zilustrowane zdjęciami), że widać będzie plamę na Jowiszu i czapy śnieżne na Marsie, a tymczasem Jowisz to świecąca kulka i obok niej księżyce, a Mars nawet pod koniec lipca był tylko zamgloną czerwoną kuleczką, to mam to zwalić na bajkopisarstwo autora ulotki, czy teleskop jest do kitu, czy jest coś nie tak z ustawieniem i jeśli tak to co z tym mogę zrobić?

Tak jak kolega pisał na Marsie jest burza - I nawet Teleskop Hubble'a nie widzi szczegółów https://bgr.com/2018/07/27/mars-hubble-photo-dust-storm/

Co do Jowisza, to w Johannesburgu jest on teraz prawie w zenicie, a u nas jest 10* and horyzontem. Jakimkolwiek teleskopem tam będzie on o wiele lepiej wyglądał niż tu (teraz). Czy obraz tam będzie tak ładny jak w ulotce? - nie widziałem ulotki, ale założę się, że nie. Czy to jakieś bajkopisarstwo - to raczej reklama. Mój syn też mi mówi, że posprzątał, a jak ja się czepiam to wyjaśnia, że przecież tylko samochodziki, a nie cały pokój. Jaki by Twój teleskop nie był to pewnie dwa pasy na Jowiszu przy dobrym seeingu powinnaś dostrzec. Jeśli chodzi o plamę to warto najpierw sprawdzić czy w danym momencie jest w ogóle widoczna, bo może być akurat z drugiej strony planety. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wessel napisał:

E...hm... kolego ..burza na Marsie już się skończyła jakiś czas temu  :)

Dobrze wiedzieć, bo jak wczoraj patrzyłem z Gdyni swoim MAKiem 127 to nie dostrzegłem żadnych szczegółów, więc myślałem, że jeszcze jest.

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Setaarius napisał:

Tak może być lustrzany... prawdopodobnie masz refraktor z nasadką pryzmatyczna???????????????.?

Refraktor z kątówką pryzmatyczną, czyli pryzmatem Amiciego daje obraz ziemski prosty. Lustrzany (obrócony lewo-prawo) jest z kątówką lustrzaną. 

  • Like 1

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)