Skocz do zawartości

Exos2 - Astrofoto by Zielu


Zielu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

No zajefajne fotki ! ?

Mam też EXOS 2, i kilka dni temu wstawiłem mu SynScan GoTo Sky Watchera. Trzeba było wyciąć trochę plastiku w osłonie silnika RA., reszta bez problemu pasowała. Nie testowałem jeszcze jak prowadzi, bo na razie "Łysy" daje po gałach. ? Szkoda tylko, ze mój Bresser'ek 150/750, leży w kartonie w PL...

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super fotki i tak jak ostatnio rozmawialiśmy ten sw0.9 to do wymiany ;) wydaje mi się że to przez niego takie lekkie mydełko się robi. Ogólnie cieszę się że udało ci się doprowadzić sprzęt do ładu i mam nadzieję że widzimy się u mnie na miejscówce :).

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2018 o 08:34, jolo napisał:

No i super. 180s na klatkę przy f/5 już spokojnie starczy, teraz tylko mnożyć klatki :) Nie wiem tylko czy ISO nie warto podnieść, bo chyba 1000D nie jest ISO-less https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11715-iso-odchodzi-do-lamusa/

Dzięki temu że zalozyles ten wątek i po przejrzeniu źródeł okazało się że 1000d jest jednym z najlepszych canonow jeśli chodzi o zakres tonalny. Dodatkowo od ISO 200wchodzi na linie ISO-less ;) (Testowane przez autora)

Po przetestowany przeze mnie okazało się że to najlepsza opcja. Zdecydowanie lepsze kolory gwiazd wychodzą a tło nie jest tak mocno zaszumione.

Wyciąganie obiektów jest identyczne jak przy wyższych ISO i to się zgadza z testami autora ISO-less.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Kolejna fotografia.
Jest to w miarę dobrze znana Cocon Nebula (IC5146).
Tym razem podszedłem do obróbki w zupełnie nowy sposób.

725689723_2018_10.17IC5146IrisNebula17x300siso200-signed.thumb.jpg.11be391b4a97e6f456a25375d5b2ada7.jpg

 

Niestety wciąż walczę z montażem, co irytuje mnie niesamowicie. A miało być tak pięknie ;)

 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Od dłuższego czasu straszna posucha.
Mam trochę materiału zebranego z kilku obserwacji ( w tym zlot w zatomiu ), jednak brak weny na obróbkę: różne próby nie dają zadawalającego rezultatu.

Testuję więc nowy soft: StarTools - wydaje się być całkiem atrakcyjny - biorąc pod uwagę jego cenę ( $50 ) z możliwościami których nie miałem wcześniej używając darmowego softu i dostępnością, która jest nie do zaakceptowania w przypadku pixinsight ( 230 ojro + vat ).
Pierwsze rezultaty zapewne zobaczymy niebawem.

Natomiast muszę przyznać że trochę rozczarowała mnie przesiadka na EXOS2 (EQ5) - efekt nie jest lepszy od mojego starego EQ3-2.
Tak więc postanowiłem troszeczkę przy nim pogrzebać (A CO!). Wynikiem jest zamontowanie innego zestawu do prowadzenia:

Pierwotnie: nema14 z przekładnią planetarna 5:1 połączona z montażem przez koła pasowe i pasek zębaty
Aktualnie:   nema17 bez prekładni połączony z montażem poprzez wydrukowane zębatki (zęby stożkowe) o przełożeniu 1:4.5
to drugie rozwiązanie ma następujące zalety:
- większy moment obrotowy silnika (ok 3x większy)
- sztywniejsze połączenie silnika z montażem
( silnik ukradłem z .... Drukarki 3D ;) )
Wieczorem wkleję zdjęcie tej nowej konstrukcji.

