Skocz do zawartości

Różnica w jakości obrazu


geraltion

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, używam obecnie okularów TMB Planetary do wszystkiego, czyli również do obserwacji DS'ów, ale planuję przerzucić się na Explore Scientific. Pytanie jakie nasuwa mi się na myśl, to czy warto i czy będzie zadawalająca różnica w jakości obrazu. A może lepiej zainwestować w inne okulary niż ES?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, geraltion napisał:

Witam, używam obecnie okularów TMB Planetary do wszystkiego, czyli również do obserwacji DS'ów, ale planuję przerzucić się na Explore Scientific. Pytanie jakie nasuwa mi się na myśl, to czy warto i czy będzie zadawalająca różnica w jakości obrazu. A może lepiej zainwestować w inne okulary niż ES?

Jaki masz teleskop? To zanim odpowiemy na cokolwiek... ESy to bardzo dobre okulary, znacznie lepsze od TMB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że światlosiła f/5?

5 godzin temu, geraltion napisał:

czy warto i czy będzie zadawalająca różnica w jak?ości???? obr??a?z?u?

Różnica będzie, czy zadowalająca? To już indywidualna sprawa. Ja mam ES 11mm i w moim refraktorze f/6 sprawuje się bardzo dobrze. 

Wszystko wskazuję że powinieneś być zadowolony ze zmiany. Warto kupić jeden i sprawdzić. Jeśli masz f/5 to 24mm i 11mm są dla Ciebie. 

4 godziny temu, kjacek napisał:

A ?może lepiej zainwestować w inne okulary niż ES??

Tak jak Jacek pisał - ESy to są bardzo dobre okulary, potem robi się drożej: Nagler, Pentax XW, Ethos... 

Dla formalności należy wspomnieć o Vixen LVW, bo to chyba podobna półka cenowa. Pole tylko 60*, ale bardzo duża odległość źrenicy wyjściowej. Mają dużo pozytywnych opinii, ale są też ich przeciwnicy. Nie mam, więc nie wypowiem się. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, pmochocki napisał:

Dla formalności należy wspomnieć o Vixen LVW, bo to chyba podobna półka cenowa. Pole tylko 60*, ale bardzo duża odległość źrenicy wyjściowej. Mają dużo pozytywnych opinii, ale są też ich przeciwnicy. Nie mam, więc nie wypowiem się. 

Miałem parę. Jak dla mnie małe pole i bardzo wrażliwe na nieosiowe patrzenie. Ale może tylko ja tak mam. Bo jak się czyta recenzje, zwłaszcza starsze, to rewelacja. Obrazy ładne, nie mogłem się czepiać. Tylko to małe pole. Rzeczywiście duży ER, ale mi nie przeszkadza wklejanie oka w soczewkę, więc specjalnych przewag nad innymi nie widziałem. 

Okulary, to bardzo indywidualna sprawa. 

Jeśli chodzi o ESy, miałem w F5 i w Newtonie i w refraktorze. Z tego co pamiętam, to sprawdzały się bardzo dobrze. Ale nie całe pole było ostre. Po brzegach gwiazdy były pojechane, ale jakieś 80% pola (jeśli nie więcej) było w porządku. 

Ja polecam ESy 82deg do F5. 

Ale warto sprawdzić jeszcze okulary 100 stopniowe. Lunt XWA 100 stopni 2" Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne to porządne okulary, chyba modyfikowane erfle. 

Mam 3 sztuki 100tek ale nie mam F5, więc poczytaj. Chyba na astromaniak.pl było coś więcej o tych okularach. W APO 100/600 F6 rewelacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Setaarius napisał:

LVW mają pole 65 stopni. Ja osobiście je wolę od ES-ów, a miałem serię tych i tych. Rozważ jeszcze Meade/Maxvision SWA lub Meade UWA.

O, tak jak pisałem wyżej, okulary to sprawa indywidualna. ?

Jeśli chodzi o Maxvision, to miałem i ESa I Maxvision chyba 24mm 82deg w tym samym czasie w F5. Bardzo podobne, tak bardzo, że praktycznie takie same obrazy. 

Różniły się trochę barwą, minimalnie. Maxvision to też bardzo dobre szkła do F5. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Setaarius napisał:

LVW mają pole 65 stopni

Masz absolutną rację, źle sprawdziłem gdy odpisywałem.

Jak widać opcji jest dużo i każdy podkreśla, że okulary to sprawa indywidualna...  Wiec, czy mając TMB Planetary i teleskop 10" F/5 pod ciemnym niebem warto spróbować ESów - na pewno warto. Używanie różnych okularów pozwoli Ci stwierdzić co jest dla Ciebie ważniejsze: szerokie pole (82*, 100*), odstęp źrenicy, ostrość po brzegi, niewrażliwość no nieosiowe patrzenie... Jedni uznają daną wadę za małą niedogodność, a inni za coś z czym nie da się żyć. :) 

Życzę udanego polowania na używane ESy - ja swojego ES 11mm nie sprzedaje.  :P

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnej jakości jak ESy są jeszcze Luminosy od Celestrona, też mają 82 stopnie pola własnego. Co do Maxvision to mam 28mm i w moim 120/600 sprawuje się bardzo dobrze.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze Morpheus i pewnie kilka innych. Najlepiej jakbyś wybrał się na jakieś spotkanie i pooglądał przez różne szkła, żeby podjąć decyzję. Dobrze, gdybyś zabrał ze sobą swoje okulary i teleskop, żeby zrobić testy porównawcze. Poproś bardziej doświadczonych o pomoc w porównaniach, ale kieruj się własnym gustem w odbiorze obrazu. Odbiór obrazu w okularze jest subiektywny, a nabyte z czasem obserwacji doświadczenie może wpływać na Twoje preferencje i ocenę danego okularu. Odpowiadając na Twoje pytanie...tak warto zainwestować w lepsze okulary i tak będzie różnica, której poziom będzie też trochę uzależniony od Twojego doświadczenia.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwu calowe okulary występują zwykle w dłuższych ogniskowych. Chyba łatwiej zrobić długoogniskowy 2 calowy okular szerokokątny niż okular 1.25.

Poza tym optycznie to samo. 

Jeszcze waga 2 calowe są cięższe. 

Jest promocja na 100 stopniowe okulary na :

https://www.teleskop-express.de/shop/advanced_search_result.php?keywords=tswwa&suchdas=OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)