Skocz do zawartości

Teleskop dla dziecka. Proszę o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, KateCatherine90 napisał:

póki co trudno jest mi coś dotrzeć przez teleskop

A wyjustowaliście szukacz? :)

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym polegają trudności?

  • Problem z wycelowaniem - trzeba wyjustować szukacz jak kolega radzi. Najwygodniej po raz pierwszy w ciągu dnia, ale uważamy na słońce. No i trzeba się przyzwyczaić do montażu - tu tylko praktyka pomoże.
  • Problem z ostrością - Używamy najpierw okularu 25mm. Celujemy w coś jasnego i ustawiamy ostrość patrząc na centrum obrazu w okularze. W związku z tym, że to światłosilny teleskop, a okulary kitowe to gwiazdy na brzegach obrazu mogą być trochę nie ostre.

Księżyc już nad horyzontem - to dobry cel na początek. Zarówno do zabawy montażem, wyjustowania szukacza, jak i do prób z ostrością.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna ważna sprawa. Nie wiem czy wcześniej w wątku ktoś wspominał, ale teleskop przed obserwacją trzeba wychłodzić aby dawał prawidłowe obrazy. Myślę, że dla takiego refraktorka 30 minut powinno wystarczyć :)

Gdyby AZ3 by Wam się "zaciął" przy korzystaniu z mikroruchów to nie oznacza nic złego. Po prostu ten model tak ma, że trzeba go "cofnąć". Ot, taki urok tego ustrojstwa.

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, że się udało. Myślę, że syn będzie bardzo zadowolony. Jeśli chodzi o obserwacje, szczególnie obiektów głębokiego nieba, to za każdym razem jest lepiej. Trzeba się nauczyć patrzeć zerkaniem, spokojnie czekać na adaptacje do ciemności. Im częściej patrzymy na jakiś obiekt tym częściej dostrzegamy jakieś szczegóły, których wcześniej nie widzieliśmy. Więc jak za pierwszym razem nie zobaczycie dokładnie tego co na szkicach w Tablicy Wimmera to nie znaczy, że robicie coś, źle czy jest problem z teleskopem. Jeszcze raz życzę dużo zabawy, cierpliwości i czystego nieba.

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie. W tym teleskopie szukacz to taki pic na wodę. Można obejść się bez niego. 

Robi się zimno, ubierajcie się właściwie na obserwacje. Najprzyjemniej ogląda się niebo w ciepłe jesienne noce. 

Tego teleskopu nie ma co wychładzać. 

Zadanie na najbliższe obserwacje. Znajdź Albireo. Piękne, kontrastowe kolory. 

Później znajdz M13 i M31 dla kontrastu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kjacek napisał:

W tym?????? teleskopie szukacz to taki pic na wodę. Można obejść? się bez ?niego. ??

Przy tej ogniskowej pewnie racja. Z drugiej strony taki szukacz to może być niezłą frajdą dla siedmiolatka. Możliwość samodzielnego wyjustowania. No i ten odwrócony obraz...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janek wczoraj był zachwycony! Pierwsza reakcja bezcenna! "Mamo zobacz dziury na księżycu" ? udalo nam się zobaczyć wszystko bardzo wyraźnie czego zdjęcie nie oddaje nawet w połowie. Rece trzesly mi sie chyba z emocji ? zadania od was niesamowicie mnie motywyją i zachęcają do nauki. Jesteście na medal! 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Mikołaj obowiązkowo dokupuje kątówkę lustrzaną. 

A co poza tym? Hmm... są jakieś podpowiedzi dla Mikołaja? Np:

  • Montaż drży i to nas denerwuje, albo nam właśnie nie przeszkadza
  • Oglądamy głównie księżyc i chcemy do niego lepszy okular, czy wolimy Andromedę lub Plejady. 
  • Głównie mamy problem z szukaniem obiektów? Lub nie... 
  • Księżyc jest taki super - chcemy atlas 
  • Nie mamy latarki z czerwonym światłem... 

Mikołaj niby wszytko widzi, ale... ?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmochocki jak zwykle trafiasz w sedno! Kątówkę kupimy, sprawdzę na stronie z której braliśmy teleskop. Okólar też kupimy tylko jaki? Głównie Jaśko to księżyc bo brat mu nagadał że mieszkają tam astropitki ? ? ale jest też problem z szukaniem obiektów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc:
czystym sumieniem mogę polecić atlas:

Ja używam filtru szarego do księżyca. Ale do achromatu może jakiś Semi APO by się przydał... ten Baadera jest drogi. Ktoś doświadczony coś doradzi?
Okular do księżyca i dużego powiększenia - TS HR 4mm. W moim AT72ED sprawuje się wyśmienicie. Jak będzie w achromacie? Ktoś doświadczony potwierdzi?

