Skocz do zawartości

Nowa lornetka Ecotone Lornetka KAMAKURA WP2 10x50


woodpecker

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Jest to mój pierwszy post na forum, więc na początku Witam Wszystkich. 

W środę przyszła do mnie moja pierwsza lornetka i za razem pierwsze narzędzie do obserwacji nieba. Zaraz po rozpakowaniu udałem się do pierwszego punktu obserwacyjnego, jakim było mieszkanie na czwartym pietrze w bloku. Obraz jaki zobaczyłem przez lornetkę był piękny, ostry jak żyleta. Nie mogłem wyjść z podziwu, co widzę i jak wyraźnie to widzę. Wszystko widziane w lornetce było wyraźnie jaśniejsze niż bez jej użycia. Po kilkunastu minutach obserwacji krajobrazu odstawiłem mój nowy sprzęt na stolik. Po chwili, kiedy zeszły ze mnie emocje, zaczęły mnie trochę boleć oczy. Czy to normalne zjawisko? Dzień był pochmurny, słońca nie było widać zza chmur, obserwowałem tylko krajobraz( budynki, drzewa, drogi itp.) 

Czekałem aż przyjdzie noc, żebym mógł wreszcie spojżeć w górę i przekonać się co potrafi mój nowy nabytek. Niestety chmury wszystko popsuły. Ni nic, poczekam i zobaczę co będzie na następny dzień. No i stało się. Wczoraj po godzinie 22 niebo się rozjaśniło a chmury zaczęły znikać. Spakowałem mój nowy sprzęt, wyszedłem przed dom i zacząłem spoglądać w górę. I tutaj ponownie mega zaskoczenie. Mimo, ze mieszkam w mieście, księżyc oświetlał podwórko jak latarnia miejska, to widziałem niebo jakiego nigdy do tąd nie miałem okazji widzieć. Mnóstwo małych punkcików, jeden obok drugiego, wszystko bardzo wyraźne, żadnych duszków. Po kilku minutach, gdy trochę się uspokoiłem i serce przestało szybciej bić, spojrzałem na M31. Spodziewałem się, ze przy braku statywu , świecącym jak latarnia morska księżycu i niestety zanieczyszczeniu nieba światłem miejskim obraz nie będzie powalający, wreszcie ja dostrzegłem. Niewielka łuna, lekko świecąca pośród wielu małych punkcików. Stałem tak jeszcze dobrych 20 minut i stwierdziłem, ze przy tych warunkach nic wiecej nie zobaczę. Postanowiem na zakończenie pierwszej sesji spojrzeć na księżyc. Jego blask był ogromny. Byłem w stanie patrzeć dosłownie kilka sekund bo obraz był bardzo jasny i aż oczy bolały. Czy tak powinno być? Nie powinienem używać jakiś specjalnych filtrów?

Przepraszam za moje słownictwo ale dopiero zaczynam swoją przygodę z astronomią. Pozdrawiam. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc przez lornetkę najlepiej obserwować o zmierzchu lub o świcie, gdy nie jest całkiem ciemno. W przeciwnym razie rzeczywiście może razić w oczy. Jeśli patrzysz pełną nocą, to lepiej z miejsca oświetlonego, z balkonu lub niedaleko od latarni. Wtedy masz źrenice niecałkowicie rozszerzone i wpada przez nie mniej światła.  Podobnie, jasne planety lepiej  wyglądają o zmierzchu. To wszystko odwrotnie niż podczas obserwacji obiektów głębokiego nieba.

PS

Możesz sobie także zdobić rodzaj maski na obiektywy, zmniejszającej ich średnicę  Jednak najpiękniej Księżyc wygląda pod wieczór, gdy zaczyna żółknąć na lekko ściemnionym niebie.

Edycja:

Ból oczu mógł być spowodowany niewłaściwym ustawieniem odstępu okularów od siebie.  Po ich ustawieniu powinieneś czuć pełen komfort podczas patrzenia i każdym okiem widzieć pole w kształcie koła, nawet po oddaleniu lornetki od twarzy,

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)