Skocz do zawartości

Okular do NT 203/1000 Explore Scientific pomoc


LukSol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chce zakupic pare okularow do Bresser Teleskop Messier NT-203/1000 Hexafoc. Nie wiem jeszcze czy byly by one docelowe. Chcial bym sie dowiedziec co o nich sadzicie moze doradzicie cos innego w podobnej ciebie. Moje typy to

Explore Scientific Okular ?82° Ar 6,7mm (1,25")

Explore Scientific Okular ?82° Ar 14mm (1,25")

Czy lepiej z tej samej serii 4,7 albo 8,8 bo 14 z barlow ×2 da takie same powiekszenie jak 6.7

Prosze o wasze opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, LukSol napisał:

 z barlow ×2 da takie same powiekszenie jak 6.Prosze o wasze opinie

Tylko nie z Barlowem do obserwacji. Te nawet ze średniej półki degradują obraz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz budżet? Mam rodzinkę ESów i jestem zadowolony z jakości obrazu. Z wad można wymienić dość krótki odstęp źrenicy wyjściowej przez co trzeba trochę wkładać oko w okular. Co do ogniskowych to szukałbym jakiegoś dłuższego okularu w okolicach 20-28mm. Najtańszy byłby Maxvision 28mm, na Bresser.de są za 75eur - jest to dobrze skorygowany okular, pole własne 68 stopni. Do tego może ES 11mm albo Luminos 10mm.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam "rodzinkę" ES-ów, ale trochę mniejszą tubkę (150/750). Okulary z tej półki cenowej dobrze się w niej sprawdzają bez barlowa. Jedynie dwu calowy ES 30 mm (70*) w połączeniu z GSO 2x ED, pozbywa się fasolek na brzegu pola. Z pozostałymi nie stosuję go bo to dodatkowe straty światła. Lepiej kupić okular o takiej ogniskowej jak byś miał z barlowem. Dobrej jakości soczewki barlowa, sprawdzają się w fotografii planet i Księżyca. No chyba, że TeleVue ale to już duża kasa... 

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzinka to kilka okularów jednego producenta, o różnych ogniskowych. Moje to ES 30, 26, 20, 14, 6,7 mm.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LukSol napisał:

Tylko zestawowy 26mm Super Plössl Okular

Widzę, że Maksia 28mm już zamówiłeś. Potrzebujesz zatem minimum dwa dodatkowe po za Maksiem czyli coś z zakresu 12-14mm i 7-9mm. Z łatwo dostępnych i przyzwoitych to ES-y chociaż ja za nimi nie przepadam i będę tutaj w mniejszości. Lepsze, ale mam wrażenie, że trochę ciemniejsze to LVW jednak zdecydowanie je wolałem od ES-ów oraz według mnie również lepsze od ES-ów to Meade SWA lub UWA. Następna półka to np. Pentaxy XW i TeleVue Nagler, Delos. Oczywiście jest trochę innych dobrych okularów jak Baader Morpheush czy WO UWAN itp jednak rzadziej spotykane na giełdach, chyba że idziesz w nowe. W przyszłości możesz pomyśleć dodatkowo o ogniskowej w zakresie 17-20 mm i 5-6mm. Na koniec dygresja... nie wiem jak mają inni obserwatorzy, ale w moim przypadku jest coś takiego jak gust w prezentacji obrazu i tutaj właśnie ES-y nie trafiają w mój gust. Pewnie można to wytłumaczyć na opisach odnośnie transmisji, wyrazistości w punktowaniu gwiazd itd... Co nie zmienia faktu, że to dobre okulary za daną cenę. Najlepiej jakbyś udał się na jakieś spotkanie z innymi astrohobbystami i popatrzył przez różne okulary. Nie obrażając też nikogo, ale wielu początkujących ma trudno wychwycić różnice pomiędzy dobrymi a lepszymi okularami. Nie wszyscy mają też bardzo wysoko postawione wymagania i w 100% wystarczą im dobre lub bardzo dobre okulary bez konieczności kupowania najlepszych dostępnych na rynku. Jednak według mnie warto zainwestować w dobre okulary bo to inwestycja w przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)