Skocz do zawartości

Krótko(czasowo) o ocenianiu fotek i ewentualnej organizacji nowego konkursu astrofotograficznego


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, Jacek E. napisał:

Czy taki dodatkowy nie spowoduje mniejszego zainteresowania ,,głównym"?

Chyba żeby każda fotografia z tego dla początkujących z automatu też lądowała w głównym. 

 

15 minut temu, pmochocki napisał:

Zgadzam się, ale może poruszę jeszcze jeden aspekt, który nie był omawiany. Lubię oglądać astrofotografie. Zdjęcia są przepiękne, ale nie potrafię docenić tego warsztatu, który za tym stoi. Dlatego nie głosuje w tych konkursach, bo to nie byłoby w porządku w stosunku do biorących w nim udział. Pozwolę sobie to porównać do łyżwiarstwa figurowego. Też lubię popatrzeć na łyżwiarstwo figurowe, ale oceny jurorów w tych konkursach, są często różne niż moje - dlatego, że się na tym nie znam.

Myślę że mimo to warto głosować po prostu na zdjęcie, które się podoba. Jakiekolwiek reakcje na astrofotki zawsze są cenne i dają kopa ich autorom. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może .... Nie wiem jak to technicznie rozwiązać...pewnie ręczna robota...zgłaszający tak jak pisze " akceptuję regulamin" dopisuje " szkółka rodzenia" i przy tworzeniu dwóch ankiet ręcznie segregujemy te prace?

Czyli jedno zgłoszenie do głownego a oznaczone prace mają osobną  ankietę przy czym wstawiający dopisuje też że akceptuje regulamin przedszkola...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jakieś rozwiązanie... Ale konkrety jak najszybciej potrzebne.
Od połowy października chcę ruszyć z akcją promocyjną dla sponsorów i prowadzących/opiekunów konkurs/konkursy VI Edycja Henia i....
Początek listopada musi paść propozycja w połowie wszystko na gotowo (Regulamin, nagrody) aby konkurs/konkursy ruszyły 01.01.2019r.

No i myślę, że wszelką dyskusję w tym kierunku trzeba przenieść tu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początek chcę pogratulować wszystkim  merytorycznej dyskusji w wątku, aż miło być członkiem takiego forum... co do meritum to nie dorzucę już swoich trzech groszy bo tak naprawdę to chciałem lajkować niemal każdą wypowiedź...

natomiast co do końcowych wniosków moja opinia jest taka, że chyba drugi oddzielny konkurs "kuźnia talentów" miałby rację bytu  tylko mam taki kłopot:
- z jednej strony obok regulaminowych reguł wejścia (brak sukcesów w konkursie głównym+......)

- przyszło mi do głowy o regulaminowych regułach wyjścia z konkursu (tzn., że nie można by było w tym konkursie dreptać  dłużej niż rok od zgłoszenia pierwszej pracy) - to miałoby jakby wymuszać podnoszenie poziomu i zachęcanie do zgłaszania się w konkursie głównym

tylko jednocześnie przychodzi do głowy argument "przeciw", czy będzie stały dopływ nowych uczestników, tak aby konkurs nie  umarł śmiercią naturalną? co na to statystyki nowych userów na forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niezupełnie.

1.W konkursie dla początkujących może startować każdy , kto nie był nigdy na pudle w konkursie głównym

2. W konkursie dla początkujących moze startować kazdy, kto nie zajął w tym konkursie miejsca na podium więcej niz dwa razy.

czyli dwie wygrane lub drugie lub trzecie w konkursie w dowolnej konfuguracji wyklucza pacjenta z konkursu dla poczatkujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super.

4 godziny temu, wessel napisał:

A może .... Nie wiem jak to technicznie rozwiązać...pewnie ręczna robota...zgłaszający tak jak pisze " akceptuję regulamin" dopisuje " szkółka rodzenia" i przy tworzeniu dwóch ankiet ręcznie segregujemy te prace?

Czyli jedno zgłoszenie do głownego a oznaczone prace mają osobną  ankietę przy czym wstawiający dopisuje też że akceptuje regulamin przedszkola...

To byłoby wygodniejsze dla zgłaszających, ale podczas głosowania, kiedy mielibyśmy dwie ankiety i wątek z pomieszanymi zdjęciami z obu konkursów, mogłoby to być trochę mylące. Technicznie nie ma takiej opcji, żeby "sklonować" posty ze szkółki do osobnego wątku. A przy głosowaniu musielibyśmy mieć dwie ankiety i dwa wątki ze zdjęciami na miesiąc, żeby się nie pokiełbasiło. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to dobry pomysł. W amatorskim konkursie wystarczy dyplom żeby zachęcić do działania :) . Gdy już osiągnie się jakiś poziom łatwiej bedzie konkurować z "wymiataczami" Afoto ;) 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jolo napisał:

To byłoby wygodniejsze dla zgłaszających, ale podczas głosowania, kiedy mielibyśmy dwie ankiety i wątek z pomieszanymi zdjęciami z obu konkursów, mogłoby to być trochę mylące. Technicznie nie ma takiej opcji, żeby "sklonować" posty ze szkółki do osobnego wątku. A przy głosowaniu musielibyśmy mieć dwie ankiety i dwa wątki ze zdjęciami na miesiąc, żeby się nie pokiełbasiło. 