Przy okazji zebrałem się na przemeblowanie kabelkowe. podłączyłem długo oczekiwany Astrolink 4 mini (by jolo?) do sprzętu. Wszystkie kabelki podocinane na długość oraz zamontowany czujnik temperatury/wilgotności (pomysł na obudowę czujnika ukradłem od jolo ? - co te drukarki robią z ludźmi.... )

Niedługo kolejne nowości - tym razem będzie bardziej planetarnie.... i może nie tylko ?

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzę więc rąbka innych nowości:

Przymierzam się do sezonu planetarnego (letniego ;) ). 
Zakupiłem więc nową kamerkę: ASI224MC oraz korektor dyspersji atmosferycznej ADC!

?

dziś pierwsze testy kamerki w guiderze.... różnica między ASI120MC a ASI224MC .... przepaść. Czułość tej drugiej zwala z nóg - połowa czasu naświetlania, a widać... 2x więcej gwiazdek!

IMG_20200224_120755007.thumb.jpg.91debe0c8e8103de343a0540bd03b654.jpg

Edytowane przez Zielu
dodałem zdjęcie przez telefon ;)
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Po przymiarkach i testach nowego przekazania napędu wygląda na to, że sztywne połączenie w przypadku tego montażu jest lepsze.
Dodatkowo rozebrałem montaż i go przesmarowałem od nowa oraz wymieniłem kiepskie plastikowe podkładki na samodzielnie wycięte teflonowe.

Prowadzenie się poprawiło, jednak w dalszym ciągu mnie nie zadowala. Będę jeszcze przy tym grzebać. Mam pewien szalony pomysł.
 

A przy okazji wklejam pierwsze światełko z nowej kamery. krótkie czasy naświetlania i mało klatek. do tego z miasta.
Muszę przyznać, że jest całkiem dobrze. Tym bardziej, że stack jest bez żadnych klatek kalibracyjnych.

303837921_2020_05.28M5120x120ssigned.thumb.jpg.7fc2c5b4ccbbcb129b22d36ef9e96ecc.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, masz rację. Póki co nie mam nic :) Chciałbym kupić montaż tej klasy do amatorskiej astrofotografii przy okazji mieć go do wizuala. Astrofoto przy pomocy posiadanego Canona 20d i planuje kupić jakiś sensowny obiektyw m42 na początek. Gdy mi się spodoba pomyślę o jakimś szkle apo.  Do obserwacji chce dokupić albo refraktor 120 mm albo nwtona 8 cali. Oczywiście nie mam kasy na wszystko więc chce stopniowo uzupełniać sprzęt. na pewno nie stać mnie obecnie na HEQ5 więc pozostaje coś z EQ5. Nie chcę pchać kasy w nowe bo i tak docelowo za kilka lat chciałbym kupić HEQ5 lub EQ6. po prostu chce coś w miarę sensownego do nauki astro - fotografii. Wiem że potrzebuję tez napęd ale to też można z czasem poszukać na giełdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Astrofoto obiektywowego spokojnie wystarczy na początek. moje zdjęcia pochodzą z pełnowymiarowego Newtona 152mm (ogniskowa 750mm).

co do napędu są dwie opcje bardzo budżetowe a jednocześnie dające pełne możliwości Go-To:

1) https://onstep.groups.io/g/main

2) https://www.astroeq.co.uk/downloads.php

Osobiście używam drugiego rozwiązania. Posiadając drukarkę 3d całość sprowadza się do kupienia sobie arduino + sheeld + sterowniki silników krokowych + silniki krokowe. Resztę się drukuje ?

