Skocz do zawartości

Czy mój AZ4 jest felerny?


esteon

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Kupiłem niedawno AZ4 na aluminiowych nogach https://www.teleskopy.pl/Montaż-azymutalny-Synta-AZ4-(głowica-AZ-4-+-statyw-aluminiowy-LT1)-teleskopy-1985.html

i po skręceniu mam dwa "dziwne" luzy, które mnie trochę niepokoją, więc gdyby ktoś mógł potwierdzić, że 'tak ma być', to byłbym wdzięczny.

1) Szyna dovetail jest dużo większa niż szyna na moim maczku. Tj. jeśli poluzuję śrubą mocującą, to cały teleskop wypadnie bokiem. To tak ma być? W szczególności mogę szynę teleskopu włożyć bokiem, a nie muszę wsuwać. Oczywiście po dokręceniu jest sztywno, ale czy to tak ma być?

2) Na mechanizmie obrotowym w poziomie jest zauważalny luz nawet po całkowitym zakręceniu. Mechanizm jest zablokowany, ale rusza się cała głowica (o jakieś parę stopni). Żadne dokręcanie nie daje efektu. Przy skręcaniu montażu: od spodu jest taki bolec a od góry jest dziura i właśnie między tymi dwoma elementami jest luz. Niby nie przeszkadza, ale ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest jak w normalnym AZ4. 

Ad 1. - pytanie kontrolne - pisząc: "Szyna dovetail jest dużo większa niż szyna na moim maczku." masz na myśli siodełko montażu? Jest dokładnie tak jak piszesz. W zimę po kilku godzinach na mrozie, na koniec obserwacji, jak już będziesz składał sprzęt to docenisz, że jest dużo luzu i teleskop łatwo wyjąc zgrabiałymi rękoma. 

Ad2. - Aluminiowe nogi AZ1 są używane do różnych głowic. Tak samo jak AZ4 jest sprzedawany ze stalowymi i aluminiowymi nogami. Wydaje mi się, że moje stalowe nogi mają ten bolec ciut szerszy niż mój AZ1. Ale wracając do setna sprawy. Miałem podobnie i to sugeruje, że powinieneś mieć silniej dokręconą głowicę i bardziej poluzowany docisk w osi odpowiadającej za ruch poziomy. W aluminiowych nogach nie ma sensu przesadzać z dociskiem na tej osi. Zobacz jak pracuje AZ1 jak tą ośkę za bardzo ściśniesz - jego nogi poddawane są siłom skręcającym i to powoduje drgania gdy puszczasz głowicę po obrocie. Wbrew pozorom na tej osi lepiej mieć trochę więcej luzu.

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Posiadam AZ4 i z tego co piszesz to odnośnie pkt. 1 to tak powinno być. Zawsze możesz przekręcić kątowkę do pionu. 

Odnośnie pkt. 2 to jeżeli przykręcasz głowicę do statywu, jednocześnie wcelowujesz bolec statywu do dziury w głowicy i nadal masz luzy to coś jest nie tak. On w poziomie musi chodzić bez żadnych luzów. Pozdrawiam

GSO10, AZ4, APM 25*100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już nie wiem. U mnie po prostu jest tak, że ten bolec jest zauważalnie węższy (w górnej części) od otworu w głowicy. Niby ten bolec się rozszerza ku dołowi, ale niewystarczająco. Zresztą ten bolec głębiej nie wejdzie, bo blokuje "podstawa" głowicy.

Bolec jest węższy od otworu o jakieś 4mm (nie mam suwmiarki pod ręką). Oczywiście mogę tam cokolwiek podłożyć i się ruszać nie będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że się udało ustalić o co dokładnie chodzi. Może tak odpowiem:

  1. Ten AZ4 tak ma, ale nie tylko on, mój SkyTee też tak ma, że ma ten otwór jest ciut szerszy.
  2.  Jak sobie poczytasz o montażach na forach to wszyscy robią jakieś drobne lub poważne usprawnienia. Ja swojego nowego SkyTee nie mogłem wyregulować i na szczęście Pan Janusz z Atrokraka, go podrasował. Ostatnio kupiłem eq3-2 przerobiony na AZ genialne rozwiązanie. Też byłem trochę rozczarowany - kupujesz nowe i powinno być idealnie. Idealnie nie jest. Ludzie wymieniają łożyska, smar itp. w swoich montażach. A najbardziej mnie wkurza, że producenci zawyżają w dokumentacji nośność... :( 
  3. Ogólnie wydaje mi się, że nasze hobby ściśle jest związane z umiejętnością majsterkowania. Idzie zima - zaraz będziesz robił odrośnik do swojego MAKa. Zresztą chmury zachęcają do majsterkowania :) 
  4. Ja sugeruje poluzować ośkę, ale jak wolisz, żeby sztywniej było skręcone, to sobie coś podłóż. Zrób aby było Ci wygodnie i zaczynaj obserwacje ...

Czystego nieba życzę.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zrobię obie rzeczy ;) Tj. coś sobie podłożę, ale i tak będę używał (jak teraz) do sporym luzie -> luz poziomy i tak winien być, bo się wygodnie prowadzi za obiektem. Dobrze, że nie mam takiego problemu z osią pion.

Muszę poczytać o odrośnikach, bo do tego momentu nie wiedziałem co to jest...

Chmury - śmury ... u mnie dziś był piękny księżyc :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)