Skocz do zawartości
ggrzes

M15 (m73) - globulkowa historyjka - z finałem Pease1

Rekomendowane odpowiedzi

Latem (początek VIII) robiłem kilka gromadek, trochę treningowo nowym teleskopem, ale też dokumentacyjnie uzupełniając swój katalog eMek. Przy takim założeniu nie zbierałem za dużo materiału więc szału nie ma ...

dopiero pod koniec IX znalazł się czas na obróbkę ...

dygresja
po drodze zaskoczyła mnie M73... naprawdę nie spodziewałem się takiYego widoku :)  (niestety pojechana, tej nocy miałem chyba coś poluzowane)

M73_v1r.jpg.9468ea8e5d3453882b5879cd3c721748.jpg

później poszły na warsztat inne i na samym końcu M15.

Po dwóch dniach ślęczenia przy obróbce już szykowałem się do wrzucenia do oceny na forum, ale jak zawsze uruchomiłem przeszukiwanie czy ostatnio się już nie pojawiła (aby nie zakładać nowego wątku) i niechcący wpadłem na wątek  - "Foto Challenge – obserwatorze rzuć wyzwanie fotografowi Edycja 2"
Wśród kandydatów pojawił się Pease1 w M15 ... no i zaczęły się poszukiwania obiektu na moim zdjęciu, teraz już po ankiecie ww. konkursu, w 6" pokazuję czego dotyczył challenge z drugiego miejsca

na początek cała fotka

M15_V1br.thumb.jpg.632b837d88d028623ce167110727f837.jpg

EQ6,EOS350mod,MN66,19x60s,drizzle x2

i zbliżenia (po lewej z dekonwolucją  z prawej bez)

chalenge_Pease1_v3.thumb.PNG.1679b47da20a7b4029fa171faf3b1082.PNG

ps
cyt. Wiki: At magnitude 15.5, it requires telescopes with an aperture of at least 300-millimetre (12 in) to be detected

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czyli jednak mój typ nie był taki nieosiągalny ? Dzięki za fotę, good job! Jak się uda to wymierzymy w nią 20 cali w ten weekend...musi polec ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, Karol_C napisał:

W Polsce ktoś próbował wizualnie ?

Zobacz sobie w wątek Foto Challenge. Tam Lukost pisał, że złapał ją w 13calach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
21 godzin temu, Karol_C napisał:

Oj tam, niektórzy już w 8" widzą ?

Oj tam Karol... naczytałeś się CloudyNights, samemu trzeba spróbować i zobaczyć a to co piszą w internecie nie musi być prawdą :) Masz 8" i 14" to wystawiaj na podwórko i próbuj, daj znać oczywiście jak poszło.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
55 minut temu, lolak89 napisał:

Oj tam Karol... naczytałeś się CloudyNights, samemu trzeba spróbować i zobaczyć a to co piszą w internecie nie musi być prawdą :) Masz 8" i 14" to wystawiaj na podwórko i próbuj, daj znać oczywiście jak poszło.

Stawiasz mi wyzwanie ? Już się spóźniłeś, to mój priorytet na najbliższą noc. 

Muszę tylko odkurzyć 8" ?

Ale nie wiem czy się uda gdyż:

"Now I zoomed in more and more, 600x, 800x and even 1000x. It was possible to resolve the "finger" of light into two clumps of stars, and I had found the location, where to check for Ps1."

http://www.messier.seds.org/more/m015_ps1obs.html#howurek

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczorajszej nocy 20 cali plus Nagler 13mm i Powermate 2,5 = x413. Nic więcej nie potrzeba w takim lustrze. Mgławica widoczna bezpośrednio bez potrzeby uciekania się do zerkania czy zakładania filtrów!!! To była ekstra noc obserwacyjna?

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta