Skocz do zawartości

Teleskop dla dziecka. Proszę o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Do tego teleskopu  żadna lepsza kątówka kątówka od tej która jest w zestawie nie jest potrzebna, jeżeli zaś chodzi o szukacz to najlepszym rozwiązaniem będzie zielony laser (o ile nie mieszkasz gdzieś w pobliżu lotniska) no i jakieś tanie szerokokątne okulary np. z serii WA 66. do filtra Słońca nie będę namawiał bo to jeszcze nie ten wiek (oczywiście chodzi o syna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Leon napisał:

Do?? tego teleskopu  żadna? lepsza kątówka od tej która jest? w zestawie nie jest po?trze?bn??a?, ??

Zaskoczyłeś mnie bardzo... Jesteś pewien, że lustrzana kątówka by nie wpłynęła pozytywnie na cały zestaw? 

26 minut temu, Leon napisał:

najlep?szym? rozwiązaniem będzie zielony laser

Ja swojego sześciolatka z laserem nie zostawił bym nawet na minutę sam na sam. Oczy są zbyt cenne. Dlatego proponowałem Red Dot Findera. 

28 minut temu, Leon napisał:

jakieś? tanie szerokokątne okulary np. z serii WA 66.

Tak, tu pełna zgoda. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkt 1. pewnie lepsza nie na tyle jednak by zrezygnować w pełni ziemskiego obrazu, tym bardziej że w tym teleskopie powiększenia nie będą zbyt duże.

pkt 2. bez przesady, choć może i powinno być to pod nadzorem. Wydaje się jednak że zielony laser dla początkującego jest najlepszy. 

pkt 3.sprawa bezprzedmiotowa bo obaj jesteśmy zgodni

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Leon napisał:

pewnie?? lepsza nie na tyle jednak by zrezygnować w pełni ziemskie?go obrazu??

OK, ale ja powiem przekornie, że bym kupił aby pokazać dziecku ta różnice. Mama musi tylko przygotować rysunki, aby wyjaśnić dlaczego tak jest. 

25 minut temu, Leon napisał:

bez?? przesady, choć może i powinno być to pod nadzorem.?

Wszystko zależy od poziomu paranoi rodzica. Ja jestem przesadnie wyczulony. Ale kupić zielony laser na aliexpress aby móc pouczyć się razem gwiazdozbiorów leżąc pod kocem z mamą na leżaku... Super sprawa. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym chyba nie dał 7 latkowi lasera.  Z drugiej strony możność pokazania co gdzie na niebie jest super. Może kupić, pokazywać, tłumaczyć i obserwować. 
Co do kątówki to też uważam, że ta zestawowa jest ok. Zwłaszcza, że mamy ziemski obraz. Ja bym poszedł w jakieś lepsze okulary o szerszym polu. Zwłaszcza ten najdłuższy ewentualnie lornetkę. Ta zostanie na zawsze daje możliwość obserwacji razem z dzieckiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja generalnie jestem z tych co przeżywają, że dziecku może coś sie stać więc wszystko robimy razem. Nadzór ma caly czas a ja staram się wszystko sama przygotowywać. Jestem otwarta i słucham tych, którzy mają o tym pojęcie. Jak sie uczyć to od najlepszych ? ? chciałabym wydać ok 600,- moze z groszem jeśli będzie taka potrzeba. Lornetka, lepsze okulary bądź jakieś filtry wydają się być fajnym pomysłem. Trzeba zdecydować co jakościowo będzie najlepsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary z serii WA-66 są jakby stworzone do tego teleskopu a w szczególności 20 i15 milimetrowy, 9 i 6 też dają radę. Lornetka oczywiście  zawsze się przyda, choć przy tak lekkim teleskopiku dającym powiększenia lornetowe  nie jest ona konieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka - patrząc perspektywicznie to będzie Vortex Raptor 6.5x32 https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/15626-pojedynek-maluchów-nikon-action-ex-7x35-cf-vs-vortex-raptor-65x32/. Mała i lekka z niedużym powiększeniem, szerokim polem i dużą źrenicą wyjściową. Dla dziecka idealna "profesjonalna" lornetka. Cana do jakości jak dla mnie bardzo dobra. Do tego super na wycieczki i do przyrody. 

Okulary - gdybym kupował lornetkę to kupiłbym tego TS HR Planetary 4mm. Powiększenie x100 zamiast x40 nie przejdzie niezauważone. Czy ktoś używał takiego okularu z tym teleskopem? Jak bardzo aberracja będzie przeszkadzać? Myślę za nawet jak aberracja będzie duża siedmiolatek będzie zachwycony widokami kraterów. 

Filtry - nie kupował bym teraz 

Red Dot Finder - Sky Surfer III. Na prawdę pomoże wam w wyszukiwaniu obiektów. Używając go mój sześciolatek sam celuje w jasne obiekty. 

Na koniec: Albo wykraczając poza budżet. Albo kupując lornetkę Decathlonową okular WA-66 20mm.

