Skocz do zawartości

Teleskop dla dziecka. Proszę o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

90/900 na AZ3 miałem i tragedii nie było, drgania były ale nie duże. Ciekawą opcją wydaje się być ten refraktor 100/660 - tylko odnośnie tego montażu czytałem gdzieś że jego nośność i stabilność jest nieco gorsza niż AZ3.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem newtona 150/750 na az3 :) jakoś dawałem radę ale nie miałem 7 lat. Jacek ma pewnie sporo racji ale przecież obok będzie mama a może i tata to pomoże, wyceluje a nawet przy powerze 100x to raczej tak szybko obiekt się nie przesuwa żeby nam uciekał jak szalony i wymagał ciągle zmiany położenia. Dodatkowo są mikroruchy, może dość proste ale skuteczne. Przy kwocie 600 zł trzeba gdzieś pójść na kompromis, w tym wypadku będzie to fajna tuba pod słabszy montaż. Czas ucieka, ciekawe co finalnie dostanie syn. Czekamy na relacje z zakupów i pierwszych obserwacji :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem i mamą i tatą i wszystko zrobię choćbym się miała zestarzeć przy tym teleskopie ? im więcej trzeba będzie poświęcić temu czasu tym mniej bedzie go miał na głupoty. Ja uwazam ze to świetna inwestycja. Z tym ze musze "poobserwowac" najpierw Janka i jego chęci stąd decyzja o takim przedziale cenowym. Jak sie zaangazuje to kupimy cos fajniejszego. Na 7 urodziny wystarczy taki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, astrobonq napisał:

90/900 na AZ3 miałem i tragedii nie było, drgania były ale nie duże. Ciekawą opcją wydaje się być ten refraktor 100/660 - tylko odnośnie tego montażu czytałem gdzieś że jego nośność i stabilność jest nieco gorsza niż AZ3.

Właśnie nieprawda, AZ3 jest w stosunku do niego słabiutki.

Masz tutaj 1,25" nogi i taką ciekawą rozpórkę trójdzielną z taką nakrętką jako zamek błyskawiczy/blokada nóg. 

Powiesiłem na tym montażu SW120/600 dał radę chociaż to już była granica i tak trochę na wyrost.

Wiem co piszę miałem Skyluxa , Newtony na dobsie, spotykam się z kolegami co mają różne sprzęty na różych montażach.

Ten model na tym montażu to bardzo przemyślana konstrukcja dla początkującego w tym przypadku nawet dziecka i refraktor 4" to już coś więcej niż 80/400 czy 90/900. 

Jak się Pani pośpieszy to dzieciak będzie się cieszył z łzami w oczach (od mrozu i szczęścia) jak zobaczy Andromedę M31 a już na pewno jak złapie Oriona (M42), o gromadach już nie wspomnę,chichotki czy M35 w Bliźniętach wyglądają urokliwie, można się wpatrywać póki zimno pozwoli.

 

Aha.

Ten montaż jest najniższym z jakim miałem do czynienia - ma chyba po rozłożeniu 125cm, dla dziecka to akurat zaleta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może podsumuje:

  1. SW 90/900 - teleskop OK, mało wymagający co do okularów, ale montaż AZ3 jest mierny (co też pisałem) - zdania oczywiście będą podzielone, czy jest tak mierny, że się nie nadaje w ogóle, czy tak mierny, że jeszcze daje radę jak na pierwszy teleskop w tym przedziale cenowym. Długo falowo monatż na pewno do wymiany.
  2. https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=50707 - odwrotna sytuacja - montaż dobry (w tym przedziale cenowym), teleskop ze sporymi ograniczeniami. Głownie księżyc i planety.
  3. https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-wather-synta-8-cali-pyrex-CID767-IDvA34Z.html - nadal twierdze, że to jest idealne na wieś z dużą pomocą rodziców - ale logistyka...
  4. Brasser 80/640 - wyglądął ciakwie, ale ma same złe opinie
  5. https://www.olx.pl/oferta/teleskop-celestron-inspire-100-mm-refraktor-CID767-IDvJjnL.html#4a3b9315ff;promoted - trochę ponad budżet, ale jeśli to prawda, że montaż jest stabilny to, to może być to...
  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej odradzałbym AZ3. Ja na razie mam na nim 120/600 i krew mnie zalewa, mimo że montaż był rozebrany, przesmarowany i wyregulowany. Moim zdaniem chłopiec może się zniechęcić. Myślę, że lepiej kupić przede wszystkim sprzęt, który zapewni wygodne obserwacje ?Ja bym chyba postawił na tego MAKa, bo wydaje mi się, że chłopak bardziej ucieszy się z pasów na Jowiszu, pierścieni Saturna i Księżyca niż z szerokich pól. 

