Skocz do zawartości

M15 (m73) - globulkowa historyjka - z finałem Pease1


ggrzes

Rekomendowane odpowiedzi

Latem (początek VIII) robiłem kilka gromadek, trochę treningowo nowym teleskopem, ale też dokumentacyjnie uzupełniając swój katalog eMek. Przy takim założeniu nie zbierałem za dużo materiału więc szału nie ma ...

dopiero pod koniec IX znalazł się czas na obróbkę ...

dygresja
po drodze zaskoczyła mnie M73... naprawdę nie spodziewałem się takiYego widoku :)  (niestety pojechana, tej nocy miałem chyba coś poluzowane)

M73_v1r.jpg.9468ea8e5d3453882b5879cd3c721748.jpg

później poszły na warsztat inne i na samym końcu M15.

Po dwóch dniach ślęczenia przy obróbce już szykowałem się do wrzucenia do oceny na forum, ale jak zawsze uruchomiłem przeszukiwanie czy ostatnio się już nie pojawiła (aby nie zakładać nowego wątku) i niechcący wpadłem na wątek  - "Foto Challenge ? obserwatorze rzuć wyzwanie fotografowi Edycja 2"
Wśród kandydatów pojawił się Pease1 w M15 ... no i zaczęły się poszukiwania obiektu na moim zdjęciu, teraz już po ankiecie ww. konkursu, w 6" pokazuję czego dotyczył challenge z drugiego miejsca

na początek cała fotka

M15_V1br.thumb.jpg.632b837d88d028623ce167110727f837.jpg

EQ6,EOS350mod,MN66,19x60s,drizzle x2

i zbliżenia (po lewej z dekonwolucją  z prawej bez)

chalenge_Pease1_v3.thumb.PNG.1679b47da20a7b4029fa171faf3b1082.PNG


ps
cyt. Wiki: At magnitude 15.5, it requires telescopes with an aperture of at least 300-millimetre (12 in) to be detected

 

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Karol_C napisał:

Oj tam, niektórzy już w 8" widzą ?

Oj tam Karol... naczytałeś się CloudyNights, samemu trzeba spróbować i zobaczyć a to co piszą w internecie nie musi być prawdą :) Masz 8" i 14" to wystawiaj na podwórko i próbuj, daj znać oczywiście jak poszło.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, lolak89 napisał:

Oj tam Karol... naczytałeś się CloudyNights, samemu trzeba spróbować i zobaczyć a to co piszą w internecie nie musi być prawdą :) Masz 8" i 14" to wystawiaj na podwórko i próbuj, daj znać oczywiście jak poszło.

Stawiasz mi wyzwanie ? Już się spóźniłeś, to mój priorytet na najbliższą noc. 

Muszę tylko odkurzyć 8" ?

Ale nie wiem czy się uda gdyż:

"Now I zoomed in more and more, 600x, 800x and even 1000x. It was possible to resolve the "finger" of light into two clumps of stars, and I had found the location, where to check for Ps1."

http://www.messier.seds.org/more/m015_ps1obs.html#howurek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)