Skocz do zawartości

HEQ5 + Canon 550d


Rekomendowane odpowiedzi

Otóż w końcu dotarł do mnie montaż HEQ5 Pro od użytkownika Gayos. Niestety w trakcie transportu coś musiało się wydarzyć ponieważ skrzynka na montaż była pęknięta (na szczęście wszystko działa prawidłowo) nie wspominając również o pękniętej klapce przykrywającej mechanizm prowadzenia. 

Chciałbym na początku używać samej lustrzanki do czasu aż zakupię jakiś teleskop. Zamówiłem taki oto dovetail https://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3461&lunety=Dovetail L z obrotow platform do astrofotografii Sky Watcher

Dalej głowie się jak rozwiązać problem braku szukacza. Czy kombinować nad zamontowanie go do gorącej stopki aparatu czy może lepiej kupić dłuższy dovetail i nie w kształcie L. W tym drugim przypadku znowu pojawią się kolejne koszta ponieważ lustrzanki już tak łatwo nie zamontuje jak na tej L-ce. Chyba, że są jakieś inne metody na wcelowanie się podczas 3 Star alignment i o tym nie wiem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wielkiego doświadczenia ,ale moim zdaniem z tej szyny ( a właściwie jej pionowym obrotowym dynksem )z montażem HEQ5 nie będziesz miał wielkiego pożytku. Tobie wystarczy " zwykła " , prosta szyna .  Za  szukacz wystarczy aparat  z  małoogniskowym obiektywem  lub zoom . W wizjerze aparatu masz  zaznaczony punkt centralny. Live view też bywa pomocny. I najważniejsze nie zniechęcać  się przy pierwszych porażkach. Nie zapomnij o pilocie do sterowania aparatu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Z tego doveteil'a to raczej za dużo pożytku miał nie będziesz z HEQ5.

 

Właśnie wczoraj miałem trochę czasu aby przysiąść i pomyśleć... Z prostego dovetaila aparat będzie w osi z lunetką biegunową, a przy tej L-ce niestety nie. Chodzi Ci właśnie o to? Coś panowie z teleskopy.pl nie są chyba zbyt kompetentni bo pytałem co chce zrobić, a oni napisali, że owszem będzie pasowało... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka Encpenc.

 

Widzę, że jesteś z Koszalina. Ja mieszkam w Kołobrzegu.

Sam posiadam zmodyfikowany montaż HEQ5 z guidingiem Lacerta i tubą 200/1000.

Jeżeli potrzebujesz parę porad, to możemy się jakoś skontaktować lub spotkać - daleko do Koszalina nie mam.

Ponadto mam jeszcze zmodyfikowany mały teleskop (tubę) od Sky-Watchera (114/500) na drewnianej szynie, którą sam zrobiłem.

Nie używam tego, ponieważ przy fotografii lustro powoduje małe halo i ząbki od wyciągu są trochę starte. Wizualnie nie jest to jednak aż tak źle odczuwalne.

Jak coś, to mogę Tobie go zapożyczyć do testów...

 

Pozdrawiam,

Maciej (m.m.) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Grzegorz Czernecki napisał:

To jest chyba dovetail do sky adventurer'a

Według obsługi z teleskopy.pl wszystko powinno działać niezależnie od tego w jaką stronę będzie skierowany obiektyw. Już sam teraz nie wiem jak to ma być i czy kompletnie inny kąt wpłynie na prowadzenie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przespałem się i już wszystko jest dla mnie jasne :). Otóż niezależnie od tego jak zamocuje aparat montaż będzie śledził obiekt na, który skieruje aparat (o ile dobrze ustawie na gwiazdę polarną). Natomiast używanie GoTo nie będzie kompletnie działało. Aparat musiałby być zamontowany identycznie jak teleskop, a nie pod kątem 90°. Jedyna możliwość w jakiej GoTo będzie działało prawidłowo to gdy  aparat zamontuje dokładnie w tej samej pozycji jak teleskop i nie będzie on stał na żadnej głowicy (na sztywno). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Encpenc napisał:

Przespałem się i już wszystko jest dla mnie jasne :). Otóż niezależnie od tego jak zamocuje aparat montaż będzie śledził obiekt na, który skieruje aparat (o ile dobrze ustawie na gwiazdę polarną). Natomiast używanie GoTo nie będzie kompletnie działało. Aparat musiałby być zamontowany identycznie jak teleskop, a nie pod kątem 90°. Jedyna możliwość w jakiej GoTo będzie działało prawidłowo to gdy  aparat zamontuje dokładnie w tej samej pozycji jak teleskop i nie będzie on stał na żadnej głowicy (na sztywno). 

Ja się nie zgodzę z tym "nie działaniem GO-TO".
Zainstaluj sobie APT (https://www.ideiki.com/astro/) podłącz do tego aparat oraz montaż (canona obsługuje wprost, HEQ5 poprzez ASCOM).
następnie skonfiguruj plate-solve: https://ideiki.com/astro/usersguide/pointcraft_and_plate_solving.htm (nas interesuje ten: All Sky Plate Solver (ASPS))

procedura wygląda tak:
Ustawiasz montaż (gdziekolwiek - byle widać było gwiazdy), robisz fotkę (np 5s) i wywołujesz plate-solve blind (czyli szukanie "na ślepo"). Po poprawnym znalezieniu położenia wciskasz "sync" i kabum! pełne GO-TO działa idealnie od tego momentu.
warunki które muszą być spełnione:
1. ustawienie na polarną
2. poprawne ustawienie w programie rozmiaru matrycy (lub wybierasz aparat który używasz) oraz ogniskowej teleskopu (obiektywu)
3. ściągnięcie prawidłowych map do plate-solve (na podstawie parametrów z pkt 2)

równie dobrze taką samą procedurę mają inne programy do akwizycji ASTRO. Podałem przykład APT bo ten program sam używam.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zielu napisał:

Ja się nie zgodzę z tym "nie działaniem GO-TO".
Zainstaluj sobie APT (https://www.ideiki.com/astro/) podłącz do tego aparat oraz montaż (canona obsługuje? wprost, HEQ5 poprzez ASCOM).
następnie skonfiguruj plate-solve: https://ideiki.com/astro/usersguide/pointcraft_and_plate_solving.htm (nas interesuje ten: All Sky Plate Solver (ASPS))

procedura wygląda tak:
Ustawiasz montaż (gdziekolwiek - byle widać było gwiazdy), robisz fotkę (np 5s) i wywołujesz plate-solve blind (czyli szukanie "na ślepo"). Po poprawnym znalezieniu położenia wciskasz "sync" i kabum! pełne GO-TO działa idealnie od tego momentu.
warunki które muszą być spełnione:
1. ustawienie na polarną
2. poprawne ustawienie w programie rozmiaru matrycy (lub wybierasz aparat który używasz) oraz ogniskowej teleskopu (obiektywu)
3. ściągnięcie prawidłowych map do plate-solve (na podstawie parametrów z pkt 2)

równie dobrze taką samą procedurę mają inne programy do akwizycji ASTRO. Podałem przykład APT bo ten program sam używam.

Wielkie dzięki! Będę dzisiaj próbował połączyć wszystko do kupy, a w najbliższą bezchmurną noc na pewno przetestuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ustawisz na tym adapterze aparat poziomo, to goto będzie jak najbardziej działać. Będziesz miał wtedy przekręconą oś Dec o 90 stopni, co nie ma znaczenia, oraz aparat (kadr) ustawiony bokiem, co może się akurat przydać (tak samo jak każda inna orientacja w zależności od potrzeb). Jeśli aparat będzie ustawiony inaczej niż poziomo, to goto będzie coraz gorzej trafiać. Także ten adapter nie ma żadnego sensu dla Ciebie. Niestety sprzedawcy z TPL nie są praktycznymi użytkownikami sprzętu i ich wiedza jest wątpliwa. Generalnie zwykł dovetail byłby wystarczający.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gracjan K. napisał:

Jestem z Koszalina i również używam 550D :D W razie czego to można się dogadać 

Czekam na pogodę :D. Póki co po podłączeniu do kompa przez bluetooth montaż nie rusza chociaż słychać, że silniki próbują ruszyć. Podłączając pilot synscan wszystko działa cacy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gracjan K. napisał:

Jestem z Koszalina i również używam 550D :D W razie czego to można się dogadać 

Akurat model aparatu (kamery) nie ma tu żadnego znaczenia

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i podsyłam kilka fotek z wczoraj :). Pierwszy kontakt z HEQ5 oceniam bardzo pozytywnie. Troszkę miałem problemów z ustawieniem lunetki biegunowej przez podświetlenie. Na 2% było tak mocne, że ledwo widać gwiazdy, a na 0 praktycznie nic nie było w niej widać. Aby montaż zaczął śledzić musiałem również wykonać przynajmniej alignację na jedną gwiazdę. Niestety w związku z tym dovetailem w kształcie L nie byłem w stanie wprowadzić korektę.

Pierwsze zdjęcia Galaktyka Andromedy 60s, iso800, f4.5.

Drugie zdjęcie Galaktyka Andromedy 180s, iso400, f5.

Obiektyw kitowy Canona 70-250mm

 

IMG_5415.CR2

IMG_5416.CR2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)