Tania lornetka ma też sporo zalet. Puszczasz dziecko na dwór i ogląda ptaki, czy bawi się w detektywa podgladajac sąsiadów, kolegów czy koleżanki, a Ty się nie denerwujesz, że czołgając się między krzakami zahaczył lornetką o gałęzie. Bo to jest jego lornetka do zabawy. Bez lornetek moje lobuzy nie chcą chodzić na wyprawy ?

IMG_20181021_142010.thumb.jpg.0c78ecddf80fb2419794be880cbfde6b.jpgIMG_20180916_141736.thumb.jpg.47efaa88c8aaae745df2d483c944d358.jpg

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4mm do tego małego achromatu? 100x? 

To chyba nie jest dobry pomysł. Piotr, Ty masz porządny ED, gdy on był u mnie, to takie powiększenie było OK. 

Moim zdaniem nawet 6mm to nieco ryzykowne w tym achromacie. Ale można próbować. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie Jacek ma rację. Dlatego też pytałem. Czyli zestaw

8 minut temu, orzeszek1916 napisał:

Ja? bym brał ze dwa okulary, te WA od SkyWatchera 20 mm i 6 mm

jest chyba dobrym pomysłem. 

 

13 minut temu, orzeszek1916 napisał:

Szukacz?? bym sobie chyba ?darował?

Dla mojego sześciolatka szukacz a Red Dot Finder to niebo a ziemia. A frajda z samodzielnego celowania ogroma. Mama musi zdecydować patrząc jak jej synek sobie radzi. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Setaarius napisał:

A ten WA co polecacie to da radę, w tym teleskopie? Bo jakieś 9 lat temu kupiłem SW SWA za 200 zł i w moim Newtonie F/6 nadawał się tylko na tuleję po wydlubaniu soczewek ?

Słyszałem o wykorzystaniu w charakterze kelonka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pmochocki napisał:

Krytykę przyjmuję, ale jesteś w stanie polecić coś co jednak byłoby tańsze od ESów?

To nie krytyka tylko pytanie. Nie miałem tego w rękach. Może GSO SV o ile to jest lepsze, albo SWAN? Luźne rozważania...A to 25mm co jest w zestawie to to samo co dodawane Synt? Bo jeżeli tak to to dawało radę więc wtedy nie kupował bym 20mm tylko coś w okolicach 14-16 mm i 8-9mm. Czasem na giełdzie warto wyrwać Meade QS 26mm lub SWA 16 mm za ceny 250 zł. Ewentualnie Maxvision.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jednak ten do księżyca https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/16031-okular-baader-classic-ortho-6-mm/#

To jest bardzo doby okular.

Pierwsze zakupy na giełdzie będą opanowane i kolejny okular na urodziny czy inną okazję już na giełdzie uda się kupić...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, pmochocki napisał:

To może jednak ten do księżyca https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/16031-okular-baader-classic-ortho-6-mm/#

To jest bardzo doby okular.

Pierwsze zakupy na giełdzie będą opanowane i kolejny okular na urodziny czy inną okazję już na giełdzie uda się kupić...

Ortho Baadera są ok. Miałem styczność i wolę je do planet od HR Planetary II.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Setaarius napisał:

Ortho Baadera są ok. Miałem styczność i wolę je do planet od HR Planetary II.

Są lepsze, też tak uważam. Ale nie do refraktorka F5? Dla dziecka 6cio, czy 7dmio letniego. 

Lepiej ten SW (od kelonka ?). 

Ale nie róbcie z tego teleskopu narzędzia jakim nie jest. To jest do małych i średnich powiększeń. Wyjście poza te ramy nie zadziała. To achromat, nie EDek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o ESy, tylko o ogniskową. Jeśli ktoś wyżej napisał, że SW działa dobrze, to może warto sprawdzić. 

W refraktorze 150/750 wydawało mi się, że są średnie. Ale to było dawno. 

Małe i średnie powiększenia, to okular o szerszym polu. Minimum 70 stopni. Tak mi się wydaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, kjacek napisał:

Są lepsze, też tak uważam. Ale nie do refraktorka F5? Dla dziecka 6cio, czy 7dmio letniego. 

Lepiej ten SW (od kelonka ?). 

Ale nie róbcie z tego teleskopu narzędzia jakim nie jest. To jest do małych i średnich powiększeń. Wyjście poza te ramy nie zadziała. To achromat, nie EDek. 

Dlatego proponowałem powyżej 8-9mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując z mojej strony ...

Ja w takim razie nie wiem jakie okulary doradzić do tego teleskopu. 

Jeśli chodzi o lornetkę to:

8 godzin temu, bartulka napisał:

Obraz?? jak przez dziurkę? od klucza?.?

Z takim stwierdzeniem nie mogę się zgodzić. Lornetki Olympusa mają dopiero wąskie pole... Porównywałem bezpośrednio z Nikonem 7x35 EX i zastosowanie okularów o weższym polu w Vortexie powoduje, że ono bardziej ostre na brzegach. Szerokie pole Nikona wygląda dobrze tylko na papierze. Coś za coś... 

Małe powiększenie polecam dla dzieci ze względu na stabilność obrazu... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)