Szukanie obiektów:
Jeśli odwrócony obraz w szukaczu jest problemem to może połączenie red dot findera (https://deltaoptical.pl/szukacz-red-dot) z jakimś fajnym okularem o szerszym polu (który nie kosztuje majątek). Proponowałbym Okular SWA-58 25 mm lub Okular WA-66 20 mm - nigdy nie miałem achromatu więc jak wyżej. Ktoś doświadczony potwierdzi?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mama będzie miała frajdę z lepszego okularu. 

Explore Scientific 82 stopnie proponuję. 

A ogniskowa, to już zależy od Twoich upodobań. Niby najlepiej, aby źrenica wyjściowa była w zakresie 2 - 2,5mm. 

ŹW=ogniskowa_okularu_w_mm/światłosiła_teleskopu. 

O ile dobrze pamiętam, Twój teleskop ma światłosiłę F=5?

Wtedy ogniskowa okularu powinna być w zakresie:

ŹW1=10mm/5=2mm

ŹW2=12,5mm/5=2,5mm

Ale polecam ES 14mm 82deg. To świetny okular. Bywają na giełdach. 

ŹW=14mm/5=2,8mm to bardzo dobry wybór. 

Miałem też w F5 ES 18mm 82 stopnie. 

ŹW=18mm/5 =3,6mm to świetna źrenica pod ciemniejsze niebo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, KateCatherine90 napisał:

zatem będę probować z ES. najtaniej widzę 600 a na tych giełdach to ja nie bardzo się odnajduję ;) chyba że coś ciut taniej to jeszcze będzie na kątówkę czy coś do księżyca..

ESy to są świetne okulary, które sam kompletuje. I jeśli to ma być zakup dla mamy to oczywiście kupiłbym ESa.
ALE: moim skromnym zdaniem - kątówka obowiązkowo do wymiany, atlas to żadne koszty przy innych propozycjach i jak chłopak interesuje się księżycem to raczej kupiłbym coś w tym kierunku i nie koniecznie ES4.7mm, bo przy przy takim powieszeniu do księżyca mu duże pole nie jest aż tak potrzebne.

Jeśli szukanie obiektów jest problemem to red dot finder + dość szeroki okular, który da około 5mm źrenicy wyjściowej to idealne rozwiązanie. Czy to musi być ES 24mm? Nie upierałbym się dla dziecka i na pewno nie kupowałbym nowego.

3 minuty temu, Rafał 123 napisał:

a dla mamy filtr UHC-S pod mgławice .

Też o tym myślałem, ale jak szukanie obiektów jest problemem, to to trzeba zaadresować przed inwestycją w filtry... - znów to tylko moje zdanie.

5 minut temu, Rafał 123 napisał:

A lornetkę posiadacie???

To tez jest bardzo dobry pomysł. Tylko jaka dla siedmiolatka. Mój sześciolatek uwielbia tą z Decathlonu z powiększeniem 6x bez ustawiania ostrości. Jest to badziew totalny, ale jest super lekka i nie trzeba ustawić ostrości. Jak do księżyca to tylko tą chce. I może OK... Dlatego też nie jestem przekonany w inwestycje w drogie okulary - no chyba, że dla mamy pod choinkę...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lornetki nie posiadamy ale rozważam zakup. O planetarium myślałam jednak mamy tak czadowe niebo nad głową, że aż żal nie wyjść na zewnątrz. 

Atlas jutro zakupię :)

jeśli chodzi o kontówkę @pmochocki podeślij proszę link żebym jakiegoś g***a nie kupiła..

Nad szukaniem obiektów nadal będę pracować sumiennie. Sporo czasu straciłam jesienią na choroby płuc a mega żałuję bo była piękna i ciepła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, KateCatherine90 napisał:

jeśli chodzi o kontówkę @pmochocki podeślij proszę link żebym jakiegoś g***a nie kupiła..

Wywołany do odpowiedzi: "Chciałem zgłosić nieprzygotowanie." Prawda jest taka, że można kupić najprostszą: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49_175&products_id=4568&lunety=Z czka nasadka k towa GSO 90 1 25 lustrzana lub już dość drogą: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49_175&products_id=3953&lunety=Nasadka k towa dielektryczna William Optics Dura Bright 1 25 Carbon. Nic po środku nie znalazłem... Jednak wydaje mi się, że nawet kupując tą tanią będzie zauważalna poprawa - i znów... Ktoś ma inne opinie?

20 minut temu, KateCatherine90 napisał:

Nad szukaniem obiektów nadal będę pracować sumiennie.

Red dot finder to jest wydatek rzędu 70-80zł. Mi pomagał bardzo. Ale go się używa zamiast szukacza. Jednak wasz teleskop jest tak kompaktowy, że okular 25mm da powiększenie x16 i źrenicę wyjściową 5mm. - powiększenie lornetkowe... takie zestawienie wydaje się być bardziej sensowne niż ten malutki szukacz, który jest w zestawie z teleskopem. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)