Skocz do zawartości

Test - TS APO 65q + reduktor ogniskowej.


Spirit

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Lubię sprawdzać różne konfiguracje sprzętowe i w końcu odważyłem się sprofanować płaskie pole TS APO 65q. Podłączyłem reduktor dedykowany do RC 0,75. 

https://deltaoptical.pl/reduktor-ogniskowej-0-75x-rc

Trzeba się wcześniej zaopatrzyć w odpowiednie złączki bo bardzo skraca nam się dystans backfocusa. Ja to zrobiłem na sztywno czyli dupka z TS APO 65q z gwintem <> rozkręcony reduktor <> krótka złączka z przejściem na gwint pasujący do kieszonki na filtry <> kieszonka <> kamera. Czyli wszystko na gwintach. Od momentu jak mam kamerę z chipem 3,8 unikam wszelkich nie gwintowanych rozwiązań.

Z obliczeń wynika że ogniskowa zmienia się z 420 na 315 mm a światłosiła wynosi około 5,3. Jak to wygląda w praktyce? Jak na niededykowany do tego typu teleskopu reduktor jest nieźle (O ile w ogóle jest jakiś reduktor do tego teleskopu. Na 99% nie ma.) Jeśli jesteśmy swiadomi tego co dzieje się na brzegach zdjęcia można dobrać kadr tak aby później go obciąć.

Zdjęcia z dzisiejszej nocy.

IC 1805 8x 5min ASI1600mmc UGain

1833500335_IC1805_Cubicsurowy.thumb.jpg.8a32691bf5eecc3b96d1ce7bd4b44c5f.jpg

Po zrobieniu korekcji współczynnika dystorsji w PS i przycięciu:

1Mean_Ha-mod-lpc-Scaled.thumb.jpg.b8ca91b0e7d203f0e2b9d3a70d586b6c.jpg

NGC 281 Ha 80x 2min UGain + crop

NGC281_v1.thumb.jpg.d03ee8380d8ca4512206272c4f56eac5.jpg

NGC 281 surowe pełna klatka

NGC281HaCopyScaled.thumb.jpg.8227697918c97ad4b221c7baf3b501d0.jpg

Szczerze mówiąc myślałem że będzie o wiele gorzej.  Z filtrem Ha jest do przyjęcia. Ciekawe jak to się zachowa z LRGB. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rafał 123 napisał:

Jak dobrałeś odległość backfocusa?

Ile ona wynosi?  Możesz ją jeszcze skrócić nap. 4-6mm?? (nie jestem ekspertem, ale ja próbowałbym skrócić)

Ciekawie się zapowiada.

Pozdrawiam

Wyrzuciłem złączkę pomiędzy korektorem a kieszonką czyli 16,5mm + w to miejsce redukcja z reduktora na kieszonkę około 3mm czyli skróciłem o około 13mm. Leci testowa sesja ale na oko chyba jest dużo lepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecę dalej z testami.

Wywaliłem co siedziało między kamerą a reduktorem czyli kieszonkę na filtry. Jest chyba lepiej. No i ostrość ma decydujące znaczenie. Dzisiaj przejrzystość około godziny  19tej -20ej była super. FWHM przy ostrzeniu 1,3 - 1,4. Po 21ej siadło.

Testowo po 18x120s Ha, zestaw j/w.

 

Mean IC1848 Copy Scaled.jpg

Mean NGC281 Copy Copy scaled.jpg

w tej konfiguracji chyba wychodzi winieta.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)