Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


tominator1pl

Rekomendowane odpowiedzi

Wima. Jestem to nowy i jestem amatorem w tym temacie. Nigdy nie posiadałem teleskopu, ale od dawna chciałem taki posiadać i udało mi się uzbierać na budżet. Nieznam się tak dobrze na teleskopach, aczkolwiek chciałbym teleskop, który starczy mi na dłużej. Najlepiej nowy.

Punkty z przypiętego tematu:

1. Wrocław - obrzeża, ew. możliwość wyjechania poza miasto.

2. Nie jestem pewien. Co polecacie?

3. Balkon 2m szerokości lub płaski dach. Ew. wyjazd.

4. Jako że jestem nowy to napewno na początek US, ale też bym chciał po ogladać DSO.

5. do 8000 zł

Preferowałbym oglądanie nieba z domu, bo o ile wyjazd jest możliwy to o tyle żadko.

Z góry dziękuje za pomoc w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja tez niedawno mialem taki problem i zdecydowalem sie na Bresser NT 203/1000 exos2 Goto plus komplet okularow Explore Scientific 6,6mm ,14mm 82° , maxvision 28. Jestem zadowolony z tego wyboru po mimo ze ten montaz nie jest odpowiedni do astrofotografii ale zawsze mozna z czasem dokupic inna tube i probowac z fotografia. Teraz na stronie Bresser jest promocja jak wejdziesz na wyprzedaz.

NT 203/1000 - 300?

Montaz Exos2 goto -550?

Zostanie ci tez troche funduszy na okulary na ktore tez teraz sa przeceny.

Ale poczytaj sobie jeszcze troche innych opinii i nie spiesz sie z zakupem 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 12" na balkonie i to sporo mniejszym niż 2 metry szerokości, po przesiadce z eq3-2 czuje jakbym miał więcej miejsca na balkonie :) dodatkowo autor pisze, że może wyjść na płaski dach. W tej cenie to może kupić i dobre małe APO czy ED na balkon i dużego Newtona na dach. Budżet bajeczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED100 jest fajnym w miarę uniwersalnym teleskopem. Ale jeśli miałby być to tylko planetki to zwykły MAK 127 pokaże tyle samo, a jest kilkukrotnie tańszy.

Po małych przemyśleniach ja mam kilka wątpliwości:

  • Nie wiem czy obserwacje z dachu się udadzą. Dach oddaje nocą sporo ciepła i to dość negatywne będzie wpływało na obraz.
  • Planety są dość nisko i jeszcze parę lat tak zostanie. Więc nie kupował bym teraz oddzielnego teleskopu do planet.
  • Czy kupowanie od razu docelowo teleskopu to jest dobre posunięcie? Być może, ale może najpierw się z kimś spotkać i popatrzeć przez różne sprzęty. Ja nie umiałem nikogo znaleźć i zacząłem od taniego MAKa 127, aby zobaczyć czy się wciągnę. Nie mówię, że to najlepsza droga. Newtona trzeba kolimować, a MAKa i SCT długo chłodzić, achromaty mają aberrację, a APO są drogie - zawsze trzeba iść na jakiś kompromis a to jest sprawa indywidualna.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED 100 to rzeczywiście fajny teleskop. Ale jak dla mnie za długi, niewygodny. 

O planetach zapomnij, to nie czas na nie. Ale niebo jest pełne DS-ów. Są one dostępne nawet dla małych lornetek. 

Mak 127 to nie jest dobry sprzęt na początek. Jako drugi teleskop, może być, ale niekoniecznie jako pierwszy. Ciężko dobrać okulary, aby uzyskać większe pole. 

Ale najpierw może napisz jakie masz tam u siebie niebo? Czy widzisz Drogę Mleczną? Potem będziemy kombinować co wybrać.

EDIT zgadzam się z opinią, że nie ma co kupować od razu docelowego sprzętu. 

Ja polecam jakiegoś EDka na montażu azymutalnym. I 3-5 lepszych okularów, 82 lub 100 stopni. Szukaj na jednej z trzech giełd, sprzęt zwykle jest niezły a znacznie taniej niż nowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kjacek napisał:

Mak 127 to nie jest dobry sprzęt na początek.

