Skocz do zawartości

Błyskotki niebieskie w parach i nie tylko :)


grezyl

Rekomendowane odpowiedzi

No hej wszystkim... ;)

Zaglądam sobie tutaj i taka mnie naszła refleksja... Dlaczego nikt nie piszę o kojących zmysły układach podwójnych, potrójnych itd.. Mało się pisze o tym, każdy wałkuje tego Messiera na okrągło, a są jeszcze inne atrakcje niebieskie :D Myślę, że wynika to po części z niewiedzy nowych userów, bowiem każdy zwykle pyta albo o planety albo o DSO. A tyle pięknych mamy gwiazd do oblookania. Zaniedbujemy je, a można je wyhaczyć nawet gdy Moon psuje ds-iarskie studia..Niby pojedyncze gwiazdy w teleskopie, a już w lornetce odsłaniają swoje tajemnice :)

Postanowiłem przypomnieć o nich poprzez wyliczenie tych, które już widziałem. Zachęcam do dzielenia się spostrzeżeniami, swoimi typami...

No to jazda:

1. Na sam początek - beta Cygnus Albireo - chyba każdy słyszał o tej chyba najpiękniejszej letniej parze. Dwa składniki: jaśniejszy pomarańczowy i słabszy niebieski przyprawiają o zawrót głowy.. Gdy na nie patrzę, nie mogę na długo oderwać wzroku...są piękniejsze niż diamenty :)

2. Epsilony Lutni..gołym okiem jako dwie gwiazdy podobnej wielkości w teleskopie rozdzielają się na kolejne dwa...cudny układ...polecam

3. Alkor i Mizar w Wielkim Misiu - każdy zna, ale może nie każdy wie, że Mizar ma małego towarzysza :)

4. Kolej na ? Perseusza - urzekająca para niebieski i białawy składnik. Piękne w tym jest to, że miedzy gwiazdami jest aż 6 mag. różnicy :) Patrząc mamy wrażenie, jakbyśmy widzieli mamę/tatę z dzieckiem :D Warto popatrzyć. Druga jasna gwiazda od Mirfaka w kierunku Plejad

5. Kastor - alfa Bliźniąt - układ wielokrotny, ale trudno rozdzielić całą gwiazdę na chyba 6 składników....

6. Teraz Mintaka w Pasie Oriona - ze słabszym towarzyszem około 6,5 mag.

7. Almach/Almaak - śliczna para pomarańczowo biała. Biały słabszy o ok. 3 mag.

8. Trapez Oriona...trzeba lekko przyzoomować. Wszyscy oglądają M42, więc chyba widzą w czym rzecz :)

9. W Smoku mamy piękną przedstawicielkę: 16 - 17 Dra - HP81290 - śliczne białe trio.

10. Rasalgethi - w Herkulesie - ładna pomarańczowo-biały duet...różnica składników okolo 2,5 mag.

To moje typy, obserwuje Syntą 8 w kitowych okularach, tak wiec dysponuję powiększeniem 48x i 120x.

Pisałem trochę z pamięci, no i ze Stellarki. Jak zauważycie błędy poprawiać! No i dzielić się wiedzą i emocjami :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne opracowanko,  rzeczywiście mało wagi przywiązywałem dotychczas do podwójnych.

Albireo nazywałem kiedyś "lentilkami" były kiedyś takie czeskie, kolorowe cukierki za komuny (teraz  to ememens :D)

Epsilony to b. fajny sposób na sprawdzenie seeingu oraz wychłodzenia telepa..

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Gwiazdy podwójne i wielokrotne to doskonałe cele pod jasnym niebem podmiejskim. I nie potrzeba do tego wielkich apertur. Moje zmagania można śledzić tu: http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=72 i mam nadzieję je uzupełniać w miarę poprawy pogody :)

Na zachętę wklejam fragment:

Obserwacje z nocy 24.04.2009 (22:00-23:30)

sucho, +9oC, lekki wiatr, ED80 + zoom LV 8-24mm + barlow x2 Cel. Ultima

Nie mogłem zaprzepaścić takiego nieba, chociażby na balkonie. Zza winkla wychodzi już umowna granica pomiędzy niebem zimowym a wiosennym, Rak w idealnej pozycji do obserwacji, Lew już niedługo. Sesja bardzo obfita dzięki CDSA - praca z tym atlasem to czysta przyjemność, dziś skupiłem się na arkuszu nr 8. Wszystkie dane wg CDSA.

Rak

57 Cnc 6,1mag+6,4mag 1,5" (@150x widoczna jako "orzeszek", fasolka z wcięciami pośrodku, chyba dotarłem do kresu możliwości EDka)

sigma4 Cnc 6,0mag+8,6mag 4" (składnik B bardzo słaby, wyraźna parka @150x)

STF 1311 6,9mag+7,1mag 7" (rozbita @75x)

fi2 Cnc 6,2mag+6,2mag 5" (jw.)

24 Cnc 6,9mag+7,5mag 6" (jw.)

Te trzy ostatnie gwiazdki to niemal bliźniacze parki, o podobnych separacjach i niemal takich samych jasnościach składników.

Ryś

STF 1333 6,6mag+6,7mag 1,9" (rozbita @150x, na granicy separacji)

38 Lyn 3,9mag+6,1mag 2,6" (wyraźna parka @150x, składnik B tonie w blasku A)

STF 1369 7,0mag+8,0mag 24" (szeroki układ, ładny w każdym powiększeniu)

STF 1282 7,6mag+7,8mag 3" (rozdzielona już @75x, dokładnie rozbita @150x, niemal identyczne jasności)

Inne

STF 1374 (LMi) 7,3mag+8,7mag 3" (dość słaby układ, wyraźnie rozbity @150x)

STF 1258 (UMa) 7,5mag+7,8mag 10" (piękna parka @75x)

I klasyk:

gamma Leo (Algieba) 2,4mag+3,6mag 5" (przepiękna pomarańczowo-żółta parka w pow. 100-150x, jedyna z arkusza nr 9 CDSA)

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Podwojne i wielokrotne plus gromady otwarte to moj cel na chwile obecna. Warunki nie pozwalaja mi na lapanie''klakow''. Przyznaje, ze to temat ktory jak wielu mocno mam zaniedbany wiec milo bedzie sie na tym skupic. :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)