Skocz do zawartości

Teleskop dla dziecka. Proszę o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Jeśli chodzi o obserwację nieba-jesteśmy amatorami dlatego liczę na waszą pomoc. Synek od dłuższego czasu prosi o teleskop więc chcę spełnić jego marzenie. Mamy dom na wsi z dala od latarni wiec miejsce do obserwacji jest. Kwota jaką chciałabym przeznaczyć to okolo 600zl. Zdaje sobie sprawe z tego ze jest to dość mała kwota ale moze na początek wystarczy. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Karol_C napisał:

Cześć,

W jakim wieku jest syn ?

Czy w grę wchodzi sprzęt używany (warto) ?

7 lat. A już od okolo roku prosi o teleskop :) od 3 lat czyta więc przeczytał już kilka książeczek i jeszcze sie nie znudził. 30 września ma urodziny więc pomyślałam że to będzie dobry prezent. Może rośnie nam mały pasjonata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waham się pomiędzy refraktorem Sky Watcher 80/400, który pięknie pokaże szerokie pola gwiezdne, a Skylux'em 70/700, który będzie trochę lepszy do obserwacji Księżyca. Planety w zasadzie są tak nisko, że są pomijalne. Każdym z tych teleskopów zobaczysz pierścienie Saturna. Tym drugim troszkę lepiej. 

Ale Skylux nie pokaże tak ładnie szerokich pól gwiezdnych jak ta mała tubka 80/400.

Ja mam sentyment do SW 80/400. I jednak tą tubkę bym polecił na początek. 

Na montażu AZ4, to stabilny montaż na aluminiowych nogach. Żadnych montaży EQ. Montaż AZ3, który często jest w zestawie z SW 80/400, mógłby być od biedy, ale nie jest to jakiś super sprzęt.

Do tego jakiś lepszy okular np ES 18mm 82 stopnie i niebo bajka. Albo 24mm 82 stopnie, macie ciemne niebo więc do przeglądów nieba, szerokich pól super.

Stellarium darmowe na komputer, Sky Rover, SkEye darmowe na telefon. Każdą sesję dobrze jest zaplanować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie to raczej używany sprzęt.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=50707 - niestety zarezerwowany do piątku, ale może ktoś się rozmyśli. Wiem, że ten sprzęt ma sporo ograniczeń, ale do księżyca idealny. M13 na pewno tez ładnie pokaże. Montaż jest dobry, najwyżej syn namówi mamę na jakiś tani achromat do szerokich pól za rok.

https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-wather-synta-8-cali-pyrex-CID767-IDvA34Z.html - jeszcze lepiej. Tylko nie wiem gdzie mieszkacie i czy odbiór osobisty by wchodził w grę. Ale gdyby taka mama z synem do mnie zadzwonili to serce by mi zmekło i albo bym wysłał, albo się jakoś postarał dogadać,

Więcej na szybko nie znalazłem, ale też nie padła odpowiedź, czy sprzęt może być używany. Wydaje się, że brutalna prawda jest taka, że w tej cenie nic nowego chyba nie ma sensu kupować.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kjacek napisał:

Ja mam sentyment do SW 80/400?. I jednak tą tubkę bym polecił na początek. ?

Skąd ja wiedziałem, że Jacek tą tubę poleci... To jest ten achromat, na który syn miał Ciebie namówić za rok.

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, pmochocki napisał:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=50707 - niestety zarezerwowany do piątku, ale może ktoś się rozmyśli. Wiem, że ten sprzęt ma sporo ograniczeń, ale do księżyca idealny. M13 na pewno tez ładnie pokaże. Montaż jest dobry, najwyżej syn namówi mamę na jakiś tani achromat do szerokich pól za rok.

Tego raczej nie, ma za dużo ograniczeń, jest za ciemny i za mały, lustro wtórne dodatkowo ogranicza aperturę. Ale do Księżyca tak. 

Newton 8 cali, fajny, ale patrz pkt 1. Czyli 7latek sam tego nie obsłuży. Dlatego podałem te dwa wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton ma jeszcze inne ograniczenia. Od czasu do czasu należy sprawdzić kolimację i ewentualnie ją poprawić. Wymaga wychładzania przed obserwacjami. Dlatego nie wiem, zastanawiam się, czy to dobry wybór na tym etapie.

Jednak pokaże najwięcej z wymienionych wyżej sprzętów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podobnej cenie jest nieco większy refraktor 90/900 ale też niestety na AZ3 https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=924&lunety=Teleskop Spinor Optics R 90 900 AZ 3 . 

