Skocz do zawartości

Krótko(czasowo) o ocenianiu fotek i ewentualnej organizacji nowego konkursu astrofotograficznego


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Po powrocie z pracy przeczytałem cały wątek i natychmiast przypomniała mi się stara anegdotę, jak znacie to trudno, ale przeczytajcie: ?

Przychodzi trzech Żydów do rabina by ten rozsądził spór między nimi. Pierwszy opowiada ze gruszki z drzewa które rośnie na miedzy należą do niego bo jego dziad zasadził drzewo, opowiada żarliwie całą historię na co rabin odpowiada:
- Masz rację.
Po nim opowiada drugi historię że grusza częściowo jest na jego polu a wszystkie gałęzie są po jego stronie i to tu cień pada gruszy na jego pole i owoce spadają na jego pole. Także na jego wywód rabin odpowiada:
- Masz rację.
Po nim wchodzi trzeci i mówi że grusza ma korzenie na jego polu a wszystkie liście każdej jesieni on musi grabić dlatego owoce należą się jemu. Także na jego wywód rabin odpowiada:
- Masz rację.
Na te słowa nie wytrzymała przysłuchująca się wszystkiemu żona rabina i mówi:
- Przecież to niemożliwe! Oni spierają się ze sobą, o to który ma rację, a Ty mówisz, że mają ją ? To niemożliwe by wszyscy mieli racje!
Rabin z niezmąconym spokojem odpowiada:
- Masz rację

  • Like 2
  • Haha 1

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Lukasz83 napisał:

I jeszcze na koniec - astrofotografia krótkoczasowa na pewno nie jest konkurencją na dla astrofotografii długoczasowej. Jest zupełnie inną dziedziną, tak jak już wcześniej napisał @wessel. Można ją lubić bądź nie ale tych dwóch dziedzin nie powinno się konfrontować ...

O! Dobrze, że to napisałeś. Dokładnie inna i konfrontować się tych dziedzin nie powinno.
Całkowicie nieporównywalne elementy składowe prezentowanego obiektu wraz z ,,najbliższym" otoczeniem w kadrze. Jak i samo ,,dopieszczenie" - tło, kolor, kształt gwiazdek i inne.

Powinna mieć swój dział, tak - stała się już faktem i na takowy zasługuje.
W nim powinno się ją prezentować i omawiać fotografie. W nim pisać porady i omawiać sprzęt, obróbkę i prezentację. 
Całkowicie jestem za takimi rozwiazaniami.

A czy jest konkurencyjna czy nie - to się przekonamy za jakiś czas - jak taki dział się będzie rozwijał.

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jacek E. napisał:

Powinna mieć swój dział, tak - stała się już faktem i na takowy zasługuje.

Jacku, a co ja tam będę sam w tym dziale robił :) Zanudzę się na śmierć i umrę z samotności 

No chyba, że chcesz stworzyć dedykowany dział tylko dla mnie ;) Póki co  amatorów astrofoto krótkoczasowego w PL jak na lekarstwo.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Póki co  amatorów astrofoto krótkoczasowego w PL jak na lekarstwo.

Moim skromnym zdaniem jest więcej tylko właśnie takiego miejsca szukają.... :)
Myślę, ze warto spróbować. Z tego co wiem podobne fotografie wielu próbuje i ma odpowiedni sprzęt. Spróbować warto.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lukost napisał:

PS I też  mam wrażenie, że byłoby to miejsce dla Łukasza i okazjonalnie Hamala. 

A skąd wiesz ilu próbuje dużą rurą z małym czipkiem i na ,,szybko" fotografować niebo? Tylko miejsca na pokazanie brak.
Ile pracy kosztuje założenie takiego poddziału w Astrofotografii?
Moze jednak warto? Szkoda z góry propozycje przekreślać chyba....
A może chwyci i się rozwinie....

Z takim podejściem to zlikwidujmy US i wrzućmy wszystko w jeden worek - Kosmos.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wessel napisał:

Panowie, miałem tego nie pisać ale jednak chyba napiszę..

Jakiś czas temu kilku z Was w statusach napisało o tym , jakie to astrofoto nudne, ciągle te same obrazki - jedne mniej, drugie więcej kolorowe - ale ciągle te same ( to nie cytat tylko mój odbiór Waszych wypowiedzi). A że jesteście niewątpliwie szanowanymi Userami ( piszę to jak najbardziej serio) to grupa klakierów poszła za Waszym głosem- że trzeba wyróżniać niestandardowe prace, nowe podejście a nawet żeby wyróżniać młodych bo im się odechce jak ciągle ta czołówka ( padł tam także mój nick) będzie wygrywała konkursy.

Efekt bym określił jako " pauperyzację"  ocen w konkursie Henia, do tego stopnia że kilku z nas wycofało się z niego bo wstyd było patrzeć jak świetne pod każdym względem prace, nawet zupełnie nieznanych obiektów mają zero albo kilka punktów. Konkurs stracił sporo na jakości wystarczy - popatrzeć na prace z końcówki ubiegłego roku - ale za to było "po linii" omawianej na zlotach.

W tym roku kilku wróciło po namowach Jacka, a  tu znów zaczyna się wytykanie kolejnej M 31 itp itd.

To jest mocno nie fair w stosunku do kolegów, którzy poświęcają czas i serce aby zrobić coś lepiej, poprawić jakość tej cholernej M 31 ...

Zastanówcie się DLACZEGO trzy czwarte czołówki polskich astrofotografów nie bierze udziału w tym konkursie ?

Ja wiem, bo na zlotach innych niż FA jest to szeroko omawiane...

Dokładnie to miałem napisać po wynikach ankiety w konkursie miesiąca bodajże sierpnia, ale ugryzłem się w język. Ja się tam do żadnej czołówki i elity polskich  Astrofotografów nie zaliczam i szybko raczej się zaliczał nie będę ale kiedy widzę jak fotki nie raz naświetlane całą noc i następnie cały dzień , albo kilka obrabiane dostają 1 głos, albo 0 a pojedyńcza fotka Gwiazdy Polarnej rozkolimowanym teleskopem dostaje głosów 6 to się wszystkiego odechciewa i traci to sens, lepiej sobie pooglądać świetne prace innych.

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jacek E. napisał:

A skąd wiesz ilu próbuje dużą rurą z małym czipkiem i na ,,szybko" fotografować niebo.

"Na szybko" - dobre. Jacek nie pisz proszę takich rzeczy.

Nawet nie wiesz ile czasu kosztuje zrobienie dobrej (albo nawet poprawnej) fotografii w tej technice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lukost napisał:

 Ps Swoją drogą mam wrażenie, że niektórych wręcz boli, że te foty Łukasza mają taki feedback.

No chyba Łukaszu ,,przegłes pałkę" i to porządnie....
Szkoda, ze temat podjąłem. Za chwilę wykreujemy męczeństwo.
Widzę, ze niemożna sobie porozmawiać po ludzku. Wielka szkoda :(
Proponuję zamkniecie tematu. Zboczył na bardzo złe tory. Obiektywizmu zaczyna bardzo brakować.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jacek E. napisał:

A skąd wiesz ilu próbuje dużą rurą z małym czipkiem i na ,,szybko" fotografować niebo? Tylko miejsca na pokazanie brak.
Ile pracy kosztuje założenie takiego poddziału w Astrofotografii?
Moze jednak warto? Szkoda z góry propozycje przekreślać chyba....
A może chwyci i się rozwinie....

Też uważam że należy założyć taki poddział. Znalazłoby się miejsce na tego typu prace i poradniki (jak na razie nie widziałem na tym forum żadnego, który by dotyczył tej dziedziny).
Może to zmotywuje więcej osób do praktykowania tej techniki ...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Lukasz83 napisał:

"Na szybko" - dobre. Jacek nie pisz proszę takich rzeczy.

Nawet nie wiesz ile czasu kosztuje zrobienie dobrej (albo nawet poprawnej) fotografii w tej technice.

Napisałem w cudzysłowie i krótkie czasy miałem na mysli. Wiem - czytałem i śledzę opisy fotografii.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jacek E. napisał:

Napisałem w cudzysłowie i krótkie czasy miałem na mysli. Wiem - czytałem i śledzę opisy fotografii.

Ok, niezrozumienie :) Sorry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz znalazł niszę astrofoto, w której staje się mistrzem. Długo czasowa astrofotografia mu nie dorówna. 

Z kolei on nie zrobi ładnego zdjęcia Andromedy. Oceniamy zdjęcie, a nie sprzęt czy technikę. Czy podział na kategorię jest potrzeby?

Nikt nie zrobił podziału na zdjęcia z kamery chłodzonej i niemod. Canona. Ewolucja idzie do przodu. Niektórzy mistrzowie spadną na drugi plan.

Nic na to nie poradzą.  Ładne zdjęcie mgławicy planetarnej czy  szeroki kadr Drogi Mlecznej samo się obroni. Takie życie.

Niech każdy robi zdjęcia jakie lubi, no chyba, że chce być pierwszym, inni to ocenią, i to najbardziej cenię w Konkursie Henia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Rafał 123 napisał:

 niszę astrofoto, w której staje się mistrzem. Długo czasowa astrofotografia mu nie dorówna.

Specjalnie cytuję bez imienia autora.
Czym możesz uzasadnić w kilku zdaniach dlaczego ,,Długo czasowa" astofotografia fotografii krótkoczasowej nie dorówna?  
W czym? Jak? Dlaczego? Rafale.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing i szczegół drobnicy. Ogólnie co dla kogo ważne. Sam zauważyłem, że coraz bardziej zwracam uwagę na gwiazdki wrogach. Ale nie one są najważniejsze.

OGÓLNE WRAŻENIE zdjęcia, pierwsze spojrzenie i to coś .........

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wessel napisał:

Panowie, miałem tego nie pisać ale jednak chyba napiszę..

Jakiś czas temu kilku z Was w statusach napisało o tym , jakie to astrofoto nudne, ciągle te same obrazki - jedne mniej, drugie więcej kolorowe - ale ciągle te same ( to nie cytat tylko mój odbiór Waszych wypowiedzi). A że jesteście niewątpliwie szanowanymi Userami ( piszę to jak najbardziej serio) to grupa klakierów poszła za Waszym głosem- że trzeba wyróżniać niestandardowe prace, nowe podejście a nawet żeby wyróżniać młodych bo im się odechce jak ciągle ta czołówka ( padł tam także mój nick) będzie wygrywała konkursy.

Efekt bym określił jako " pauperyzację"  ocen w konkursie Henia, do tego stopnia że kilku z nas wycofało się z niego bo wstyd było patrzeć jak świetne pod każdym względem prace, nawet zupełnie nieznanych obiektów mają zero albo kilka punktów. Konkurs stracił sporo na jakości wystarczy - popatrzeć na prace z końcówki ubiegłego roku - ale za to było "po linii" omawianej na zlotach.

W tym roku kilku wróciło po namowach Jacka, a  tu znów zaczyna się wytykanie kolejnej M 31 itp itd.

To jest mocno nie fair w stosunku do kolegów, którzy poświęcają czas i serce aby zrobić coś lepiej, poprawić jakość tej cholernej M 31 ...

Zastanówcie się DLACZEGO trzy czwarte czołówki polskich astrofotografów nie bierze udziału w tym konkursie ?

Ja wiem, bo na zlotach innych niż FA jest to szeroko omawiane...

Każdy ma swoje kategorie oceniania i też ważne, aby oceniać wg swojego gustu, sumienia. Niestandardowe prace i nowe podejścia można wyróżnić jeżeli czymś urzekną, ale jestem przeciwnikiem głosowania "na litość".  Jedynie staram się unikać głosowania na 2 prace tego samego autora i 2 te same lub bardzo podobne obiekty - chociaż z tym też różnie bywa. W końcu ma być głosowanie na najlepsze astrofotografie. Sam sporadycznie uczestniczę w konkursie, kiedy ocenię, że mam szanse na jakieś głosy - w praktyce tylko gdy złapię jakieś ciekawe zjawisko.

 

Swoją drogą - kontrowersje też kiedyś wzbudziła twoja fotka Neptuna, która wygrała 1 z konkursów. Nawet nie wiem jak się z tym temat skończył. 

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Charon_X napisał:

....... jestem przeciwnikiem głosowania "na litość".  Jedynie staram się unikać głosowania na 2 prace tego samego autora ........

Święte słowa.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Charon_X napisał:

Każdy ma swoje kategorie oceniania i też ważne, aby oceniać wg swojego gustu, sumienia. Niestandardowe prace i nowe podejścia można wyróżnić jeżeli czymś urzekną, ale jestem przeciwnikiem głosowania "na litość".  Jedynie staram się unikać głosowania na 2 prace tego samego autora i 2 te same lub bardzo podobne obiekty - chociaż z tym też różnie bywa. W końcu ma być głosowanie na najlepsze astrofotografie. Sam sporadycznie uczestniczę w konkursie, kiedy ocenię, że mam szanse na jakieś głosy - w praktyce tylko gdy złapię jakieś ciekawe zjawisko.

 

Swoją drogą - kontrowersje też kiedyś wzbudziła twoja fotka Neptuna, która wygrała 1 z konkursów. Nawet nie wiem jak się z tym temat skończył. 

Jak zawsze - na niczym. Parę osób wylało swoje frustracje, paru się pomądrzyło a potem zamilkli, bo pojawiło się kilka fotek Neptuna z takie samego lub podobnych setupów pokazujących detale na tarczy. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, wessel napisał:

Jak zawsze - na niczym. Parę osób wylało swoje frustracje, paru się pomądrzyło a potem zamilkli, bo pojawiło się kilka fotek Neptuna z takie samego lub podobnych setupów pokazujących detale na tarczy. I tyle.

