Skocz do zawartości
Zielu

Exos2 - Astrofoto by Zielu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

No zajefajne fotki ! ?

Mam też EXOS 2, i kilka dni temu wstawiłem mu SynScan GoTo Sky Watchera. Trzeba było wyciąć trochę plastiku w osłonie silnika RA., reszta bez problemu pasowała. Nie testowałem jeszcze jak prowadzi, bo na razie "Łysy" daje po gałach. ? Szkoda tylko, ze mój Bresser'ek 150/750, leży w kartonie w PL...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Super fotki i tak jak ostatnio rozmawialiśmy ten sw0.9 to do wymiany ;) wydaje mi się że to przez niego takie lekkie mydełko się robi. Ogólnie cieszę się że udało ci się doprowadzić sprzęt do ładu i mam nadzieję że widzimy się u mnie na miejscówce :).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 28.09.2018 o 08:34, jolo napisał:

No i super. 180s na klatkę przy f/5 już spokojnie starczy, teraz tylko mnożyć klatki :) Nie wiem tylko czy ISO nie warto podnieść, bo chyba 1000D nie jest ISO-less https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11715-iso-odchodzi-do-lamusa/

Dzięki temu że zalozyles ten wątek i po przejrzeniu źródeł okazało się że 1000d jest jednym z najlepszych canonow jeśli chodzi o zakres tonalny. Dodatkowo od ISO 200wchodzi na linie ISO-less ;) (Testowane przez autora)

Po przetestowany przeze mnie okazało się że to najlepsza opcja. Zdecydowanie lepsze kolory gwiazd wychodzą a tło nie jest tak mocno zaszumione.

Wyciąganie obiektów jest identyczne jak przy wyższych ISO i to się zgadza z testami autora ISO-less.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kolejna fotografia.
Jest to w miarę dobrze znana Cocon Nebula (IC5146).
Tym razem podszedłem do obróbki w zupełnie nowy sposób.

725689723_2018_10.17IC5146IrisNebula17x300siso200-signed.thumb.jpg.11be391b4a97e6f456a25375d5b2ada7.jpg

Niestety wciąż walczę z montażem, co irytuje mnie niesamowicie. A miało być tak pięknie ;)

• Like 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Od dłuższego czasu straszna posucha.
Mam trochę materiału zebranego z kilku obserwacji ( w tym zlot w zatomiu ), jednak brak weny na obróbkę: różne próby nie dają zadawalającego rezultatu.

Testuję więc nowy soft: StarTools - wydaje się być całkiem atrakcyjny - biorąc pod uwagę jego cenę ( $50 ) z możliwościami których nie miałem wcześniej używając darmowego softu i dostępnością, która jest nie do zaakceptowania w przypadku pixinsight ( 230 ojro + vat ).
Pierwsze rezultaty zapewne zobaczymy niebawem.

Natomiast muszę przyznać że trochę rozczarowała mnie przesiadka na EXOS2 (EQ5) - efekt nie jest lepszy od mojego starego EQ3-2.
Tak więc postanowiłem troszeczkę przy nim pogrzebać (A CO!). Wynikiem jest zamontowanie innego zestawu do prowadzenia:

Pierwotnie: nema14 z przekładnią planetarna 5:1 połączona z montażem przez koła pasowe i pasek zębaty
Aktualnie:   nema17 bez prekładni połączony z montażem poprzez wydrukowane zębatki (zęby stożkowe) o przełożeniu 1:4.5
to drugie rozwiązanie ma następujące zalety:
- większy moment obrotowy silnika (ok 3x większy)
- sztywniejsze połączenie silnika z montażem
( silnik ukradłem z .... Drukarki 3D ;) )
Wieczorem wkleję zdjęcie tej nowej konstrukcji.

Przy okazji zebrałem się na przemeblowanie kabelkowe. podłączyłem długo oczekiwany Astrolink 4 mini (by jolo®) do sprzętu. Wszystkie kabelki podocinane na długość oraz zamontowany czujnik temperatury/wilgotności (pomysł na obudowę czujnika ukradłem od jolo ? - co te drukarki robią z ludźmi.... )

Niedługo kolejne nowości - tym razem będzie bardziej planetarnie.... i może nie tylko ?

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
20 godzin temu, Zielu napisał:

Wieczorem wkleję zdjęcie tej nowej konstrukcji.

Gdzie one są.... ? :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Zdradzę więc rąbka innych nowości:

Przymierzam się do sezonu planetarnego (letniego ;) ). 
Zakupiłem więc nową kamerkę: ASI224MC oraz korektor dyspersji atmosferycznej ADC!

?

dziś pierwsze testy kamerki w guiderze.... różnica między ASI120MC a ASI224MC .... przepaść. Czułość tej drugiej zwala z nóg - połowa czasu naświetlania, a widać... 2x więcej gwiazdek!

