Skocz do zawartości

"Otoczki" przy gwiazdach na zdjęciach


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem! Dopiero moja 3 noc w życiu kiedy udało mi się w miarę zebrać jakiś materiał zdjęć i pojawia się problem, który nie daje mi spokoju a może ktoś z was podpowie w czym problem i co robię źle. 

W weekend robiłem jakieś podejście do M15. Załączam jedną (zmniejszoną trochę) klatkę 300sek z zaznaczonymi kilkoma "artefaktami" przy gwiazdach. Ktoś podpowie z czego to się może brać? 

Newton + Canon450. Jako, że mam problem z brakiem złączki (i złapaniem ostrości na wyciągu) to dorzuciłem do zestawu barlowa. I teraz pytanie czy te dziwne poświaty i otoczki to:

- słabe ustawienie ostrości (acz używałem maski i na zdjęciach tych kontrolnych ze spajkami niby chyba w miarę okej było :) )

- słaba kolimacja newtona?

- Koma i to, że nie ma korektora w zestawie? Ale czy brak jego by spowodował tylko konkretnych jakiś kolorów poświaty?

- Czy to może być przez dodatkowy barlow?

- Czy mix wszystkiego powyżej :) ?  

 

IMG_0006.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie na skrajnych gwiazdkach wyszła aberracja chromatyczna. Sam newton na pewno takiej nie daje, więc pochodzi ona od barlowa (jaki to był model?). Ale to chyba nie wszystko - wydaje mi się też, że kolimacja może nie jest do końca poprawna, bo gwiazdki w różnych częściach kadru są różnie "pokrzywione". Przy dobrej kolimacji powinny być zniekształcone symetrycznie do środka kadru, a wydaje mi się, że tak nie jest. Choć jest trochę za mało gwiazd, żeby tak na oko wyrokować. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jolo napisał:

... więc pochodzi ona od barlowa (jaki to był model?). Ale to chyba nie wszystko - wydaje mi się też, że kolimacja może nie jest do końca poprawna, bo gwiazdki w różnych częściach kadru są różnie "pokrzywione". Przy dobrej kolimacji powinny być zniekształcone symetrycznie do środka kadru, a wydaje mi się, że tak nie jest. Choć jest trochę za mało gwiazd, żeby tak na oko wyrokować. 

 

Ten barlow: https://cdn.shopify.com/s/files/1/1023/8189/products/BL202_2x_ED_Barlow_Lens_2_in_large.jpg?v=1444785639

10 godzin temu, tayson.82 napisał:

Jak wysoko był obiekt? Mi to trochę wygląda również na refrakcje atmosretyczną.

Zastanawiałem się właśnie nad tym. Ale zarówno pierwsze zdjęcia (gdy obiekt był raczej wysoko) mają ten defekt jak i ostatnie foty gdy faktycznie już pomału obiekt się chował i był nisko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberka jak nic. Dokładnie to samo miałem przed zastosowaniem Semi Apo w Soonarku. A jeszcze większą w Jupiterku. Barlow to uczynił, nawet średniopółkowy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PanFasolka napisał:

Dzięki za podpowiedzi! Złączka już zamówiona żeby ostrzyć w odpowiednim miejscu więc barlow jako tymczasowe rozwiązanie odejdzie i z przyjemnością sprawdzę czy już tego nie będzie i zdam relację :))

Nie będzie, nie może być :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2018 o 14:45, Jacek E. napisał:

Nie będzie, nie może być :)

I masz rację ;) pojedyncza surowa klatka (zmniejszona) i faktycznie bez barlowa nie ma aberacji i jest git! Poza oczywiście tym, że koma wyszła a ja nie miałem odpowiedniego dystansu do korektora więc go nie użyłem. Teraz biorę się za liczenie ile mi brakuje mm w takim razie dystansów.  

Przy okazji jeszcze zapytam: mam ten korektor komy GSO. Dla testów wykręciłem tylko samo "szkiełko" (bez tego przedłużenia z dokręcanym pierścieniem). Wrzuciłem przed aparat (czyli od strony wyciągu: korektor komy, złączka 2" -> T2 -> Aparat) i zdjęcia wychodziły całkowicie czarne (totalnie). Myślałem, że źle dobrany dystans dla korektora komy objawi się albo nie "działaniem" jego albo jakimiś inaczej rozjechanymi gwiazdami czy coś. To normalne, że zdjęcia wychodziły całkowicie czarne :)

IMG_0034.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)