Skocz do zawartości

Konkurs na Astrofotografię Miesiąca i Roku dla Początkujących - sprawy techniczne


Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Charon_X napisał:

 

Z konkursu można by wykluczyć fotografię zjawisk - typu zorze polarne, zaćmienia, tranzyty ISS, samoloty na tle księżyca, meteory czy nocnych pejzaży, startrails itp - tutaj z reguły mamy po 1 klatce (czasem kilka), bez skomplikowanej obróbki, bez tygodniowych nasiadówkach w fotoszopach, a jak wyjdzie dobre ujęcie to z powodzeniem rywalizuje w konkursie głównym z topowymi fotkami DS i US.

 

Fakt, że mieszane uczucia są co do tego konkursu dla początkujących, ale w sumie to jest dla "ratowania" konkursu głównego.

 

Nie ograniczał bym takich fotografii, też się trzeba natyrać coby np. w tranzycie ISSki i ona i Munio były ostre :) To samo z aeroplanem.

Nie dla ratowania - Henio trzyma się dobrze - spójrz na statystyki tylko w tym roku. To dla ośmielenia początkujących astrofotografów :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam to wszystko, przyglądam się z boku i poziom adrenaliny mi wzrasta. Mnie astro foto nie dotyczy i nie będzie, mimo ostatnio kupionego sprzętu foto, ale jak widzę w postach wyżej zwroty niczym przedszkolne to ja przepraszam, ja wysiadam za blisko mi do 70-tki. Nie widzę tu wypowiedzi zaczynających w astro foto ani też ich inicjatywy, uważam, że to przyniesie więcej szkody niż dobrego, efektem może być mała frekwencja wystawiających jak i głosujących, czas to zweryfikuje, obawiam się najgorszego. Samo pojawienie się tematu bez wcześniejszej zapowiedzi z zapytaniem, stawia pytanie po co? . No cóż: jeżeli bardziej doświadczeni w astro foto, nie chcą, by między nimi kręcili się mniej doświadczeni, no to zostaną sami i taki może być efekt, chciałbym się mylić. W ten sposób prestiżu konkursu nie podniesiemy, a dotychczasowe statystyki wezmą w łeb i uwalą wszystko, choćby tylko przez zwykły podział jednej części na dwie, a ich suma będzie mniejsza od dotychczasowej. Na chwilę obecną to 12 osób wypowiedziało się, wyświetleń 470- w tym przypuszczam są osoby prac astro   KONKURS ASTROFOTOGRAFICZNY im. HEŃKA KOWALEWSKIEGO  to może być głos przeciwny. Życzę by  KONKURS ASTROFOTOGRAFICZNY im. HEŃKA KOWALEWSKIEGO   rósł w siłę i miał się dobrze jak dotychczas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej usiaść w kąciku i przeczekać.... Może się odechce. Otóż nie , mnie też bliżej 70 ale nie usiądę.

Jak widzę kolega zupełnie pokrętnie ocenił ideę jako chęc pozbycia się " pętających się" w Konkursie Henia. Przyznam się że mimo bujnej wyobraźni moje mysli w tą stronę nie pobiegły. 

Wega, to jest motywacja i szansa dla początkujących - przecież nikt im ńie zabrania brać udziału w konkursie Henia. Trzeba uważnie czytać regulamin.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Wega napisał:

No cóż: jeżeli bardziej doświadczeni w astro foto, nie chcą, by między nimi kręcili się mniej doświadczeni, no to zostaną sami i taki może być efekt, chciałbym się mylić.

W ten sposób prestiżu konkursu nie podniesiemy, a dotychczasowe statystyki wezmą w łeb i uwalą wszystko, choćby tylko przez zwykły podział jednej części na dwie, a ich suma będzie mniejsza od dotychczasowej.

Szanowny kolego a gdzie wyczytałeś, że doświadczeni w astrofoto nie chcą kręcących się między nimi nowicjuszy????
Ja widzę coś wręcz odwrotnego i na forum i na zlotach - nikt z mistrzów nigdy tu czy w Zatomiu czy innym ,,spędzie" astro nikomu z początkujących pomocy nie odmówił.
Nikt nawet słowem nie wspomniał, nie zasugerował aby w Heniu swoich prac nie wystawiali.....  Skąd taki wniosek u Ciebie?

Tu nie chodzi o podniesienie prestiżu Konkursu Henia. Ten konkurs przez 5 lat trwania pokazał, że jest konkursem o naprawdę wysokiej renomie, 
To nie jest podział konkursu Henia. To nowy konkurs gdzie swoje prace będą mogli bez kompleksów wystawiać zaczynający swą przygodę z astrofotografią.
To kolego tak jak każda dyscyplina sportowa, są juniorzy i jest ekstraklasa. Grają ze sobą w jednej lidze? No nie. Ewolucja zawodnika następuje stopniowo.

Takie założenia miał pomysł powstania nowego konkursu. Dać możliwość i miejsce zaczynającym. To tak jak z Orlikami. Czy się komuś to podoba czy nie dały możliwość bez skrępowania haratania w gałę wszystkim dzieciakom, których piłka nożna fascynuje. Dostali miejsce i takie miejsce tworzy ten nowy konkurs.
Antoni, Jcbo, Jolo, MaPa, Qbanos, Wessel - to tylko nieliczne przykłady z wielu, przeszli długą drogę zanim ich fotografie zaczęły lądować w czołówkach konkursów czy APODAch.

I myślę, że teraz śmiało w tym konkursie wielu ludzi bez krępacji (bo daleko mi do ,,mistrzów") swoje prace zacznie prezentować :) 
Czyż nie warto spróbować? Czy ktokolwiek z forumowiczów tym pomysłem materialnie zostanie obciążony?

A tu ten pomysł zaczął się rodzić - jeśli wątek Ci umknął.

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi po głowie jeszcze jedna idea, tylko muszę przekonać do niej kilku kolegów. Otóż warto chyba byłoby pokusić się o ocenę techniczną wykonania trzech czołowych zdjęć z każdego miesięcznego konkursu dla początkujących w celu pokazania ewentualnych niedoskonałości a może i metod jakimi można się ich pozbyć. Sam nie dam rady poza tym byłoby to mało wiarygodne. Spróbujemy pogadać, może się uda zachęcić dwóch trzech kolegów z tej grupy doświadczonych żeby spojrzeli i napisali kilka słów.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie trochę wzrosło,chyba normalny objaw i reakcja na jakiekolwiek zmiany czego by nie dotyczyły.

Prawdziwego astrofoto to ja nigdy nie wystawię bo teraźniejszy tryb życia na takie zabawy mi nie pozwala,ale właśnie startrails czy księzyc jak mi się coś szczególnego trafi to czemu nie.Może ktoś powiedzieć, to poco taki się wypowiada w temacie skoro go to nie dotyczy.Odpowiem że jednak dotyczy,będę z większą ciekawością i chyba częściej zaglądał w ten konkurs i tym samym częściej głosował.

Sama idea zmian mnie jako fana konkursu się podoba i niech pozytywnie się rozkręci.

Pozdrawiam :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

Chodzi mi po głowie jeszcze jedna idea, tylko muszę przekonać do niej kilku kolegów. Otóż warto chyba byłoby pokusić się o ocenę techniczną wykonania trzech czołowych zdjęć z każdego miesięcznego konkursu dla początkujących w celu pokazania ewentualnych niedoskonałości a może i metod jakimi można się ich pozbyć. Sam nie dam rady poza tym byłoby to mało wiarygodne. Spróbujemy pogadać, może się uda zachęcić dwóch trzech kolegów z tej grupy doświadczonych żeby spojrzeli i napisali kilka słów.

To by było dobre w jakimś temacie podsumowującym. Odnawianym po każdej miesięcznej ankiecie.
Tak - tylko czy kilku ,,Renomowanych" Kolegów  by się podjęło skrobnięcia kilku zdań. Bardzo by to pomagało w doskonaleniu warsztatu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Wega napisał:

No cóż: jeżeli bardziej doświadczeni w astro foto, nie chcą, by między nimi kręcili się mniej doświadczeni, no to zostaną sami i taki może być efekt, chciałbym się mylić.

Przeczytałem regulamin i nie sądzę, żeby taki był zamysł. Uważam, że dzięki temu mniej doświadczeni będą mieli szansę na uhonorowanie i motywację do dalszego rozwoju. Po dwóch podiach ewakuacja poziom wyżej co znowu będzie motywowało do podnoszenia swoich umiejętności.