Używany Exos2 może być trudniej osiągalny. Dużo szybciej trafi się EQ5 Sky-Watchera. są to tożsame konstrukcje. większość elementów konstrukcji jest identyczna (łożyska, ślimaki, tuleje itp...) różnią się szczegółami:
- w exos2 są znaczniki "pozycji domowej"
- w exos2 śruby pochylenia osi bieguna są w stosunku do siebie w jednej osi.
- w exos2 dłuższy jest pręt przeciwwagi, oraz jest tylko jedna przeciwwaga.
- w exos2 lunetka biegunowa jest na wyposażeniu (ja osobiście w ogóle jej nie używam)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za celne informacje.
Co do napędzania to dobrze się składa bo mam wolne  Arduino Mega, Uno, 3 silniki krokowe nema17 :) Więc zawsze jakaś jest to opcja. Jedynie musiałbym dokupić resztę i znaleźć drukarza 3D.
Mam okazję kupić właśnie Exosa2 używanego. Nie wiem czy to nie ryzyko za 900 zł.

Mam pytanie, nie zastanawiałeś się może by użyć silników krokowych ale od razu z wbudowana przekładnią planetarną? Są w sumie niewiele droższe od tych zwykłych. A dodatkowe przełożenie fabryczne na silniku dałoby dodatkową dokładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 1.06.2020 o 08:45, Marcin_Matlak napisał:

Mam pytanie, nie zastanawiałeś się może by użyć silników krokowych ale od razu z wbudowana przekładnią planetarną? Są w sumie niewiele droższe od tych zwykłych. A dodatkowe przełożenie fabryczne na silniku dałoby dodatkową dokładność.

mam taki w osi DEC. Używałem takich w obydwu osiach przy EQ3-2. Kwestia budżetu/miejsca. W osi Dec jest go zdecydowanie mniej na duże zębatki. Silnik z przekładnią jest sporo droższy.

2 godziny temu, Marcin_Matlak napisał:

A jak ustawiasz montaż na biegun północny bez lunetki biegunowej?

Używam metody dryftu (na balkonie - bo nie widzę polarnej) w PHD2, albo Polar alingment w Sharp-Cap v2.9 wszędzie tam gdzie tą polarną widzę.
Dokładność w obydwu przypadkach zdecydowanie lepsza od lunetek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 

Wczoraj zaliczyłem w końcu pierwsze podejście do planet w tym roku.

Ogólnie spora zmiana setupu. Inna kamera oraz korektor dyspersji atmosferycznej ADC.
najwięcej problemów miałem z ADC... niby instrukcja jest... ale weź to panie ogarnij ;) - testy próby i dochodzenie co i jak zajęło mi kilka nocek ze sporą ilością "zmarnowanego" materiału.

Wczoraj miałem trochę szczęścia, bo mimo złej prognozy jednak się rozpogodziło. Decyzja super mega spontan: Fotografuję!

A oto wyniki z mojego setupu: SW 152/750 + ADC + barlow GSO 2.5x (podobno APO) + ASI 224 MC
Dodam tylko że seing był raczej kiepski. Obraz pływał jak olimpijczyk na zawodach!

1772851334_2020_07.24Saturn.png.2ea1703af0f98986be589c93e613791d.png

Dla porównania zebrałem też trochę materiału ale bez korekcji ADC:

1055423516_2020_07.24SaturnnoADC.png.476d178db3fdfdef5e86d83f67aac588.png

Tutaj wykorzystałem opcję "RGB ALIGMENT" w Registax. Mimo, że nie ma rozmycia kolorów to różnica w ostrości obrazu jest mocno zauważalna!

Ale Saturn to nie wszystko. Walka na początku trwała na Jowiszu. Jednak tutaj większość materiału poszła do kosza. Błędy w ustawieniu ADC, testy czasów naświetlania, testowanie ROI itp itp.... (dopiero na Saturnie w miarę doszedłem co robię źle).

1445361660_2020_07.24Jowisz.png.d8568c57f26ab4fb2ca14441757ea8fa.png

Nocka była bardzo krótka. max półtorej godziny miałem na wszystko. W między czasie ze 2 przerwy na "kawkę" bo chmury. Jednak warto było poświęcić ten czas i w końcu dojść do ładu z nowym sprzętem.... choć jeszcze czeka mnie jedna zmiana... ale to już na następny odcinek opery mydlanej ;)

 

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

01.08.2020r.... Woodstock (ekm: Pol'and'Rock) wybrzmiewa echem Największą domówką świata..... a do rytmu buja się i skacze Jowisz na kamerce..

1746001426_IMG-20200801-WA000001.thumb.jpg.ee9efb82d627286faae49763192b0f04.jpg

Czas się wreszcie uporać z nowym sprzętem.
Zasadniczo już na poprzedniej sesji w miarę coś się udało... Jednak rozmycie kolorów na źródłowym materiale ciągle było delikatnie widać. Dodatkowo trzeba było wybadać jak to w końcu zrobić.... Barlow + ADC... czy może ADC+Barlow..  rozum podpowiada tą drugą opcję, gdyż barlow wzmocni rozmycie kolorów w obrazie i później bardziej trzeba będzie korygować...
No więc próbuję mój standardowy zestaw: Barlow GSO 2.5x + Kamerka. Ostrzy bez problemu. rozszczepienie kolorów przy tak niskim położeniu planety aż razi w oczy.
Dokładam więc korektor: ADC + Barlow GSO 2.5x + Kamerka. i pierwsza wtopa! bardziej wyciągu nie da się wsunąć ?. ale ale, przecież synta domyślnie ma sporą przedłużkę nałożoną na tubę wyciągu.... Grzecznie się jej pozbywam i wkręcam najkrótszy 2" uchwyt jaki mam specjalnie do DS. A tu kolejne rozczarowanie ?  wyciąg trzeba by wcisnąć jeszcze głębiej!

I tu przychodzi z pomocą mój nowy (trochę przypadkowy) zakup: ES focal extender 3x! 

Zakładam więc zestaw: ADC + ES 3x + Kamerka... ? .. i ... ?   ...  i  ... ?

Hura! ostrość uzyskuję na 2mm przed pełnym wsunięciem wyciągu ?

Teraz kwestia ustawienia ADC. Jak pisałem wcześniej: instrukcja niby jest ok, jednak ogarnięcie tego już na żywo wygląda zupełnie jakby z innej planety. Po pół godziny kręcenia pryzmatami w te i nazad, przekręcaniu korektora w każdą możliwą pozycję znalazłem upragnione miejsce przy którym kolory zjechały się w jedną całość i uzyskałem jedną wielką równomierną białą plamę mocno prześwietlonego Jowisza.

Przy takim zestawie wielość planety na matrycy znacznie wzrosła w stosunku do zeszłorocznego zestawu. Nowa kamerka co prawda ma pomijalnie większą rozdzielczość. Najwięcej tutaj wniósł focal extender 3x, którego krotność nie zmienia się niezależnie od umiejscowienia go w układzie (a w barlowie to ma znaczenie).
Wygląda też na to że taki zestaw wyciska ostatnie możliwe soki z lustra o tym rozmiarze (152mm).

W każdym razie efekt jest bardzo zadowalający. Tym bardziej, że seeing był raczej kiepski. na całym niebie widać było sporo cirrusów.

Na zdjęciu Załapał się też Io oraz Ganimedes.

1655516877_2020_08.01Jowiszanim.gif.8417280231601b685419fdb0eae9b271.gif

Najlepsza optycznie klatka:

1312829007_2020_08.01Jowisz.png.be490e8d3b6d3a2d9930daa8e0b5e1fb.png

W Tym tygodniu szykuje się dobra pogoda do planet! Wciąż duży i jasny księżyc, ale za to bezchmurnie.
Powodzenia w łowieniu planet i trzymajcie kciuki za kolejne udane zdjęcia.

Edytowane przez Zielu
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszła kolej na zupełnie inne podejście do sprzętu.
Ponieważ blisko horyzontu pojawiły się chmurwy to skierowałem przygotowany już teleskop w stronę zenitu.
a że miałem fotografować planety i sprzęt przygotowany pod planety... to pomyślałem: A co tam! spróbuję ten "lucky imaging".

Na tapetę poszło M27. zebrałem prawie 1000klatek 10s. ale spoooro musiałem odrzucić. Jednak rezultat zaskoczył mnie zupełnie:

1147948969_2020_08.07M27499x10sSTsigned.thumb.jpg.61791f54efececadc478dfb3a27b82b7.jpg

Ciekawostka: na pojedynczej klatce właściwie ciężko było odróżnić planetarkę od tła. Dobrze że wiedziałem czego szukam ;)

Zastanawiam się tylko czy nie odrzucić kolejnej połowy z połowy klatek ?

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 2 miesiące później...
  • 9 miesięcy później...
  • 1 rok później...

Minęło prawie dwa lata od ostatniego wpisu. Czas trudny i ubogi w astronomię.
Jednak jest to pasja, która nie przemija a jedynie ma trudne okresy.

W ostatnim czasie nie mogłem przegapić opozycji Jowisza. Pogoda w miarę dopisywała w ostatnim czasie a i Jowisz pięknie góruje.
Animacja po bólach skończona..

Na początek najlepsza klatka:

144490247_2022_10.19Jowisz.jpg.d39405385ff6308b03e2934c74f5007d.jpg

I animacja z dnia 19.10.2022. Czas od 23:19:04 do 23:52:36.

1424018583_2022_10.19Jowiszanim.gif.784c7193a8bc2f8c4eebb3a11a5a4a8f.gif

Na deser załapał się Mars, który już niedługo będzie większy i lepszy do fotografowania.

Najlepsza klatka:

534043267_2022_10.20Mars.jpg.f6eed8b1495e627c44771ea33504416c.jpg

Oraz (po raz pierwszy w moim wykonaniu!) animacja obrotu tej planety.
Dokładny zakres czasowy animacji to: 20.10.2022 od 00:16:11 do 00:56:06.

247875337_2022_10.20Marsanim.gif.b7706775c9cf583fc67adb92136fd1a6.gif

P.S.

Przetestowałem przez kilka ostatnich sesji kilka setupów i muszę niestety przyznać, że soczewka focal extender Explore Scientific x3 jest niestety zbyt mocna dla tego teleskopu.
Obraz jest poza granicą rozdzielczości teleskopu i wyostrzenie nie jest już możliwe.
Na szczęście nie pozbyłem się starej soczewki barlowa GSO x2.5, która do tego sprzętu wydaje się idealna. Niestety - ma ona swoją wadę w postaci braku współpracy z korektorem dyspersji atmosferycznej.
W zależności od przedłużek i końcówek wyciągu, brakuje ostrości albo w jedną, albo w drugą stronę 🙂 Będę musiał zaprząc drukarkę 3D do tego celu....

Edytowane przez Zielu
poprawiona pozycja animacji marsa
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Zlot wiosenny w Zatomiu był w tym roku bardzo łaskawy jeśli chodzi o pogodę.
Zebrałem dość sporo materiału, choć nie cały byłem w stanie wykorzystać.

Wiosna to też czas galaktyk. Odświeżyłem więc dwa obiekty, które już w przeszłości fotografowałem.

Pierwsza para galaktyk to dobrze wszystkim znana M81 i M82. Próbowałem przy okazji złapać NGC3077, jednak nie dałem rady zmieścić jej w kadrze.
Drugi kadr to galaktyka M106 wraz z sąsiadkami. Można znaleźć tam co najmniej kilka mniejszych galaktyk. Zdecydowanie najlepsza wersja jaką wykonałem do tej pory.
Akwizycja w APT, stack w DSS obróbka w StarTools. Do zebranego materiału nie dokładałem żadnych klatek kalibracyjnych.

2023_04.22M81M8236x180ssig.thumb.jpg.325bb95328016477b9354774da3351ca.jpg

2023_04.21M10646x180ssig.thumb.jpg.debc2e6ebdb0047d8f6e8e39fa7345b4.jpg

  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)