Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów J

Zapewne jeden z pierwszych wątków jakie każdy ?nowy? zakłada, to pytanie o sprzęt. Ze mną nie będzie inaczej? Ponieważ astronomią interesuje się od dziecka, ale dopiero teraz, po wielu latach, mogę pozwolić sobie na zakup prawdziwego teleskopu, chciałbym zasięgnąć rady i opinii, mądrzejszych i bardziej doświadczonych.

Chciałbym, aby był to zakup ?ostateczny?, tzn. zakup teleskopu, którego będę z czasem doinwestowywał, dlatego chciałbym jednocześnie kupić możliwie jak najlepszy teleskop, kosztem akcesoriów, okularów itd., które z czasem dokupię.

Może na początek odpowiem na kilka standardowych pytań:

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie?

Mieszkam w 180 tyś. mieście na Górnym Śląsku. Hemisfera oczywiście zanieczyszczona miejskim światłem, ale planuję korzystać z teleskopu również w terenie podmiejskim, kilka kilometrów od miasta.

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje?

Z wiedzy jaką posiadam chyba najodpowiedniejszy byłby typ Schmidt-Cassegrain lub tzw. MAK

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska?

Obserwacje w większości będę prowadził z mojego balkonu-tarasu (widok na połudnową hemisferę od E do SWW, łącznie z Zenitem), ale również w wypadach poza miasto, gdzie źródeł światła nie będzie w ogóle.

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki kosmos" DSO?

Jeśli chodzi o obserwację w mieście, to zdaję sobie sprawę, że w grę wchodzi wyłącznie obserwacja Księżyca, planet, ale chciałbym również ?mieć dostęp? do Deep Sky na wypadach w terenie.

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz?

Dysponuję kwotą do 7500 zł. Tak jak wcześniej napisałem, w tej cenie wolałbym przede wszystkim zawrzeć zakup jak najlepszego teleskopu, kosztem akcesoriów, okularów itp, które dokupię w późniejszym czasie.

Muszę też wspomnieć o tym, że na dzień dzisiejszy astrofotografia nie wchodzi w grę, ale tak jak zaznaczyłem wcześniej nie jest wykluczona, a nawet bardzo prawdopodobna. W przyszłości chciałbym również zainwestować w kamerę CCD z podłączeniem do komputera.

W oko wpadło mi kilka modeli. Napiszcie proszę co o tym sądzicie, które z nich będzie lepszą opcją, a może macie jakieś własne zestawy marzeń do 7500 zł, które spełnią moje oczekiwania?

Oto moje typy:

?         NexStar 8 SE ? 7200 zł

?         Advanced VX 8" SCT ? 7499 zł

?         NexStar Evolution 6 ? 5499 zł

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi, na pewno wszystkie będą dla mnie na wagę złota J

"Najciemniejsze gwiazdy to te, które nie spadają." [cytat własny]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

W Twoim przypadku (balkon, mobilność) SCT wydaje się być dobrym wyborem. Ostatni model bym odrzucił - jeśli chcesz coś na dłużej, to wg mnie 6 cali to trochę mało (choć NexStar Evolution to bardzo fajne montaże, ale zestaw 8" przekracza budżet niestety dość znacznie). Z pozostałych dwóch NexStar SE będzie bardziej kompaktowy i łatwiejszy w rozstawianiu, natomiast AVX na pewno lepiej sprawdzi się potencjalnie w fotografii. To co do SCT musisz na pewno dokupić najsampierw to odrośnik. Płyta korekcyjna bardzo szybko łapie wilgoć.

Czy w grę wchodzi też zakup sprzętu używanego, czy wyłącznie sklepowy?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pierwszą i jednocześnie szybką odpowiedź ?

Byłbym skłonny kupić sprzęt używany w bardzo dobrym stanie.

Na ten moment Advanced VX 8 SCT kontra NexStar 8 SE - 1:0 - chyba bardziej przekonuje mnie montaż paralaktyczny, ze względu na tą astrofotografię w przyszłości.

Wiadomo coś nt. podłączenia Advanced VX 8 SCT do sieci, bo podobno akumulatory szybko się rozładowują? Jak bardzo technologicznie odbiegają silniczki w tym teleskopie od rozwiązań w NexStar Evolution? Warto poczekać i kupić Evolution? Wiadomo jak sprawuje się guiding?