IMG_20200224_120755007.thumb.jpg.91debe0c8e8103de343a0540bd03b654.jpg

Edytowane przez Zielu
dodałem zdjęcie przez telefon ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Po przymiarkach i testach nowego przekazania napędu wygląda na to, że sztywne połączenie w przypadku tego montażu jest lepsze.
Dodatkowo rozebrałem montaż i go przesmarowałem od nowa oraz wymieniłem kiepskie plastikowe podkładki na samodzielnie wycięte teflonowe.

Prowadzenie się poprawiło, jednak w dalszym ciągu mnie nie zadowala. Będę jeszcze przy tym grzebać. Mam pewien szalony pomysł.

A przy okazji wklejam pierwsze światełko z nowej kamery. krótkie czasy naświetlania i mało klatek. do tego z miasta.
Muszę przyznać, że jest całkiem dobrze. Tym bardziej, że stack jest bez żadnych klatek kalibracyjnych.

303837921_2020_05.28M5120x120ssigned.thumb.jpg.7fc2c5b4ccbbcb129b22d36ef9e96ecc.jpg

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witaj, stoję przed wyborem montażu. czy z perspektywy czasu poleciłbyś mi Exosa2? Szukam używanego, mam nawet na oku ale waham się.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@Marcin_Matlak

nie napisałeś do czego go będziesz używać i z jakim sprzętem... A od tego sporo zależy przy odpowiedzi ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No tak, masz rację. Póki co nie mam nic :) Chciałbym kupić montaż tej klasy do amatorskiej astrofotografii przy okazji mieć go do wizuala. Astrofoto przy pomocy posiadanego Canona 20d i planuje kupić jakiś sensowny obiektyw m42 na początek. Gdy mi się spodoba pomyślę o jakimś szkle apo.  Do obserwacji chce dokupić albo refraktor 120 mm albo nwtona 8 cali. Oczywiście nie mam kasy na wszystko więc chce stopniowo uzupełniać sprzęt. na pewno nie stać mnie obecnie na HEQ5 więc pozostaje coś z EQ5. Nie chcę pchać kasy w nowe bo i tak docelowo za kilka lat chciałbym kupić HEQ5 lub EQ6. po prostu chce coś w miarę sensownego do nauki astro - fotografii. Wiem że potrzebuję tez napęd ale to też można z czasem poszukać na giełdzie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Do Astrofoto obiektywowego spokojnie wystarczy na początek. moje zdjęcia pochodzą z pełnowymiarowego Newtona 152mm (ogniskowa 750mm).

co do napędu są dwie opcje bardzo budżetowe a jednocześnie dające pełne możliwości Go-To:

1) https://onstep.groups.io/g/main

2) https://www.astroeq.co.uk/downloads.php

Osobiście używam drugiego rozwiązania. Posiadając drukarkę 3d całość sprowadza się do kupienia sobie arduino + sheeld + sterowniki silników krokowych + silniki krokowe. Resztę się drukuje 😎

Używany Exos2 może być trudniej osiągalny. Dużo szybciej trafi się EQ5 Sky-Watchera. są to tożsame konstrukcje. większość elementów konstrukcji jest identyczna (łożyska, ślimaki, tuleje itp...) różnią się szczegółami:
- w exos2 są znaczniki "pozycji domowej"
- w exos2 śruby pochylenia osi bieguna są w stosunku do siebie w jednej osi.
- w exos2 dłuższy jest pręt przeciwwagi, oraz jest tylko jedna przeciwwaga.
- w exos2 lunetka biegunowa jest na wyposażeniu (ja osobiście w ogóle jej nie używam)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za celne informacje.
Co do napędzania to dobrze się składa bo mam wolne  Arduino Mega, Uno, 3 silniki krokowe nema17 :) Więc zawsze jakaś jest to opcja. Jedynie musiałbym dokupić resztę i znaleźć drukarza 3D.
Mam okazję kupić właśnie Exosa2 używanego. Nie wiem czy to nie ryzyko za 900 zł.

Mam pytanie, nie zastanawiałeś się może by użyć silników krokowych ale od razu z wbudowana przekładnią planetarną? Są w sumie niewiele droższe od tych zwykłych. A dodatkowe przełożenie fabryczne na silniku dałoby dodatkową dokładność.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 1.06.2020 o 08:45, Marcin_Matlak napisał:

Mam pytanie, nie zastanawiałeś się może by użyć silników krokowych ale od razu z wbudowana przekładnią planetarną? Są w sumie niewiele droższe od tych zwykłych. A dodatkowe przełożenie fabryczne na silniku dałoby dodatkową dokładność.

mam taki w osi DEC. Używałem takich w obydwu osiach przy EQ3-2. Kwestia budżetu/miejsca. W osi Dec jest go zdecydowanie mniej na duże zębatki. Silnik z przekładnią jest sporo droższy.

2 godziny temu, Marcin_Matlak napisał:

A jak ustawiasz montaż na biegun północny bez lunetki biegunowej?

Używam metody dryftu (na balkonie - bo nie widzę polarnej) w PHD2, albo Polar alingment w Sharp-Cap v2.9 wszędzie tam gdzie tą polarną widzę.
Dokładność w obydwu przypadkach zdecydowanie lepsza od lunetek.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta