Skocz do zawartości

NGC 40 - Mgławica Muszka


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Lukasz83 napisał:

,Pierwsze zdjęcie to crop i upsize 200% (0,2''/pix) a drugie to upzise 140% i szersze pole (0,29''/pix)

Łukaszu - a pokaż zdjęcie całe 100% z tego setupu. Oczywiście w rozdzielczości na jaką pozwoli FA :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jacek E. napisał:

Łukaszu - a pokaż zdjęcie całe 100% z tego setupu. Oczywiście w rozdzielczości na jaką pozwoli FA :)

Mam tylko takie coś z pośredniego etapu obróbki (mgławica ok, ale gwiazdy tylko z nieobrobionej ale wyciągniętej luminancji bez obrobionego koloru - to znaczy jet on tam ale jeszcze nie obrobiony :) ) Dalej pracowałem już na cropie bo na zewnątrz nie było nic ciekawego a mi komp nie wyrabiał :P

Pytasz bo chcesz zobaczyć całe pole setupu?

test.thumb.jpg.3b4b45f707f8b6a14164c37a23f5d66c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Lukasz83 napisał:

,

Pytasz bo chcesz zobaczyć całe pole setupu?

Dokładnie - pole i wielkość obiektu 1:1. Dzięki :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze foto referencyjne z Capella Observatory (Ganymed 60cm-Hypergraph f=4938.3 mm + SBIG STX 16803 / SBIG STL11000M) i Mt Lemmon Sky Center (Meade 16'' + SBIG ST10ME).

Najlepsze jakie znalazłem w sieci.

 

http://www.capella-observatory.com/ImageHTMLs/PNs/NGC40.htm

NGC40At100Percent.jpg

 

http://www.caelumobservatory.com/obs/n40.html

n40mandel.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię takie zdjęcia, gdzie esencją jest jak największa ilość detalu. W tym sensie najbliżej im do zmagań wizualowca :)

Dość często wracam do NGC40 w czasie letnio-jesiennych obserwacji. Szczególnie pamiętam jedną sierpniową noc, z bardzo dobrym seeingiem i przejrzystością.  W dużym powiększeniu i z filtrem UHC były momenty kiedy w na tle mgławicy pojawiało się kilka czarnych dziurek, podobnie jak na fotce. Pamiętam, że byłem tym mocno podjarany. Obraz z tamtych obserwacji mam ciągle w głowie .

Dzięki, bo z tym zdjęciem odżyło wspomnienie :).

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej nocy w 20" Taurusie była niesamowita. Sama mgławica bardzo przypominała mi nie wiem czemu ale... jakąś galaktykę spiralną. Te ciemne kłaczki w środku tworzyły mi w głowie jakby wir i pierścień w środku. Wyskakiwało nawet to postrzępienie, które na tym zdjęciu chyba jest na północnej stronie mgławicy (albo południowej?), wyglądało właśnie jakby most w M51 łączący ją z pożeraną towarzyszką. Spędziliśmy chyba z 30 minut zmieniając okulary, power w okolicy ~200x-300x jak dobrze pamiętam bo było jeszcze kilka planetarek i zmieniania okularów co nie miara :) Piękne zdjęcie a jeszcze piękniejsze mi się teraz wydaje po tym jak widziałem ją na żywo z taką masą szczegółu.

Dziękuję.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Bardzo lubię takie zdjęcia, gdzie esencją jest jak największa ilość detalu. W tym sensie najbliżej im do zmagań wizualowca :)

Dość często wracam do NGC40 w czasie letnio-jesiennych obserwacji. Szczególnie pamiętam jedną sierpniową noc, z bardzo dobrym seeingiem i przejrzystością.  W dużym powiększeniu i z filtrem UHC były momenty kiedy w na tle mgławicy pojawiało się kilka czarnych dziurek, podobnie jak na fotce. Pamiętam, że byłem tym mocno podjarany. Obraz z tamtych obserwacji mam ciągle w głowie .

Dzięki, bo z tym zdjęciem odżyło wspomnienie :).

Zgadzam się ! Ja też jestem z tego powodu wielkim fanem twórczości fotograficznej Łukasza !

  • Thanks 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem ją wczoraj pierwszy raz. Kojarzyłem obiekt ponieważ albo kiedyś próbowałem go szukać albo miałem go w planach.

SW 14" z okularem 8mm i barlowem 2x - tj. 206x i 412x. Filtr UHC i OIII.

Fajny obiekt, myślałem, że jest mniejszy. Przy 412x z UHC można dopatrzeć się ciemnych kłaczków. 

Lepszy widok był w UHC niż w OIII - potwierdzi ktoś, że to ma "sens" ?

 

Niektórzy mają dostęp do fajnych teleskopów, nie potrzeba robić zdjęć :D :

img20130617_DCT_NGC40_lg.jpg&key=b379da5

 

https://stargazerslounge.com/topic/284334-sketch-112017-ngc-40-the-bow-tie-nebula/

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obserwowałem jej z Olll (mam go od niedawna), także nie mam porównania. Pamiętam natomiast, że wtedy z filtrem UHC pojawiało się delikatne czerwone zabarwienie mgławicy. Nie wiem czy to było zabarwienie od filtra, czy super warunki.

Btw po tym szkicu widać, że przepaści miedzy teleskopem 4m a 40cm aż takiej nie ma ;) . Może Jeremy zasięg miał słaby ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)