Skocz do zawartości

Farmakologiczne rozszerzanie źrenicy?


Rekomendowane odpowiedzi

Byłem dziś na badaniu oka u okulisty i mnie tknęło - czy złym pomysłem byłoby rozszerzanie źrenicy preparatem typu Tropicamidum przed oglądaniem nieba?

Pytam, bo w kilku miejscach na forum jest mowa o naszej źrenicy, jak to się ma do źrenicy wyjściowej okularu, itp. Dłuższa akomodacja oka do ciemności pomaga zdecydowanie w oglądaniu np. DS'ów, więc co gdyby pójść "na skróty"? Zamiast siedzieć 30 min w ciemnościach (i często na mrozie) - zakrapiamy oko i voila!

Oczywiście od razu widzę problem, że Tropikamid działa 4-6h, więc wracanie do jasnych pomieszczeń jest dość niewygodne, ale gdyby oglądać niebo bezpośrednio przed snem... Z tego co wiem Trop. nie ma praktycznie żadnych efektów ubocznych (w przeciwieństwie do używanej kiedyś Atropiny). Źrenica po rozszerzeniu jest olbrzymia, co najmniej 6mm - więc wystarczająca do ciemniejszych DSO.

 

Podejrzewam, że popełniam jakiś istotny błąd w tych rozważaniach (skoro nie słyszałem, by ktoś tak robił), ale jaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, esteon napisał:

czy złym pomysłem byłoby rozszerzanie źrenicy preparatem typu Tropicamidum przed oglądaniem nieba?

Bardzo złym! Oprócz tego co napisali koledzy wyżej to i dla zdrowia twoich bardzo ślepiów niewskazane - o potwierdzenie zapytaj okulistę.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, esteon napisał:

Pytam, bo w kilku miejscach na forum jest mowa o naszej źrenicy, jak to się ma do źrenicy wyjściowej okularu, itp. Dłuższa akomodacja oka do ciemności pomaga zdecydowanie w oglądaniu np. DS'ów, więc co gdyby pójść "na skróty"? Zamiast siedzieć 30 min w ciemnościach (i często na mrozie) - zakrapiamy oko i voila!

Koledzy nie powiedzieli jeszcze o jednej, zasadniczej sprawie. Źrenice rozszerza się niemal natychmiast kiedy tylko znajdziemy się w ciemnym miejscu (trwa to ze 2 sekundy, max. kilka sekund). Reszta adaptacji do ciemności to procesy chemiczne zachodzące w komórkach światłoczułych. 

Tak więc, tak czy siak, nie osiągnąłbyś efektu na którym Ci zależy.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiło mnie to na tyle, że podpytałem znajomego okulistę (ze względów historycznych mam 3 do wyboru...)

Pointa (dla nielubiących czytać): 

Faktycznie nie ma to sensu.

 

Ale jestem teraz ciut mądrzejszy i mogę skomentować powyższe odpowiedzi:

1) "Czyli mogę użyć kropli i poczekać 20min lub nie użyć i poczekać 30min." --- efekt rozszerzania jest właściwie pełny po 7-9 minutach (w zależności od oka), więc jest istotna różnica.

2) "Efekty uboczne są, czy takie małe to ja nie wiem... " --- okulista twierdzi, że <<nie ma>>. Tzn. (zanim dostanę ochrzan za brak precyzji) o ile nie ma reakcji alergicznej (najczęściej zapalenie spojówki) na konserwant w kroplach oraz nie robi się idiotyzmów typu używanie kropli codziennie przez pół roku (ryzyko infekcji rogówki).

3) "Bardzo złym! Oprócz tego co napisali koledzy wyżej to i dla zdrowia twoich bardzo ślepiów niewskazane - o potwierdzenie zapytaj okulistę." --- Ymmm, nie. Spytałem i po prostu nie.

4) "leki stosuje się i dawkuje według wskazań lekarza, a nie własnego widzimisię" --- Oczywiście. Aczkolwiek usłyszałem, że to nie jest jakiś bardzo agresywny lek i u "inteligentnemu pacjentowi" (cytat) można zezwolić na używanie.

5) "to te specyfiki upośledzają ostrość widzenia? (przynajmniej ja tak mam po badaniu)." --- A to jest głównie efekt właśnie dużo za dużej źrenicy w stosunku do warunków świetlnych.

6) "Źrenice rozszerza się niemal natychmiast kiedy tylko znajdziemy się w ciemnym miejscu" --- Tak, ale nie aż tak bardzo. Źrenica się szybko rozszerza w pewnych granicach, potem to działa jakoś wolniej. No i przede wszystkim krople wymuszają rozszerzenie źrenicy zwykle niedostępne.

7) "Reszta adaptacji do ciemności to procesy chemiczne zachodzące w komórkach światłoczułych. " --- A to jest dokładnie ten argument dlaczego to jest bez sensu! Faktycznie efekt rozszerzenia źrenicy daje tylko mały wpływ na światłoczułość, resztę procesów przyspieszyć istotnie trudniej. 

----------------------------------------------------

Się rozpisałem, ale może to kogoś zaciekawiło a nie tylko mnie.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pguzik napisał:

Reszta adaptacji do ciemności to procesy chemiczne zachodzące w komórkach światłoczułych. ?

