Skocz do zawartości

regulacja ślimacznic w nowym eq5


majcher

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Cześć,

nie znalazła się pomocna dłoń z WAW, więc sam podwinąłem rękawy i wziąłem się do pracy :).

Na pierwszy ogień poszła ślimacznica z osi DEC.( poniżej fotki). Ilość smaru  na obu elementach powalająca (smar chyba grafitowy).

1408399185_OSdec.thumb.jpg.da5fb6d3253bd59acff8a923f644d5ea.jpg1843922350_slimacznicaDEC.thumb.jpg.156e04448ffe92aab8df939fa7c6cc4a.jpg

Ślimacznica była strasznie mocno ściśnięta śrubą blokującą, Po zluzowaniu śmiga jak marzenie.  Po regulacji nie czuję żadnych luzów i tarć na łożyskach. Czy bawić się w wymianę łożysk  na inne np SKF?

Kolejnym problemem jest sama oś DEC, też strasznie ciężko się obraca, obawiam, się że może być podobnie jak z łożyskami ślimacznicy.

Co robić, gwarancja czy DIY?

Pozdrawiam

Robert

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Zastosowanie montażu to:

obserwacje wizualne, foto planetarne(kamerki którymi dysponuję tylko do tego się nadają), może później DS.

moje miejsce do obserwacji to odsłonięty taras na kierunek S.

Silniki:

Nema 17 9deg, 32 step. 35Ncm.

w osi RA silnik działa prawidłowo do prędkości x350.

w osi DEC pojawiły się problemy z brakiem "siły" silnika. Zmiana na nowy nie dała rezultatu, kontrolery też sprawdziłem są OK, zasilacz także . Za namową kolegi Kaprala (jeszcze raz dzięki za wskazówki) testowo odkręciłem ślimacznice w osi DEC i okazało się iż ........  reszta jest wyżej opisana.

Tak więc muszę - chcę rozkręcić całość i przesmarować. Dziś dotarły smary GEOPTIK, muszę jeszcze tylko zebrać klucze do rozkręcenia osi (klucz palcowy, może ma ktoś pożyczyć ?).

Mile widziane wskazówki, uwagi :)

Pozdrawiam

Robert

 

PS.

pewnie wynika to z mojej niewiedzy, braku doświadczenia (  to mój pierwszy montaż i teleskop),  ale czy chłopcy z DeltaOptical nie powinni każdego montażu, który jest sprzedawany sprawdzić czy jest dobrze wyregulowany??? Wiem, że to CHRL, ale jednak kosztuje....

Edytowane przez majcher
edycja post'a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja w swoim EXOS 2 Bresser'a, (EQ5) zrobiłem sam. Tu możesz kupić cienkie 0,5 mm płytki teflonowe. Weź wymiar z tych co są w montażu i dotnij nowe z teflonu. W necie znajdziesz także odpowiedni przyrząd do wycinania otworów. Życzę powodzenia i super ślizgania.?

  • Thanks 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)