Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop.


Hovka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem nowym użytkownikiem forum. Od dawna interesuje mnie wszystko co jest nad nami ? Postanowiłem zakupić teleskop do kwoty 1500 złotych. Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o tę tematykę. Chciałbym obserwować jak najwięcej na niebie ile to jest możliwe za tę kwotę. Proszę o jakieś propozycje teleskopów. Mogą być zarówno nowe jak i używane. 

Za udzielona pomoc z góry dziękuję. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Hovka napisał:

Witam wszystkich. Jestem nowym użytkownikiem forum. ?Postanowiłem zakupić teleskop do kwoty 1500 złotych. Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o tę tematykę.?

Witaj na FA :)
Poczytaj troszkę to i ten dział

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi????????????????? nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna? od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami? i neonami duże miasto, czy masz warunki? ?podmiejskie ?

 Mieszkam na wsi, droga oświetlona lampami. Mam jednak możliwość oglądania z miejsca całkiem zaciemnionego. 

2. Jaka konstrukcja teleskopu Ci?ę interesuje ??

 ??

3. Gdzie najczęściej Będziesz ??pro?wadził obserwacje - mały blokow??y ??balko??n??, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

Duży taras. Ewentualnie podwórze. 

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

Nasz układ słoneczny. 

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz? ??

Około 1500 złotych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mieszka w domku i ciemno to po cholerkę MAKa? Na giełdzie 10" Newtonka na Dobsonie i na okularek porządny zostanie.

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Jacek E. napisał:

Jak mieszka w domku i ciemno to po cholerkę MAKa? Na giełdzie 10" Newtonka na Dobsonie i na okularek porządny zostanie.

Właśnie oglądam teleskopy Dobson10. Są różne i w różnych cenach. Może którys polecicie?? Dostępna gotówka wzrosła do ponad 2k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Hovka napisał:

Właśnie oglądam teleskopy Dobson10. Są różne i w różnych cenach. Może którys polecicie?? Dostępna gotówka wzrosła do ponad 2k.

Patrz na wyciąg. O ile pamiętam to GSO mają z mikro ruchami (te starsze) a co do optyki SW czy GSO to raczej to samo.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Hagen napisał:

Skłaniałbym się osobiście ku GSO. Tak jak pisał Jacek, wyciąg z mikro, no i niektóre detale lepiej wykonane. Aha, zauważyłem, że w GSO pod LG montowany jest wetylator co przyśpiesza chłodzenie lustra. Pozdrawiam!!!

Widzę, że chodzą one po ok 2100. W takim razie zamawiam. A coś polecacie do tego teleskopu? Coś dokupić czy na początku pobawić się i trochę lizać tematu?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Hovka napisał:

Widzę, że chodzą one po ok 2100. W takim razie zamawiam. A coś polecacie do tego teleskopu? Coś dokupić czy na początku pobawić się i trochę lizać tematu?? 

A poszukaj na giełdzie najpierw. A co do okularków to pobawić się najpierw zestawowymi. Zazwyczaj dają krótki i dłuższy. A później wejść w temat okularków i wszystko masz na tacy pod niemal konkretny teleskop :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hovka napisał:

Screenshot_20181014-140145_Allegro.thumb.jpg.e49eed933991171ea226f397f632d500.jpg

 

Ten ma lepszy wyciąg. Ten bym wziął. Jak bierzesz nowy to możesz się zarabatować dzięki FA :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę odosobniony, ale miałem 3 Synty i GSO i wolę Synte. Znam kilka osób z GSO i nigdy nikt nie używał tego wentylatora, GSO trzeszczał jak go nosiłem, a żadna z Synt nigdy i dla mnie sprawiały wrażenie solidniej wykonanych, chociaż to może była wada mojego egzemplarza GSO, a wyciągu z mikroruchami też nie lubiłem, wolałem synciany bo jakoś łatwiej mi tam było szybciej osiągnąć właściwą ostrość ? może jestem dziwny ? PS - znajomy, któremu sprzedałem  Synte 8 posiadając jednocześnie GSO 8 stwierdził, że Synta daje lepsze obrazy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba nie do końca zrozumiałeś, o co mi chodziło. Ja tylko wypowiedziałem swoją opinię tzn...co ja wolę i co jest dla mnie wygodniejsze i łatwiejsze w obsłudze. W żaden sposób nie negowałem tego co wolisz i co jest według Ciebie lepsze i tyle. Jeden woli banany, a drugi fasolę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że jak jest microfocus to przecież nie musisz go używać i wtedy wyciąg działa dokładnie tak jakby microfocus nie było. W drugą stronę to już nie zadziała. 

Jestem w stanie uwierzyć, że najpierw intuicyjnie kręcisz microfocusem i może wymaga to przyzwyczajenia, ale obiektywnie patrząc, nawet uwzględniając różne preferencje ludzkie, opcja z microfocusem jest lepsza. Taka też powinna być polecona... 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale znowu nie rozumiecie. Dla Was lepsza dla mnie nie więc tylko wyraziłem swoją opinię. Nie próbuje nikogo przekonywać co jest lepsze ponieważ jest to czysty subiektywizm. Każde preferencje są subiektywne. Tak wiem i jak jest to go nie używam. Być może wyciąg Sky Watchera w Syntach bardziej mi odpowiada niż GSO nawet jak nie używam mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. Już zrozumiałem. Wyraźnie zaznaczyłeś, że to Twoja indywidualna preferencja i w sumie nie powinienem się czepiać. Ale szczerze zaciekawiłeś mnie tą jakością wyciągu Synty. Jak bardzo jesteś przekonany?

Ja np. lubię Alfę Romeo i bez wahania bym sobie kupił, ale już przyjacielowi bym jej nie polecił. Jak jest z tym wyciągiem? Wiem że Ty go wolisz, ale poleciłbyś go komuś innemu, mimo, że nie ma microfocusa?

To nie jest żadna złośliwość, czy podpuszczanie - chodzi mi o Twoje obiektywne spojrzenie (zapominając na chwilę o swoich indywidualnych preferencjach).

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki i Wielki Szacun za zrozumienie. Tak poleciałbym(nie polecę czegoś w co nie wierzę), ale znając ludzkie preferencje zawsze uważam, że najlepiej się samemu o tym przekonać co się woli. Wszyscy moi znajomi wolą z microfocuserem i chyba wszyscy mają wyciąg GSO dlatego napisałem, że jestem dziwny? Może to efekt tego, że  że zaczynając swoją przygodę z astronomią zacząłem od Synty, a miałem dwie pod rząd. Ale po paru latach przerwy i okresu bez teleskopu zakupiłem polecane przez wszystkich GSO po części ze względu na właśnie microfocuser i ani mikro, ani używanie bez mikro nie przekonało mnie do wyciągu GSO. No nic nie poradzę. Kupiłem potem ponownie Syntę i dla mnie od razu był efekt, że to jest to... Naprawdę nie wiem, gdzie jest tego źródło. Może w jakiś dziwny sposób działanie tego wyciągu bardziej odpowiada mojej motoryce... To samo mam z okularami ES 82 stopniowymi. Po prostu mi nie odpowiada obraz z nich i nie potrafię tego wytłumaczyć w inny sposób niż gustem w odbiorze obrazu. 

PS-Alfy są ekstra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)