Skocz do zawartości

Pojedynek maluchów: Nikon Action EX 7x35 CF vs Vortex Raptor 6.5x32


pmochocki

Rekomendowane odpowiedzi

Opisz koniecznie dalsze porównania. 

Teraz "męczę" się z Nikonem 10x50 Action. Planuje sprzedać ją i kupić dwie lornetki. Do nieba i do przyrody. 

Jak wypada wersja 50 mm do obiektywów 35 i 32 mm ? Za dnia a w szczególności w nocy ? 

Która wg. Ciebie z tych trzech lornetek jest najbardziej uniwersalna w sytuacji, której miałbyś lornetkę 70 mm i więcej do nieba i "stacjonarnej" obserwacji przyrody ?

Która z tych trzech najlepiej radzi sobie z dużą źrenicą za dnia (mocno "naświetlona" np. ściana, gałąź) ? 

Obserwuje raczej w okularach korekcyjnych - Vortex ma 20 mm ER, będzie chyba lepsza ?

Wrzuć zdjęcie porównawcze jak możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Karol_C napisał:

Która wg. Ciebie z tych trzech lornetek jest najbardziej uniwersalna w sytuacji, której miałbyś lornetkę 70 mm i więcej do nieba i "stacjonarnej" obserwacji przyrody ?

Chyba żadna z tych trzech. Ach gdym ja dwa lata temu wiedział tyle co teraz. Zaczynałem od 10x50 - taki standard. Okazało się że ten ciężar plus to powiększenie nie jest idealne dla mnie do obserwacji z ręki. Ponieważ sam Nikon mi odpowiadał wybrałem model 7x35 który jest chyba odpowiedni jak jest się w posiadaniu 10x50. Co więcej to jest lornetka, którą uczyłem się nieba. To w niej zazwyczaj robię wstępny "star-hopping", a potem staram się to powtórzyć w szukaczu. 

Ale uznając, że mój AT72ED to ta hipoteczna lornetka 70mm i gdybym nie miał innych lornetek w domu, to kupiłbym Nikona Action EX 8x40. Bo to jest chyba ten uniwersalny złoty środek. 20% mniejsza waga i 20% mniejsze powiększenie w stosunku do Nikona Action EX 10x50 - powinno się sprawdzić idealnie. Porównując do 7x35 zwiększasz wagę tylko 6-7% i dostajesz 15% większe powiększenie. Wiec ja jestem przekonany, że dla mnie Nikona Action EX 8x40 jest lornetką uniwersalną. Z drugiej strony to sprawa indywidualna. Jak teść próbował 7x35 i 10x50 - to stwierdził, że 10x50 jest o niebo lepsze. Ale on ma żelazny chwyt i może Nikonem Action EX 10x50 obserwować z reki dwie godziny bez zmęczenia. Jak to tak pisze to się przekonuje, że ja chyba powinienem tego Nikona 10x50 sprezentować teściowi.

Może więc paść pytanie po co kupowałem Vortexa Raptor 6.5x32. No bo chciałem mieć dobą lekką lornetkę. Do samolotu i na wyjazdy, bo jak się chodzi z dziećmi to oprócz jezdnia i picia dla siebie trzeba nieść jedzenie i picie dla nich i do tego jeszcze zapas słodyczo-motywatorów... Miałem nadzieję, że dam radę zastąpić Nikona 7x35, ale niestety, to się nie udało.

 

18 godzin temu, Karol_C napisał:

Jak wypada wersja 50 mm do obiektywów 35 i 32 mm ? Za dnia a w szczególności w nocy ? 

50 pokaże więcej, czy dużo czy tylko trochę to jest sprawa indywidualna. Dla mnie trochę. Dla mojego teścia dużo.

 

18 godzin temu, Karol_C napisał:

Która z tych trzech najlepiej radzi sobie z dużą źrenicą za dnia (mocno "naświetlona" np. ściana, gałąź) ? 

Obserwuje raczej w okularach korekcyjnych - Vortex ma 20 mm ER, będzie chyba lepsza ?

Wrzuć zdjęcie porównawcze jak możesz.??

Zrobię eksperymenty o które prosisz. Mogę też spróbować poobserwować w okularach i opisać. Zdjęcia dorzucę w poniedziałek.

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam, żeby dorzuć do porównania jeszcze jednego ciekawego malucha o ciekawych parametrach - lornetkę Opticron 6,5x32.

Tu opis ze strony producenta: https://fotozakupy.pl/product-pol-27987-Opticron-6-5x32-Adventurer-T-WP-uniw.html?gclid=Cj0KCQjwl9zdBRDgARIsAL5Nyn31sSddUb94fbMUJZz9JTWGsH3OfL7lWP1GRnr7VxgfrYweuSDEayYaAvwTEALw_wcB

A tu moja recenzja: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13769-opticron-65x32t-wp-?-trzeci-bliźniak/

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jutomi napisał:

Bardzo fajna recenzja i ciekawy model lornetki. Może na jakimś zlocie możnaby je porównać. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

A ja bym tu jeszcze dorzucił kowę 6x30. Model lekki i malutki, który zaczyna mnie trochę kusić. Gdybym zdecydował się na jej zakup, miałbym sprzęcik, przez który mógłbym zerkać w niebo czy na ptaszki, idąc do pracy na 1 lub 3 zmianę. Akurat zbliża się jesień, co zwiastuje długie noce, więc taka lorneteczka - w sam raz do kieszeni - nie leżałaby bezużytecznie. Ale jeszcze się zastanawiam.

Edytowane przez Pertynaks

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór, bardzo dobry wybór, super dobry wybór. Gratuluję wyczucia 🙋‍♂️

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze tak tylko podpytam przy okazji 🙂 Jak wygląda stabilność obrazu w takiej 6,5x32? Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie zakup niewielkiego sprzętu do obserwacji nieba w terenie - bez podparcia, tak typowo z ręki.

Podoba mi się Canon IS 10x30, ale póki co mam inne wydatki na głowie. Wiem, że 6.5x32 do astronomii to niewiele, ale do rzucenia okiem np. na takie M45 czy inne lornetkowe klasyki wystarczy. Stąd traktuję tego Vortexa 6.5x32 jako tańszą alternatywę. Co prawda mam dobrą 8x42 i da się obserwować z ręki, ale bez podparci obraz mimo wszystko trochę lata. Mówię tutaj oczywiście o nocnych obserwacjach, w dzień to pełen komfort 🙂

 

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Im mniejsze powiększenie lornetki, tym obraz bardziej stabilny, ale przy obserwacji z ręki do drgań i tak będziemy musieli przywyknąć.

2) Im lżejsza lornetka, tym mniej nam ona męczy mięśnie rąk, więc możemy obserwować dłużej bez odejmowania lornetki od oczu.

3) W moim przypadku mam mniejsze drgania obrazu, używając ciężkiej ts 7x50 niż połowę lżejszej nikon action 7x35. Oczywiście cały czas mówię o obserwacji z ręki.

Edytowane przez Pertynaks
  • Like 1

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Patryk P. napisał:

To jeszcze tak tylko podpytam przy okazji 🙂 Stąd traktuję tego Vortexa 6.5x32 jako tańszą alternatywę. Co prawda mam dobrą 8x42 i da się obserwować z ręki, ale bez podparci obraz mimo wszystko trochę lata. Mówię tutaj oczywiście o nocnych obserwacjach, w dzień to pełen komfort 🙂

 

Tylko czemu piszesz "Vortexa", jeśli Twój link wyświetla mi świetną Kowę? 🙃

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pertynaks napisał:

3) W moim przypadku mam mniejsze drgania obrazu, używając ciężkiej ts 7x50 niż połowę lżejszej nikon action 7x35. Oczywiście cały czas mówię o obserwacji z ręki.

I to jest właśnie to. Kiedyś też rozważałem taką 7x35, ale spotkałem się z podobną opinią, że pomimo mniejszych gabarytów i tak obraz drgał. Dzięki 🙂

45 minut temu, Janko napisał:

Tylko czemu piszesz "Vortexa", jeśli Twój link wyświetla mi świetną Kowę? 🙃

Kolega martinezx pytał o Kowę, ja nic nie linkowałem 🙂

  • Haha 2

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)