Skocz do zawartości

Kolimacja RC 6'' GSO


Spirit

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to odpowiedni dział (można przenieść) ale może ktoś skorzysta z moich doświadczeń z teleskopem w systemie RC. Kupiłem używany model RC 6'' GSO chyba 2  lata temu z zamiarem wykorzystania go w okresie jesienno-zimowym na galaktyki - w końcu trzeba zacząć je fotografować :) . Wykonałem nim próbne zdjęcie na pełnej ogniskowej kamerą QHY8L i na tym się skończyło. Przeleżał w kartonie. Lubię szerokie pola z 200-400 mm ale chciałem zmierzyć się z większą ogniskową i zobaczyć "co w trawie piszczy". Wiadomo że to ciemny teleskop - F9. Dokupiłem reduktor/flattener w D.O. 0,75 czyli ogniskowa w granicach 1000mm i zwiększona światłosiła. Na zdjęciach z Astroluminy nie widziałem wtedy większych niedociągnięć kolimacyjnych poza rozciągniętymi gwiazdami po brzegach. Przy kamerze ASI1600mmc z małym pikselem wyszło wszystko. Gwiazdy jak duszki - przy wyostrzaniu już było to wyraźnie widać. Podjąłem się kolimacji. Trzy wieczory podchodziłem do tematu. Nie wiem czy wszystkie modele tego typu tak mają czy to poprzedni właściciel / właściciele ale śruby na LG dokręcone tak że musiałem użyć sporej siły żeby je poluzować. To samo na pająku. Ale po kolei.

1.1 Kolimacja wyciągu względem plamki na LG. Najsłabszy punkt zestawu. Wyciąg posiada clamping ring. Aby uzyskać względną osiowość wszystko musiałem robić z wyczuciem. Za mocny docisk i miałem spore rozjazdy. Kiedyś bardziej doświadczeni mówili że tego typu zestaw należy kolimować przed każdą sesją - teraz już rozumiem co mieli na myśli.

1.2 Pojawia się  problem przy kadrowaniu. Luzując clamping ring wszystko szlak trafia. Zamontowałem kamerę i liczyłem na szczęście że jakoś obiekt się ułoży w kadrze.

1.3 Dociski na wyciągu w postaci śrub. Jedna to opór z jakim porusza się wyciąg druga blokuje położenie focusera. Jak wyżej - znów wszystko z wyczuciem.

2. LG - chyba jednak trafił mi się niezły model bo LG ruszyłem minimalnie. Użyłem kolimatora Cheshire i laserowego od GSO. 

3. LW - kilka prób z kolimatorami na zmianę i jakoś to się wszystko poskładało.

4. Odległość matrycy od korektora. Trzymałem się podawanych w internecie 8cm. Złączek mam całą reklamówkę więc większego problemu nie było. Na wszelki wypadek zmontowałem to wszystko z Tilt Adapterem od TSa i dobrze zrobiłem po przy próbach na gwiazdach była potrzebna minimalna korekta.

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4745_TS-T2-collimator---compensation-for-field-tipping-in-astrophoto.html

 

Wynik na 6 klatkach po 300sek

RC6.jpg.0651d44670c0cecee7441a89f040bbae.jpg

Jak dla mnie jest to wynik bardzo akceptowalny. Ogólnie niebo było wczoraj bardzo słabe - ciągle cirusy + duży wiatr szarpał montażem. Na guiderze ząbki w granicach 0,5-1 px.

1 pełna klatka surowa

NGC1491_03-10-18_Ha-011300s-Scaled.thumb.jpg.b84ea6770caf14de0f5dc1e69a00f5b0.jpg

20x 5 min Ha + crop, DDP, histogram, zdjęcie odrobiny szumu

NGC1491_ha.thumb.jpg.74c69b2ed0819120bcb1ddd78adc0627.jpg

Pzdr.

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że masz spore pochylenie matrycy (15% tilt) i dużą jak na RC krzywiznę pola (40%). Namawiałbym Cię do jeszcze jednego podejścia do kolimacji ? - najpierw tilt, później reszta. W CCDInspector dużo mówią wykresy (Analysis/Charts)

Dla porównania CCDInspector dla Newtona 8" F/4, który z natury rzeczy powinien mieć większą krzywiznę niż RC. Na ten parametr ma ogromny wpływ backfocus reduktora, więc sugerowałbym kolimację bez i z, żeby zobaczyć jak reduktor wpływa na odwzorowanie.

newton_kolimacja.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamontowałem od D.O.  złączkę VariLock.

https://deltaoptical.pl/t-2-extension-varilock-46-regulowany

Udało się zejść z curvature z 40% do 30%. Od razu poprawiła się jakość gwiazdek przy wyostrzaniu. Z przed chwili 4x5min Ha.

 

 

IC63.jpg

Rodzi się pytanie. Powiedzmy że opanuję odległość matrycy od reduktora. Jaki wpływ na skorygowane pole będzie miał korektor zależnie od tego jak głęboko jest wsunięty/wysunięty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Spirit napisał:

Udało się zejść z curvature z 40% do 30%. Od razu poprawiła się jakość gwiazdek przy wyostrzaniu. Z przed chwili 4x5min HRodzi się pytanie. Powiedzmy że opanuję odległość matrycy od reduktora. Jaki wpływ na skorygowane pole będzie miał korektor zależnie od tego jak głęboko jest wsunięty/wysunięty ? ?
 

Dobry kierunek. Wsunięcie/wysunięcie korektora w wyciąg focusera może (ale nie musi) wpłynąć na winietowanie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Poradzicie bo się już gubię w kalkulacjach? . Co noc poświęcam czas na kolimację i wygląda to prawie prawie. Odległość reduktora wydaje się w porządku. Ale teraz mam kopniete gwiazdy po całości. Czym kręcić. Lustrem głównym ?   Mózg mi sie lasuje od możliwości. 

186958170_MeanIC410Scaled.jpg.faa5f82adbe3031ab23eae8a24d4726a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
20 godzin temu, Sebastian Ś. napisał:

Trochę wykopaliska ale mam pytanie do reduktora GSO RC.

@Spirit mógłbyś napisać o ile pamiętasz, ile w praktyce ma backfocus, 80mm czy 82mm i od którego miejsca? 

Uuu... wtedy nie robiłem notatek - nie pamiętam - przykro mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)