"Najciemniejsze gwiazdy to te, które nie spadają." [cytat własny]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A montaż uznajesz za cześć "ostatecznego" teleskopu czy raczej jako akcesorium? Bo możena rozważyć zakup samej tuby. Do tego zwykły montaż, który będziesz upgreadował, szczególnie jak będziesz chciał iść w strone astrofotografii. Osobiście jestem przeciwny goto w pierwszym teleskopie... 

Ja nie mam SCT, ale na ostatnich obserwacjach, dzięki uprzejmości kolegów, miałem okazję popatrzeć przez nie. Potwierdzam, że bez odrosnika i/lub grzałki długo nie poogladasz. 

No i warto pomyśleć o reduktorze ogniskowej.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez odrośnika I grzałki długo nie pociągniesz, to bardziej prawdziwe ?

Odrośnik sam możesz zrobić np z karmaty. 

Rzadko zdarza się, że pierwszy teleskop jest ostatecznym. SCT8 jest fajne, nie narzekam, ale nie ma jak dobry refraktor ED lub APO. I szersze pole i inna jakość obrazu a mobilność też inna. Zanim kupisz pierwszy teleskop ostateczny (nie idź w tym kierunku) to kup coś tańszego z giełdy, spotkaj się z lokalsami. Zobacz i dotknij czegoś na żywca. 

Co do montażu do astrofotografii nie wypowiadam się, nie znam się na tym. Astrofoto to sposób na życie tak jakby, zajmuje za dużo czasu jak na moje możliwości. Przemyśl to, zastanów się, czy stać Cię na to nie tylko pod względem finansowym ale przede wszystkim na czas. 

Zgadzam się, że pierwszy montaż nie powinien być GoTo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GOTO bez korygującej kamery to porażka. Poza tym, GOTO wymaga dość precyzyjnego kalibrowania. To zabiera masę czasu za każdym ponownym uruchomieniem (no chyba, że teleskop ma stałe miejsce). Prawie każde oprogramowanie wspierające astrofotografię posiada lepszy lub gorszy system GOTO z korekcją przez kamerę teleskopu (Maxim). 

Astrofoto wchodzi w grę nawet z miasta - planety są dość jasne. Ja tak robię z dobrymi efektami. Gorzej w mieście z seeingiem. Do planet SCT nadaje się jak najbardziej, a kamery są dostępne w niższych cenach niz do DS, więc nic straconego.

Osobiście nie brałbym kompletu. Weź oddzielnie montaż i tubę. 

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam wszystkim za rady.

Niestety nie mam dla siebie dobrych wiadomości, ponieważ właśnie pojawił się inny nieplanowany wydatek, który skutecznie oddalił mnie od kupna wymarzonego teleskopu ? W każdym razie nie zapomnę Wam tego, bo nieczęsto spotyka się tak oddanych pasji ludzi, chcących służyć dobrą radą innym. Na pewno będę zaglądał na FA, ale jeszcze bez osobistych doświadczeń w patrzeniu przez "prawdziwy teleskop"... Jak to mówią "takie życie" i jedynie cieszę się, że ten nieplanowany wydatek nie pojawił się już po moich zakupach...

Widać to jeszcze nie czas dla mnie, ale kiedyś... odkryję co nie co nieba, czego i Wam z całego serca życzę ?

Pozdrawiam

"Najciemniejsze gwiazdy to te, które nie spadają." [cytat własny]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo współczuję, że tak Ciebie życie zaskoczyło. Może lornetka na pocieszenie? Ja zaczynałem od lornetki i jest super do nauki nieba. 

Albo... Jacek (kjacek) sprzedaje teraz fajną lekką tubę. 4" refraktor nie wymagający co do montażu. Księżyc z tarasu i szerokie pola poza miastem... Wiem, że to nie jest Twoje wymarzone 8", ale ja też zbieram na dużego Newtona, a w między czasie bawię się małymi sprzętami i zbieram doświadczenie. Nawet jak kupię Newtona to mój SW 120ED zostanie. Jacek ma 8" betoniarkę, ale zawsze obok wiesza refraktor. Więc może to być Twój pierwszy docelowy teleskop, który potem uzupełnisz czymś dużym. Ot taki pomysł... 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)