A może nieco ciemniejsza 80tka, ale za to na montażu przypominającym AZ4 - https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=5260&lunety=Teleskop Bresser Messier AR 80 80 640 AZ NANO . Miał ktoś do czynienia z tym montażem AZ NANO? Wygląda na podobny w obsłudze do AZ4 i jeśli łożyskowanie jest dobre, to na pewno zapewni lepszy komfort niż AZ3. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w tym temacie za mało obeznana niestety.. ale mi zależy :) dla synka! Zatem pomogę mu we wszystkim i sama przyswoję niezbedną wiedzę żeby wyszło z tego coś fajnego. Jesli ma chęci to super. Lepsze to niż gry i inne dziadostwo. Przyjmę każdy link i kupię najlepszy jakościowo sprzęt w miarę możliwości finansowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, jolo napisał:

A może?????????? ?nieco ciemniejsza 80tka, ale za to na montażu przypominającym AZ4????https://teleskopy.pl/product_info?.php?cPath=21_33&products_id=5260&lunety=Teleskop Bresser Messier AR 80 80 640 AZ? ?NANO?

To jest bardzo ciekawa propozycja. Stalowe nogi. Trochę ciemniejszy, ale pewnie mniej wymagający od okularów i z mniejszą aberacją chromstyczną. Tak jak jolo pisze nie wiadomo jak się montaż sprawuje, bo Bresser dopiero od niedawna zaczął ostrą konkurencję z SW na Polskim rynku. Z nowych to jest dla mnie faworyt. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w tym wieku dziecko w rodzinie, które dużo wie o kosmosie i od roku tym się żywo interesuje. Jednak jak wystawiłem teleskop, to chciał tylko oglądać Księżyc i planety. Gwiazdy go nie interesowały specjalnie, znaczy po prostu nudne były,.. bo tylko wciąż punkciki ;)  Nie uczuł tej estetyki i głebi jeszcze.

Nie mówię, że może być podobnie, ale poleciłbym wtedy coś takiego http://www.astrokrak.pl/237-teleskop-sky-watcher-909az3-.html

Na pewno będzie super do oglądania planet i Księżyca, bo mniej aberracji, z powodu dłuższej ogniskowej.  Sam żałuję, że nie kupiłem tego 90/900 zamiast  SW102/500, bo do pól gwiezdnych zdecydowanie jednak wolę lornetkę, ale musiałem do tego "dojrzeć" ;)

Kate, jeśli Twój syn wciągnie się w obserwacje, to podsuń mu w drugiej kolejności lornetkę typu 8x40. Do gwiazd super, położyć sie na leżaku/kocu i wlecieć w nią w kosmos pełen gwiazd... 

Jak dla mnie teleskop na jedno oko nie daje tego uczucia piękna, co dwuoczne patrzenie.

 

 

  • Like 1

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Naprawdę  ? zaczekam do wieczora, może pojawi się jeszcze jakaś ciekawa propozycja bądź może ktoś ma na zbyciu podobny sprzęt.

Obserwacje Astronomiczne to nie jest dziedzina ścisła. Każdy ma własne preferencje i dlatego może być dużo różnych opinii. Więc zaczekaj ile się da, aby poznać jak najwięcej punktów widzenia. 

Godzinę temu, bartulka napisał:

Mam? w tym wieku dziecko w rodzinie, które dużo wie o kosmosie i od roku tym się żywo interesuje. Jednak jak wystawiłem teleskop, to chciał tylko oglądać Księżyc i planety. Gwiazdy go nie interesowały specjalnie, znaczy po prostu nudne były

To jest bardzo cenna uwaga. Mój sześciolatkek potrafi się delektować księżycem całe 2 minuty. 

Może ktoś miał do czynienia z tym Bresserem http://astrokrak.pl/teleskopy-bresser/3383-teleskop-bresser-messier-ar-80-80-640-az-nano.html bo to wygląda na kompromis między SW 90/900 a SW 80/400. I montaż też ma potencjał. Ja bym to doradził, ale akurat tej tuby i tego mantażu nigdy na żywo nie widziałem. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, pmochocki napisał:

Może ktoś miał do czynienia z tym Bresserem http://astrokrak.pl/teleskopy-bresser/338?3-teleskop-bresser-messier-ar-80-80-640-az-nano.html bo to wygląda na kompromis między SW 90/900 a SW 80/400. I montaż też ma potencjał. Ja bym to doradził, ale aku??rat tej tuby? i tego man?tażu nigdy ?na żywo nie? widziałe?m?.

Hej,

Odnośnie 80/640 to miałem i mogę polecić jako pierwszy teleskop o ile będzie skolimowany i za dobre pieniądze. Mój niestety nie był i nie doczekał się jej z mojej strony bo niedługo potem zastąpił go na balkonie LB 12".