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie spodziewalam się takiej ilości odpowiedzi! Jestem wam za nie niesamowicie wdzięczna! Coś jednak wybrać muszę w związku z tym, że czasu zostało mi naprawdę niewiele. Najbardziej przemawia do mnie ten teleskop https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1504&gclid=Cj0KCQjw3KzdBRDWARIsAIJ8TMQoRZ8q0_aj_GghH94-evgpf_l3lhaTqlq11uHPkAc_LvGCWaYjzPkaAmHmEALw_wcB i na początek musi nam wystarczyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miała wątpliwości, czy to właściwy teleskop ...

The answer to the question ?did I buy the right telescope?? is always ?yes. Yes you did.? Why? Because anything that allows you to turn your eyes to the stars and to explore the universe is a gift ? even if you bought it yourself. - Bartlett, Richard J.. Easy Things to See With a Small Telescope

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KateCatherine90 napisał:

Szczerze to nie spodziewalam się takiej ilości odpowiedzi! Jestem wam za nie niesamowicie wdzięczna! Coś jednak wybrać muszę w związku z tym, że czasu zostało mi naprawdę niewiele. Najbardziej przemawia do mnie ten teleskop https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1504&gclid=Cj0KCQjw3KzdBRDWARIsAIJ8TMQoRZ8q0_aj_GghH94-evgpf_l3lhaTqlq11uHPkAc_LvGCWaYjzPkaAmHmEALw_wcB i na początek musi nam wystarczyć 

Będziecie zadowoleni :)

Rozbudowę zestawu zacząłbym - koniecznie! - od kątówki lustrzanej która w wyraźny sposób poprawi jakość obrazu

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-90-1-25-sw-lustro

Co do okularów to z tych tańszych w tym teleskopie dobrze spisują się okulary z serii WA66 takie jak ten

https://deltaoptical.pl/okular-wa-20-mm-66

brałbym ogniskowe 20mm, 9mm do obiektów głębokiego nieba i do Księżyca/planet 6mm

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega słusznie radzi, ale teraz to najważniejsze, aby mama się wyedukowała. Teleskop na pewno się uda rozstawić z mniejszymi czy większymi trudnościami, ale co dalej - księżyc i ... potrzebny kurs przyśpieszony...

Zaczynamy od rzeczy darmowych i bardzo dobrych:

  • https://stellarium.org - Stellarium - Darmowy i w pełni legalny pogram na komputer. Oprócz nauki gwiazdozbiorów i orientacji na niebie będzie niezbędny do odszukania, Marsa, Jowisza czy Saturna i bardzo pomocny do planowania sesji obserwacyjnych obiektów głębokiego nieba.
  • Na telefon SkEye - też darmowy. Na pewno są lepsze programy, ale płatne i na początek ten w zupełności wystarcza.
  • http://www.iasindy.org/documents/astronomy101/IFAS Binocular Handbook.pdf - jak coś widać przez lornetkę to przez teleskop też można zobaczyć.

Praca domowa dla mamy:

  • Odpalamy Stellarium i/lub SkEye i ogarniamy podstawową obsługę. W najbliższą bezchmurną noc odszukujemy Marsa, Jowisza i Saturna na niebie. Wyglądamy od 19:00 co pół godzinki, aby zorientować się gdzie są planety i kiedy znikają za horyzontem. Z każdym dniem będzie to o 4 minuty wcześniej. 

IMG_20180926_120307.thumb.jpg.f2f5b3b94fc8ba35dc3b29a0c4939550.jpg

  • Przeglądamy Tabelę Wimmera wyszukujemy łatwe obiekty (trudność oznaczona w tabeli), które są jak najwyżej nad horyzontem (używamy Stellarium lub SkEye) - idealne zadanie na pochmurną noc.

Życzę miłej zabawy i dużo motywacji.

PS: Jak masz w domu jakąkolwiek lornetkę to ją odszukaj bo może Ci się przydać.

 

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmochocki myślę, że kolejny post będzie brzmiał następująco: "zepsułam teleskop. Proszę o pomoc!" ? 

Pracę domową odrobię dziś wieczorem najlepiej jak tylko się da! Uzyskałam informację, że teleskop będzie już jutro więc solidne przygotowanie musi być! 

Dziękuję Tobie za poświęcony czas i tak odszerne wyjaśnienia! Sama już dawno bym sie zgubiła 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też Ci dziękuję.

Wczoraj się zmobilizowałem i wystawiłem swojego MAKa 127 na balkon. Ubrałem moje łobuziaki w kurtki i pokazałem im Marsa. Próbowaliśmy wytrzymać do wschodu księżyca. Trzylatek zasnął jak tylko zdiąłem mu kurtkę, a sześciolatkek pozazdrościł bratu i powiedział, że księżyc to może jutro ?

Ale o dziwo bardzo im się podobało mimo, że Mars wyglądał słabo - czerwona kuleczka bez szczegółów.

  • Like 4

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lolak89 niestety przyczaił mnie jak wchodzilam do domu więc nie miałam jak z tego wybrnąć. Ale uwierz mi - lepiej, że teraz zabrałam sie za ten montaż bo zajęło mi wszystko kilka h. Nie chciałabym głowić się podczas przyjęcia nad instrukcją ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)