Żeby było jasne - nie mówię, żeby kupować MAKa 127, raczej chciałem powiedzieć, że nie warto kupować ED100 stricte do planet, a raczej jako coś uniwersalnego. A jeśli ma być bardziej uniwersalne to ja bym szedł w kierunku większej apertury, szczególnie jak chce się wydać 8000zł.

 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem dobrą pracę i tak na prawdę dobiero mam taki budżet. Założyłem tu konto specjalnie żeby się was spytać co polecacie. Od zawsze lubiałem patrzyć w gwiazdy i mam taką aplikację, która pokazuje mi co mogę zobaczyć na niebie nawet gołym okiem. Mam lornetkę "bazarową", ale przez nią widać tyle co nic. Postanowiłem kupić wkońcu teleskop, a skoro mam taki budżet to od razu chciałbym coś na dlużej.

Niebo nad domem jest średnie, drogę mleczna prawie nie widać gołym okiem.

T330 wydaje się ciekawie, ale jeszcze będe na pewno się zastanawiać.

Pamiętajcie, że nie mam nic do teleskopów i chciałbym zmieścić pełny zestaw w tych 8000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, prestoneq napisał:

Jeśli droga mleczna ledwo widoczna to niebo masz słabe, ja bym kupował maks. 10 calowy teleskop, i do tego zestaw okularów, nasadka bino, plus filtr UHC, OIII i inne przydatne rzeczy, do tego jakąś dobrą lornetkę.

Jeśli ma ledwo widoczne niebo, to na co mu taka armata? I tak z niej nie skorzysta pod takim niebem a tylko problemy logistyczne z ewentualnym transportem...

Pod słabym niebem po prostu jest słabo. 

EDIT ale większa armata nawet pod takiem niebem pokaże więcej. Zaświetlenie może ograniczyć ŹW i filtrami. Ale kolorki gwiazd szlag trafi...
IMHO weź jakiś mniejszy refraktor ED. Zobacz jak się sprawdzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może spróbuje zrobić listę:

  • Duży Newton 10"-14" - można postawić na dachu. Ja mam nadal wątpliwości co do oddawania ciepła przez dach. Konstrukcja raczej musi być kratowa, aby go na ten dach wnieść. Na balkonie jak koledzy piszą da radę, ale nie wiem czy jest sens to się rozwodzić, bo niebo raczej słabe. Plus dochodzą niedogodności z kolimacją itd.
  • SCT 8" - w sumie nie wiem czemu nikt nie skomentował tej propozycji. Nadaje się do US, jest skuteczne do DSów. Apertura jest na tyle duża, że można użyć filtrów. Zawsze można użyć reduktora ogniskowej. Idealnie nadaje się do bino. Waga lekko ponad 5.5kg nie jest jeszcze super wymagająca co do montażu. Wiadomo przydałaby się grzałka, ale na balkonie to nie problem.
  • Refraktor ze szkłem ED - wspominaliśmy tu o ED100 lub czymś mniejszym. Zgadzam się z Jackiem, że ED100 jest długi. Tej długości można mieć ED120, którego mam, ale nie wiem czy to jest dobra tuba na balkon, bo ma 1m długości. To ja raczej bym proponował kupić ED80. Nie jako docelowy teleskop, ale na rozgrzewkę i najwyżej go sobie zostawisz jak kupisz coś większego. Ja mam jeszcze mniejszy teleskop i jestem pod wrażeniem ile można zobaczyć: Obserwacja_1Obserwacja_2.

Jak dla mnie zostaje na razie ED80 jesli nie chcesz od razu teleskopu docelowego. Albo SCT 8" - może ktoś skomentuje jakie są argumenty przeciw SCT 8"?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to warto kupić sprzęt używany.

16 minut temu, towerfox napisał:

14" Newton na balkonie? Widziałeś 14" na żywo? To musiałby być ogromny balkon.

2m ma balkon. 14" jest krótsza. 