Tutaj jest więcej informacji. Tuba ładna, wyciąg pomimo, że plastik to chociaż dobrze spasowany, brak uniwersalnej stopki szukacza ale zestawowy reddot wystarczy. Kitowa kątówka jest o poziom niżej od kitowych SW a myślałem, że gorzej niż SW się nie da :) 

Zaletą pewnie jest to, że w przeciwieństwie do 80/400 nie będzie trzeba dokupować okularów za kilkaset złotych a zwyczajne GSO SV wystarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kupisz 90/900, 80/400 czy 80/640 synek będzie zachwycony...taka prawda. To będzie jego pierwszy teleskop, pierwsze zerknięcie na Księżyc...emocje gwarantowane bez dwóch zdań. Jak po Księżycu nie znudzi się to będziecie powoli przechodzić na wyższe poziomy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja bym brał 90/900 :) mniejsze koszty okularów dających dobre obrazy a i ze sprzedażą nie ma problemu.

Wystarczy dokupić jakiś używany GSO SV 9 mm 68 stopni i Księżyc przy powerze 100x w całym polu widzenia... wybuchnie ze szczęścia :) 

Potem GSO SV 20 mm 68 stopni i jakiegoś plossla 32 mm np GSO czy Vixen NPL.

Edit: Zapomniałem, że niema w Polsce w sprzedaży GSO SV 9 mm ale zamiast niego jest podobny Sky Watcher UW 66 stopni i jego całą serię śmiało można brać do tego 90/900. Nawet 6 mm wersja na Księżycu się przyda pomimo dość dużego poweru (150x) jak na taki rozmiar soczewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu wątku o 80/640 to ja bym nie ryzykował. Więc ta tuba odpada. SW 90/900 na pewno nie jest wymagający co do okularów i to jest wielka zalets. A jak mama się wciągnie to sama kupi za rok używaną tubę 80/400 aby zobaczyć różnicę. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jakiś link do tego i stawiam wszystkim kawę ?

Cieszę się, że mogę poradzić sie osób, które mają w tym doświadczenie i swoje "widzieli". Pewnie kupiłabym jakieś gówno znalezione na google i tyle Janek miałby frajdy. Ja też sie cieszę na tą przygodę z niebem ;) jak niczego nie zepsuje to pewnie będą mega wrażenia  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze raz swoje trzy grosze wtrącę... 

Ta tuba 90/900 to metr rury na montażu AZ3, który do tego zupełnie się nie nadaje. Za słaby montaż, za długa rura. To się będzie trzęsło. Moim zdaniem ten 'zestaw' to właśnie tak można określić jak napisałaś trochę wyżej.

Ale może ktoś coś takiego posiada lub posiadał i napisze o swoich doświadczeniach... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza byłąby lornetka jakaś 10x56/12x56 w miarę poręczna i już sporo pokaże.

Jeśli jednak ma być teleskop to masz tutaj linka, wiem co mówię bo miałem go (mój pierwszy zakup jako nowy na gwarancji).

https://www.olx.pl/oferta/teleskop-celestron-inspire-100-mm-refraktor-CID767-IDvJjnL.html#4a3b9315ff;promoted

 

Byłem z tym refraktorem na zlocie w Zatomiu 1,5 roku temu, może niektórzy pamiętają.

Jego zalety, pod kątem dziecka.

Jest lekki, poręczny, rozkłada się go w 15 sekund (chyba najszybciej jak tylko można), soczewka 100mm już bardzo ładnie pokaże wiele obiektów głębokiego nieba, całkiem dobrze widać planety - aberracja nie jest jakaś wielka jak na światłosiłę F=6,6.  Bardzo ładnie i stabilnie się go prowadzi jedną ręką, poprzez taką odkręcaną rączkę - dziecko bez problemu sobie poradzi. Ja go bardzo miło wspominam, jako terenowo wypadowy sprzęt spisywał się idealnie. Myślę, że dla 7-mio letniego dziecka to idealny wybór. Sam go sobie przeniesie, rozstawi, poprowadzi po obiektach,a 4" refraktor już sporo pokaże.

 

Wady:

Dla profesjonalistów jest nie do przyjęcia, że ma w sobie sporo plastkiowych elementów (bardzo gruby i mocny plastik ale plastik). Dlatego też ta tubka nie przekracza 3 kg wagi z tego co pamiętam.

Ale to sprzęt dla dziecka - nie będzie na to zwracać uwagi. I chyba tyle.....

 

Tak mi się wydaje, że chyba w ogłoszeniu jest mój refraktor - sprzedawałem go człowiekowi z Warszawy w ubiegłym roku....bardzo możliwe.

Wynegocjuj cenę, nawet te 100-150pln warto dołożyć.

Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)