Skocz do zawartości

Zgrzytanie, chrobotanie, skrzypienie - czas na rozbiórkę wyciągu.


pmochocki

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczęło się niewinnie. Byłem na obserwacji że swoim najnowszym nabytkiem AT72ED. Ot takie lekkie, metaliczne zgrzytnięcie podczas ustawienia ostrości po zmianie okularu. Sprawdziłem, że gdy ruszam pokrętłem wszystko jest OK. "Pewnie mi się wydawało." pomyślałem. Nowy obiekt i zmiana okularu. Znów to samo, tym razem wyraźniej. Kilka prób i pierwszy wniosek: skrzypienie występuje tylko przy energicznych ruchach pokrętłem ostrości. Niestety nasila się z każdą próbą. "Co tu robić?" - tysiąc myśli przeleciało mi przez głowę. Zakląłem głośno, bo nic fajnego nie wymyśliłem. Trochę mi pomogło, więc poprzeklinam sobie jeszcze trochę -  tym razem na cały głos. Mi pomogło, teleskopowi nie za bardzo. Zdecydowałem, że najlepiej dziś nie robić nic. Emocje są złym doradcą. "Tydzień po zakupie używanego SW 120ED też musiałem regulować wyciąg, bo się ślizgał i jakoś dałem radę." - zacząłem się w myślach pocieszać.
Następnego dnia odkręciłem wyciąg. Sprawdziłem, że nie ma możliwości aby coś ocierało o tubę. Są za to metalowe prowadnice, które mogą skrzypieć, ale bez rozkręcenia wyciągu nie da się tego sprawdzić. Drugi kandydat to coś w okolicy mechanizmu dociskowego lub mikroruchów.
Najpierw odszukałem stary dokument na podstawie, którego regulowałem wyciąg w SW 120ED: https://teleskop-austria.at/information/pdf/SWD200goto_Skywatcher_Crayfor-Auszug_justieren.pdf.
Oczywiście wyciągi się różnią od siebie, ale zasada działania powinna być podobna. Śruby mocujące wyciąg zidentyfikowałem bez problemu. Pierwsze moje zdziwienie było, że pomimo odkręcenia tych śrub, wyścigu nie mogę go zdjąć. Należało najpierw zdjąć ośkę. Śruby mocujące pokrętła do ośki i ośkę do reszty wyciągu są w różnych miejscach. Po stronie bez mikroruchów jest przymocowane pokrętło do ośki. Po stronie z mikroruchami to raczej cały mechanizm mikroruchów jest przykręcony do reszty wyciągu.
Odkręcając te śruby od razu pojawił się banan na twarzy - bo już zacząłem się domyślać co jest nie tak.

676426983_Wycig_mocowanie.thumb.jpg.3449aa549de4a8f868d1e0f8b647cb13.jpg

Sprawdziłem, że prowadnice nie skrzypią, wyczyściłem wszystko benzyną ekstrakcyjną, skręciłem z powrotem i wyregulowałem docisk. Jak dobrze wyregulować płaszczyznę docisku nie wiem, więc nic tam nie ruszałem. Wyciąg teraz chodzi gładko i bezszelestnie.
A co dokładnie było problemem? Śruba mocująca mocująca ośkę po stronie mikroruchów nie była dociśnięta. Ona jest niezbędna, żeby mikroruchy dobrze działały. To ona zapewnia, że część mechanizmu mikroruchów jest unieruchomiona i że obrót wykonywany mikroruchami jest przekazywany na ośkę główna i odwrotnie. Poluzowanie tej śruby powodowało, że element, który miał być usztywniony się ślizgał i stąd niepokojący dźwięk. Śruba była tylko lekko poluzowana i ślizganie występowało tylko przy bardziej energicznych ruchach.
Tak, tak... zamiast rozbierać wszystko mogłem to naprawić jednym obrotem imbusa... Następnym razem będę wiedział :) 

Poniżej jeszcze kilka innych zdjęć - może się kiedyś komuś przydadzą.

1420046897_Wycig_oka.thumb.jpg.f14cd7d042350209b98c47ae1b263a4a.jpg

IMG_20180918_084557.thumb.jpg.535e3ac92625189b46ade2c98babe1d1.jpg

IMG_20180918_084611.thumb.jpg.abffcf5444746b2d1cc2fe589ea7b146.jpg

  • Like 5
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęcik idealny. Przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Jedyne co sprawia, że jeszcze nie sprzedałem MAKa 127 to sentyment i idealna współpraca z nasadką bino. 

Ten mały incydent prawie przyprawił mnie o zawał serca, ale sprawdzone techniki relaksacyjne pomogły... ?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)