Ja bym kupił Newtona 12-16" (kratownicę), filtr UHC, ze 2-3 okulary, barlowa i "tyle".

Albo SCT 8-10".

Tak czy siak pomyśl o wyjazadach bo z miasta i balkonu to wiele nie zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, towerfox napisał:

14" Newton na balkonie? Widziałeś 14" na żywo? To musiałby być ogromny balkon.

Podobno balkon ma 2 metry szerokości, dodatkowo można wyjść na płaski dach. Oczywiście o ile mówimy o balkonie szerokim na 2 metry a nie długim na 2 metry  :) 

Sam z moim LB 12" wychodzę na balkon 1m szeroki i to w najszerszym miejscu :) 

Jak mi zaczyna przeszkadzać barierka to stawiam go na stary stolik, który specjalnie tam wyniosłem w tym celu. Jak ktoś chce to się wszędzie można rozłożyć aby trochę gwiazd pooglądać. Nie mogę mówić za autora wątku, może dla niego za kłopotliwy będzie Dobson z tuba 12" a może SCT 8 na jakimś widelcu, kto to zgadnie? 

Ja bym wiedział co zrobić z takim budżetem pod moje warunki, pod autora wątku nie można wywróżyć nic w ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, tominator1pl napisał:

Wima. Jestem to nowy i jestem amatorem w tym temacie. Nigdy nie posiadałem teleskopu, ale od dawna chciałem taki posiadać i udało mi się uzbierać na budżet. Nieznam się tak dobrze na teleskopach, aczkolwiek chciałbym teleskop, który starczy mi na dłużej. Najlepiej nowy...

Sentencja zasłyszana od narciarza wysokogórskiego:

Pierwszy sprzęt kupujesz dla wroga, drugi - dla przyjaciela, dopiero ten trzeci dla siebie.

Warto wziąć pod uwagę :))

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem maks. 10 calowy ?, z SCT 8 jest jeden problem nowe są bardzo drogie a używki z nowymi powłokami XLT min. 3 tys( płaci się za mobilność ). Ja bym szedł właśnie w SCT 8 do tego montaż AZ4 na stalowych nogach. Średnica panowie ma znaczenie, przykładowo w powiększeniu 100x  refraktory będą oscylować ze źrenicą wyjściową w okolicy 1mm, 8 calówka da około 2mm a to ma znaczenie a takie powiększenie na kulkach, planetarkach jest sensowne. Refraktorki dają świetny obraz gwiazd  i ostrość ale jako główny teleskop troszkę za mała średnica, jako 2 teleskop jak najbardziej tak. Do SCT mozna kupić tańsze okularki typu SWAN i nasadkę bino i lornetkę typu nikon 10x50 EX  uzupełniającą szerokie pola.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lolak89 napisał:

szerokim na 2 metry a nie długim na 2 metry  :) .

Jak już czepiamy się słówek.

Długość - patrząc od strony wejścia wymiar "prawo-lewo".

Głębokość - patrząc od strony wejścia wymiar od wejścia do "świata" (w stronę bariereki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko SCT.
Najlepiej 8" - będzie i do US i DSO + montaż AZ4.

Łatwo złożyć, łatwo przenieść, łatwo przewieść, nawet na małym balkonie wokoło można tańczyć.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też głosuję na SCT 8 w tym budżecie. To sprzęt, w miarę mobilny bo SCT 10-11 to już mała betoniarka, ale jeszcze do ogarnięcia z tym, że do tego trzeba już kawał montażu w odczuwalnej cenie ? SCT 8 poradzi sobie zarówno z planetami jak i setkami DS-ów chociaż wiadomo, że dużo z nich bez zbytnich szczegółów. Mimo wszystko dość uniwersalny sprzęt, który nie wymaga mega drogiego montażu. W ostateczności SCT 9,25. Najlepiej pojedź na jakiś zlot lub umów się na spotkanie z ludźmi z Twojej okolicy i zobacz jak takie sprzęty wyglądają, spróbuj przenieść, poobserwój i oceń ich możliwości... śpiesz się powoli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)