57 minut temu, wessel napisał:

Chodzi mi po głowie jeszcze jedna idea, tylko muszę przekonać do niej kilku kolegów. Otóż warto chyba byłoby pokusić się o ocenę techniczną wykonania trzech czołowych zdjęć z każdego miesięcznego konkursu dla początkujących w celu pokazania ewentualnych niedoskonałości a może i metod jakimi można się ich pozbyć. Sam nie dam rady poza tym byłoby to mało wiarygodne. Spróbujemy pogadać, może się uda zachęcić dwóch trzech kolegów z tej grupy doświadczonych żeby spojrzeli i napisali kilka słów.

Świetny pomysł, coś w stylu pomeczowej analizy p. Gmocha:P

Przede wszystkim cieszę się, że są osoby chętne prowadzić takie inicjatywy, bo pomysłodawców może być milion, ale wykonawców często brakuje...

  • Like 3

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie bym dorzucił może by Ci bardziej doświadczeni podpowiadali co można poprawić itp. myślę, że pomogłoby to nie jednemu (np mi) tylko pytanie jakby to pogodzić ze zgłoszeniami. 

Temat zostawiam do przemyślenia i pozdrawiam!

 

Zauważyłem po fakcie że kolega Wessel o tym pisał ;)

Edytowane przez Crazy_Janek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do nazwy konkursu, to od samego początku mi się nasunęło skojarzenie " astrofotograficzna druga liga" :)  Kiedyś nawet sam chciałem zaproponować organizację osobnego konkursu , no bo jak tu konkurować fotkami robionymi SW80/400 z  np. jakimś Takahashi czy Veloce RH200 ..........

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mebelek napisał:

Wracając do nazwy konkursu, to od samego początku mi się nasunęło skojarzenie " astrofotograficzna druga liga" :)

Niejaki pan Robert Lewandowski jeszcze w 2006 roku grał w trzecioligowym Zniczu Pruszków.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gratuluję zorganizowania nowego konkursu, życząc samym sukcesów w doskonaleniu warsztatu astro foto, pod kierunkiem Kolegi Wessel z dużym doświadczeniem, co widać na dotychczasowych pracach i osiągnięciach.
Jako, że powinienem odnieść się do swojej wypowiedzi i wielu pytań po moim poście wyżej, uzasadniam to teraz, czekałem by emocje trochę opadły i by nie podgrzewać atmosfery czy też cytowania innych Kolegów, bo to zaogni temat.
Moja wypowiedz była podyktowana tym co widzę od początku tego roku, po poddaniu analizie technicznej konkursu Henia, nie chciałem tego publikować ale zostałem sprowokowany. Wykorzystałem do tego ilość prac oddanych w konkursie do chwili obecnej, co miesiąc je aktualizując. Wynik jest poniżej. Dla trochę mniej wtajemniczonych opiszę w skrócie co widzę i stąd moje obawy.
Na wykresie widać utworzenie się formacji trójkąta - oznaczone na czerwono, który kiedyś się zamknie, oraz dwa mniejsze kanały spadkowe - zaznaczone kolorem czarnym, najgroźniejszym jest ten drugi kanał oznaczony czarnym kolorem, jest on silnym trendem spadkowym, należy go pokonać, wystawiając swoje prace do konkursu by dolna linia czerwona trójkąta stała się jeszcze mocniejszą linią wsparcia.
Inne formacje nie zostały pokazane gdyż zaciemniały obraz stając się mniej czytelnym.
Nie jestem astro fotografem lecz mam gorący apel, wystawiajmy swoje prace, to one robią statystykę w efekcie to co się może stać, trójkąt zamknie się, nie koniecznie w samym rogu, a jego opuszczenie możliwe jest w dwóch kierunkach, wystawiane prace pozwolą na wybicie do góry, czego wszystkim życzę. A moim marzeniem jest by sięgnąć pułap 32 prac w najbliższym czasie, nie robimy tego dla statystyki, lecz jedynie analiza techniczna pozwala na przewidzenie tego co się stanie, to też są zachowania ludzkie.
Pogoda do obserwacji ostatnio sprzyjała, więc postarajmy się o fotografie byśmy mieli co oceniać, a pójdzie to w dobrym kierunku, czego wszystkim życzę.

 

 

STATYSTYKI-FORUM-1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)