Skocz do zawartości

Wielkość ma znaczenie, czyli nieplanowane polowanie na P21.


Rekomendowane odpowiedzi

 

Jadąc do domu naszła mnie taka refleksja: "Teleskop jest tyle wart ile jest Ci w stanie pokazać. Te niecałe 3" pokażą więcej, gdy zmobilizują Cię do wyjścia, niż SW 120ED czy nawet 14" Newton, z którym zostaniesz w domu, bo nie chce Ci się go dźwigać."

Już wielokrotnie wspominano na forach, że lepszy mniejszy sprzęt regularnie wykorzystywany, niż większy kurzący się w kącie.
Ja mam podobnie z wyjazdami. Na astromaniaku astromiłośnicy z Krakowa i okolic b. często jadą do Glanowa, czy Trzonowa pod ciemne niebo, a mi trochę szkoda nocy na dojazd (ok. 2h w obie strony), bo odbija się to na niewyspaniu przed/po pracy ... ale bedzie trzeba pomyśleć o kolejnym wypadzie bo już mi się tęskni od Perseidów! Głównie obserwuję na miejskim niebie (ale całkiem, całkiem - 5 mag w zenicie, a nawet 5+) i takie szybkie obserwacje najbardziej cieszą, zwłaszcza, że od początku września prawie co noc obserwuję kometę 21P: https://cobs.si/analysis2?col=observer_icq&id=KWI&start_date=2018/01/01 00:00&end_date=2018/12/31 23:59
a przy okazji zawsze skubnę kilka klasyków w okolicy komety :))

  • Like 3

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, M.K. napisał:

Już wielokrotnie wspominano na forach, że lepszy mniejszy sprzęt regularnie wykorzystywany, niż większy kurzący się w kącie.

Jak najbardziej, czytałem to już wielokrotnie. Jednak co innego czytać, a co innego naprawdę doświadczyć na własnej skórze.

Godzinę temu, M.K. napisał:

zwłaszcza, że od początku września prawie co noc obserwuję kometę 21P

Tu jestem pod głębokim wrażeniem. Po pierwsze wytrwałości i regularności. Po drugie umiejętności oszacowania jasności. Ostatnio próbowałem na kilku najprostszych gwiazdach zmiennych - poległem z kretesem. Nie chce się poddawać bez walki, ale to jest jednak trudna sztuka.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2018 o 13:21, pmochocki napisał:

Tu jestem pod głębokim wrażeniem. Po pierwsze wytrwałości i regularności. Po drugie umiejętności oszacowania jasności. Ostatnio próbowałem na kilku najprostszych gwiazdach zmiennych - poległem z kretesem. Nie chce się poddawać bez walki, ale to jest jednak trudna sztuka.

Regularność powoduje pogoda i świadomość, że za kilka dni Księżyc będzie przeszkadzał swoim blaskiem.
Szacowanie jasności gwiazd zmiennych, czy komet nie jest na początku łatwe, ale jak to mówią: ćwiczenie czyni mistrza :)
Co do komety 21P, to ciut rozogniskuj jej obraz i zapamiętaj wielkość oraz jasność. Teraz w jej okolicy rozogniskuj gwiazdy do jej wielkości i porównaj z zapamiętanym rozogniskowanym obrazem komety.

Możesz poćwiczyć np. na Plejadach rozogniskowanie gwiazd i porównywanie, która jest np. jaśniejsza

A teraz szybkie spanie i za 3h obserwacja:

21p.jpg.37e0275fb88b8b535074feb6d1400354.jpg

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki. Na pewno spróbuję poćwiczyć na plejadach. 

Dziś o 2:00 znów obserwowałem kometę, ale ta miejscówka miała spore zanieczyszczenie światłem w tamtym kierunku. Kometa była widoczna, ale znacznie gorzej niż tydzień temu. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, pmochocki napisał:

Dziś o 2:00 znów obserwowałem kometę, ale ta miejscówka miała spore zanieczyszczenie światłem w tamtym kierunku. Kometa była widoczna, ale znacznie gorzej niż tydzień temu. 

Zapoluj na nią przed 4, gdy wznosi się na 38stopni, bo o 2:00 widać ją tylko 20 st. nad horyzontem.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, M.K. napisał:

Zapoluj na nią przed 4, gdy wznosi się na 38stopni, bo o 2:00 widać ją tylko 20 st. nad horyzontem.

Teorię to ja znam - z praktyką gorzej. Jak dziś wróciłem z obserwacji o 3:30, to o 4:00 mój młodszy syn już mnie wołał. Więc jak chciałbym obserwować o 4:00 to dzieci muszą iść później spać, a one zawsze zasypiają inaczej niż akurat potrzeba...

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzieciakami to zawsze jest loteria... ale dobrze, że Ci się udało trochę poobserwować!

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)