Ale myślicie żeby były zupełnie oddzielne niepowtarzające się ankiety, czy może tak by w konkursie "dorosłym" można było głosować na wszystkie zgłoszone prace. A dodatkowo była mała ankieta bobasowa z przesortowanymi zgłoszeniami. Tak by nie traktować tego jako dwa zupełnie oddzielne konkursy. Tylko dodatkowa ankieta była takim bonusem dla początkujących. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być w ten sposób ? - wszyscy zgłaszają co chcą fotki na konkurs główny, z tego opiekun konkursu wydziela część zdjęć (tzw zdjecia poczatkujacych), z których będzie dodatkowa ankieta. Czyli poczatkujący braliby udział w obu ankietach.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może głosowanie w szkółce zrobić tydzień wcześniej, niż dla zaawansowanych. Wtedy pierwsze trzy miejsca ze szkółki przerzucić do konkursu dla zaawansowanych. 

Jeśli któreś ze zdjęć przerzuconych ze szkółki stanie na pudle, to autora zaliczyć do zaawansowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pytanie przede wszystkim do Jacka i Rady - czy mogą być DWA równoległe konkursy im. Henia? Odpowiedź powie nam który wariant będzie obrabiany w sensie regulaminu itp.

Na razie widzę trzy:

1. Dwa osobne wątki do zgłaszania fotek, dwie osobne ankiety - jedna nazwa konkursu

2. Jeden wątek do zgłaszania - fotki początkujących oznaczone bobaskiem oceniane w głównym konkursie i w osobnej ankiecie

3. Jeden wątek do zgłoszenia - fotki początkujących oznaczone bobaskiem oceniane wyłącznie w osobnej ankiecie - kwestia usunięcia ich z ankiety głównej

Ja zdecydowanie stawiam na wariant 3 jako najbardziej " czysty", bo fotki-bobaski będą zgłaszane tak jak do tej pory, ale nie będą "zaciemniały"obrazu oceny fotek w konkursie głównym

 

Poproszę o zdanie Jacka i Rady i ruszamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, wessel napisał:

Jest pytanie przede wszystkim do Jacka i Rady - czy mogą być DWA równoległe konkursy im. Henia?

Oczywiście, że mogą. Niemniej ważna sprawa - czy znajdzie się chętny do poprowadzenia?
To naprawdę dużo czasu zajmuje.
Kolejna sprawa, czy będziemy kontynuować VI edycję Henia?
No ale mój głosik jest tu najmniej ważny, zdecydują (o kontynuacji - rozszerzeniu) Userzy i Rada FA :) 

Szkoda, że tak mało ludzi w dyskusji uczestniczy a z Rady tylko jolo :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozsądnie bedzie zrobić 2 konkursy. Ten kto trafi 3 razy na podium w konkursie "bobasa" będzie musiał załączać kolejne w głównym konkursie.

W ten sposób bedzie to najuczciwiej rozwiązane. 

Oczywiscie "bobas" jeśli będzie pewny swego kunsztu to może zamieścić fotę w głównym konkursie ale nie odwrotnie.

... i sprawa rozwiązana ;) 

Teraz tak jak pisał Jacek trzeba znaleźć opiekuna bobasów" :)) 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno zdanie wtrącę.
Ten nowy konkurs - Dla Początkujących. Zapewne podniesie rangę Konkursu Henia - konkursu zasadniczego.
Otworzy drogę do prezentacji zaczynającym przygodę z astrofotografią.
Zapewne poprawi to również ilość prezentowanych fotografii na naszym forum.
3 mi się napisały ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się niejako ojcem chrzestnym - zgłaszam się na ochotnika.

Ale...pod warunkiem że będę mógł brać udział w konkursie Henia.

Czekam na decyzję - jaka formuła? Tak jak napisałem - trzeci wariant albo dwa konkursy, ale wtedy z automatu będzie mniej fotek w konkursie głownym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie brałem udziału w dyskusji ale na tym etapie dodam, że inicjatywa mnie osobiście bardzo się podoba. Liczę, że się powiedzie. Wtedy z chęcią dorzucę się do puli nagród konkursu dla początkujących (czy to finansowo czy w postaci nagród rzeczowych :) )

25 minut temu, wessel napisał:

Czuję się niejako ojcem chrzestnym - zgłaszam się na ochotnika.

Ale...pod warunkiem że będę mógł brać udział w konkursie Henia.

Dla mnie to się w ogóle nie wyklucza - JacekE też bierze udział w konkursie Henia i jest to jak najbardziej ok. Przynajmniej dla mnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, wessel napisał:

trzeci wariant albo dwa konkursy, ale wtedy z automatu będzie mniej fotek w konkursie głownym

Zdecydowanie dwa.
Moim zdaniem mniej fotografii nie będzie w głównym Henia... może ociupinkę a moze ilość zawodowców wzrośnie.... :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, wessel napisał:

Ciekawe czy młodego narybku będzie przybywało w takim samym tempie....

I właśnie tego najbardziej się obawiam. Może okazać się, że za jakiś czas w bobasowym konkursie zabraknie uczestników. 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)