Kolega ma absolutną rację. Byłem pewien, że o tym czytałem i odnalazłem:

"The chemical rhodopsin is manufactured in the retina. Rhodopsin allows us to see in the dark. It takes about 30 min or so for the chemical to be synthesized, which is why when you leave a bright room and step outside it takes some 30 min to become fully dark adapted. It takes your eyes that long to make rhodopsin." - Abel, Paul G.. Visual Lunar and Planetary Astronomy 

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie ma to sensu. 

Popadać aż w taką skrajność "tylko" dla hobby. Nigdy żaden lek nie jest "dobry", tym bardziej w dużej ilości. Jak już trzeba brać to trzeba, gdy jest się chorym ...

PS. Adaptacja a nie akomodacja. Taki mały błąd w pierwszym poście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, esteon napisał:

1) "Czyli mogę użyć kropli i poczekać 20min lub nie użyć i poczekać 30min." --- efekt rozszerzania jest właściwie pełny po 7-9 minutach (w zależności od oka), więc jest istotna różnica.

Źrenica rozszerza się w kilka sekund. Możesz to w każdej chwili sprawdzić. Wejdź do pomieszczenia z lustrem, gdzie zaświecone jest niezbyt mocne światło. Spójrz w światło, a następnie szybko w lustro. Zobaczysz jak rozszerzaja się Twoje źrenice. Dodatkowo możesz częściowo osłonić sobie oczy, albo zgasić światło w tym pomieszczeniu (pozostawiając zaświecone światło w innym pomieszczeniu, tak aby Twoje oczy były w półmroku, ale żebyć cokolwiek widział w lustrze) - wtedy źrenice rozszerzą Ci się naprawde mocno. Przed chwilą sprawdzałem - rozszerzenie do 6-7 mm trwało może 5 sekund. Być może po kolejnej minucie średnica źrenicy zwiekszyłaby się jeszcze o kilka %, ale to byłby już efekt praktycznie niezauważalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że krople działają w parę minut, a nie w 20.

I oczywiście źrenica sama rozszerza się szybko, aczkolwiek (o ile dobrze zrozumiałem) z wiekiem jest istotny regres, jeśli chodzi o 'średnicę rozszerzenia' (to się jakoś fachowo nazywa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Od lat jestem pod opieką okulisty i obserwując wymianę zdań w poście powiem tak: to jest trochę tak, jakby rozważać który dopalacz mocniej kopnie... Pan Bóg dał nam takie oczy, jakie nam dał - z określoną możliwością widzenia w ciemności. Farmakologiczne wspomaganie przynieść może jedynie taki skutek, że stosujący je będzie chciał "więcej i więcej", a to się zawsze źle kończy. Znacznie zdrowiej jest zrobić zdjęcie fragmentowi nieba, który Cię interesuje. Matryce aparatów cyfrowych mają tę przewagę nad ludzkim okiem, że gromadzą fotony - w zależności od długości ekspozycji. Naprawdę chcesz marnować wzrok w sytuacji kiedy nawet najprostsza cyfrówka jest w stanie Cię wyręczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, RadekK napisał:

Halo moderator! To jest forum astronomiczne a nie hyperreal

Ejże, to jest trochę nie fair.

Wyraźnie w pierwszym poście pytam, dlaczego to jest zły pomysł. Pytanie było stricte medyczno-naukowe i takie odpowiedzi (w większości) dostałem.

Ustaliliśmy, że jest to bez sensu - zresztą nie tyle z powodów przedawkowania leku, tylko dlatego, że to po prostu nie ten mechanizm.

Dlaczego chcesz zamknąć tę dyskusję??? (inna rzecz, że chyba temat się już wyczerpał)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie istnieją, bo nie sa w medycynie potrzebne leki poprawiające normalną sprawność widzenia w ciemności. Nawet wojskowość nie idzie w tym kierunku, poszukując raczej urządzeń technicznych do tego celu. Napisałem "na szczęście", bo pewnie zaraz znaleźliby się jacyś popaprani poszukiwacze UFO czy mosiężnego Księżyca, którzy by takie wynalazki wkropili do oczu czy połknęli, by udowodnic swoje urojenia. Niestety, w sporcie sytuacja nie jest tak komfortowa, bo nieuczciwi zawodnicy zawsze moga znaleźć coś dla siebie, by łatwiej wykiwać kolegów. Jak to się czaęsto kończy - wiadomo. :imulandmine:

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, esteon napisał:

Ejże, to jest trochę nie fair.

Wyraźnie w pierwszym poście pytam, dlaczego to jest zły pomysł. Pytanie było stricte medyczno-naukowe i takie odpowiedzi (w większości) dostałem.

Ustaliliśmy, że jest to bez sensu - zresztą nie tyle z powodów przedawkowania leku, tylko dlatego, że to po prostu nie ten mechanizm.

Dlaczego chcesz zamknąć tę dyskusję??? (inna rzecz, że chyba temat się już wyczerpał)

Kwestia ocenna i moderator się wypowiedział w tym temacie. Trzymam kciuki, żeby kolejny wątek nie dotyczył kwestii "czy połknięcie tabletki X pozwoli mi nie spać całą noc i obserwować gwiazdy bez poczucia zmęczenia" :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
W dniu 4.10.2018 o 16:10, RadekK napisał:

Kwestia ocenna i moderator się wypowiedział w tym temacie. Trzymam kciuki, żeby kolejny wątek nie dotyczył kwestii "czy połknięcie tabletki X pozwoli mi nie spać całą noc i obserwować gwiazdy bez poczucia zmęczenia" :D

 

O tym samym pomyślałem, a podobno istnieją takie specyfiki :)

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)