Ja ten temat pamiętam trochę inaczej. Oryginalny rozmiar Neptuna na matrycy podany przez Ciebie był kilkukrotnie większy od tego, który wynikał z prostej geometrii i optyki dla setupu, który podałeś. Źródła tej rozbieżności nie udało się ustalić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wrócę do tych głosowań - może rzeczywiście jest potrzebny konkurs astrofoto dla początkujących - trzeba by ustalić kryteria,  i mogliby brać ludzie, którzy dotychczas nie osiągnęli odpowiednich sukcesów w konkursie Henia. Konkurs dotyczyłby tylko kategorii, które wymagają stackowania wielu klatek i poważniejszej obróbki. Lepsze to by było niż głosy "na siłę" (zachętę/pocieszenie) w konkursie głównym, które wypaczają jego sens i powodują rezygnację osób, które w tym trochę siedzą. 

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Charon_X napisał:

Jeszcze wrócę do tych głosowań - może rzeczywiście jest potrzebny konkurs astrofoto dla początkujących - trzeba by ustalić kryteria,  i mogliby brać ludzie, którzy dotychczas nie osiągnęli odpowiednich sukcesów w konkursie Henia. Konkurs dotyczyłby tylko kategorii, które wymagają stackowania wielu klatek i poważniejszej obróbki. Lepsze to by było niż głosy "na siłę" (zachętę/pocieszenie) w konkursie głównym, które wypaczają jego sens i powodują rezygnację osób, które w tym trochę siedzą. 

Mnie też ten pomysł chodzi po głowie. Na początek nagrodami mogą być punkty,dyplom,  prenumerata lub cokolwiek. Sam mogę ufundować jakieś trofeum lub coś takiego.

Problemem jest tylko jak zakwalifikować kogoś jako początkującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wnioskujecie o konkurs dodatkowy? Czy w ramach konkursu Henia?
Pytam bo powoli trzeba się przymierzać do ewentualnej VI Edycji Henia.
Do połowy listopada najpóźniej trzeba znaleźć sponsorów i opracować regulamin.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W konkursie dla poczatkujących nie trzeba  sponsorów. Pomysł Jolo - ktos kto nigdy nie był na pudle jest chyba dobry, o ile ńie wskoczy na tu np. Bogdan Jarzyna :) :) :)  żart , nie obrażaj sie Bogdan ale musiałem użyć jakiego jaskrawego przykladu. Regualmin zasadniczo ten sam, zmodyfikuję na dniach i przedstawię Radzie to zatwierdzenia. 

Nagrody - dyplomy i pamiątkowe trofeum za 1 miejsce już mamy a reszta jak będzie to dobrze, a jak nie to trudno. Myślę że prenumeratę Astronomii Rada wynegocjuje.

Co o tym myślicie? Konkurs oczywiście pod patronatem Henia ale z dopiskiem - dla początkujących albo nie wiem ..... Szkółka rodzenia astrofotografii albo coś w tym rodzaju :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczak no...
Wszystko zależy jak kto do konkursu podchodzi.
Patrząc na siebie (zdecydowałem się chyba przez 5 lat 3 razy) to zdobycie chyba 8 głosów to było szczęście niepojęte :)
Czy taki dodatkowy nie spowoduje mniejszego zainteresowania ,,głównym"?
To myślę tylko sprawa świadomości wystawiającego pace i jego podejście.
Kurczak brak mi tu zdecydowanego zdania :( 

Chyba na pewno za dodatkowym nie jestem....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 godzin temu, Charon_X napisał:

Każdy ma swoje kategorie oceniania i też ważne, aby oceniać wg swojego gustu, sumienia. Niestandardowe prace i nowe podejścia można wyróżnić jeżeli czymś urzekną, ale jestem przeciwnikiem głosowania "na litość". 

Zgadzam się, ale może poruszę jeszcze jeden aspekt, który nie był omawiany. Lubię oglądać astrofotografie. Zdjęcia są przepiękne, ale nie potrafię docenić tego warsztatu, który za tym stoi. Dlatego nie głosuje w tych konkursach, bo to nie byłoby w porządku w stosunku do biorących w nim udział. Pozwolę sobie to porównać do łyżwiarstwa figurowego. Też lubię popatrzeć na łyżwiarstwo figurowe, ale oceny jurorów w tych konkursach, są często różne niż moje - dlatego, że się na tym nie znam.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)