Skocz do zawartości

Pojechane gwiazdki - gdzie leży problem?


Energetyk

Rekomendowane odpowiedzi

Od ostatnich kilku miesięcy walczę z pojechanymi gwiazdami i nie mam już pomysłu gdzie leży problem. Montaż EQ5 z napędem w jednej osi był rozbierany i smarowany na ostatnim zlocie. Wszystko chodzi luźno i nie przycina się. Byłem pewien, że problem leży w ustawieniu montażu na polarną, ale wczoraj za poradą Ziela ustawiłem montaż za pomocą programu SharpCap. Udało mi się ustawić montaż z błędem 0st0'10''. Przy tej okazji spojrzałem w lunetkę biegunową i Gwiazda Polarna była odsunięta od wyznaczonego miejsca o parę milimetrów. Zrobiłem testowo kilka fotek z różnymi czasami i na każdej gwiazdki były pojechane.

Pojechane.thumb.jpg.5644df9c6224c8a3960c8c246dcc72a6.jpgPojechane2.thumb.jpg.7abc61b48b4ea84ed1bc294021a4cda7.jpg.

Przez ostatnie 2 noce spędziłem przy montażu 10 godzin ustawiając na polarną, kasując luzy, sprawdzając co tylko się da bez efektu. Czy ktoś miał podobne problemy? Jakieś pomysły gdzie leży przyczyna?

 

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te klatki powyżej z jakim czasem naświetlałeś? To było z guidingiem? Jaki teleskop i kamerka?

To nie jest takie typowe pojechanie przez dryft, tylko raczej jakiś problem mechaniczny, coś możesz mieć latajace w zestawie - może LG w celi się przemieszczać, może wyciąg teleskopu albo guidera mieć jakiś luz i jeszcze kilka innych powodów może być. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, jolo napisał:

A te klatki powyżej z jakim czasem naświetlałeś? To było z guidingiem? Jaki teleskop i kamerka?

To nie jest takie typowe pojechanie przez dryft, tylko raczej jakiś problem mechaniczny, coś możesz mieć latajace w zestawie - może LG w celi się przemieszczać, może wyciąg teleskopu albo guidera mieć jakiś luz i jeszcze kilka innych powodów może być. 

Czas naświetlania 30sekund. Teleskop SW 150/750 kamerka QHY183C bez guidingu. Też mi się wydaje, że to nie jest pojechanie przez dryft. Na teleskop bym nie stawiał, ale dla pewności dzisiaj zrobię próbę aparatem z obiektywem. Myślę jeszcze nad silniczkiem napędu (zestaw do prowadzenia w jednej osi z DO).

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, jak bez guide, to chyba zostaje tylko coś z napędem :( Albo sam napęd, albo przekładnia ślimakowa. Mógłbyś jakiś log zgrać z 20-30 minutowej sesji. Musiałbyś mieć zainstalowanego PHD2, podłączyć główną kamerkę jako guidującą do niego, wyłączyć korekty w programie i nagrać log. Potem na wykresie będzie można sprawdzić dokładnie jak często i jak duże błędy się pojawiają. Wtedy może coś się rozjaśni.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Energetyk napisał:

Przez ostatnie 2 noce spędziłem przy montażu 10 godzin ustawiając na polarną, kasując luzy, sprawdzając co tylko się da bez efektu. Czy ktoś miał podobne problemy? Jakieś pomysły gdzie leży przyczyna?

Podobny efekt miałem tej nocy. Polarna idealna, wiatru zero, poprzednia noc super a tu jak przejechałem na południe kreski :( 2 godziny kombinowania i co się okazało....
Poprowadziłem inaczej kabelek zasilający elektryczna rozdziałkę umieszczoną na rurce teleskopu i wlazł skubany pod głowicę - konkretnie ośkę RA i hamował/kleszczył - sprawdź kabelki, sprawdź czy coś nie ciągnie, wywazenie i tak jak Jolo napisał zapisz log i wrzuć plik. Będzie więcej wiadomo.
Ewidentnie coś hamuje. A na wykres patrzyłeś? Krecha ośki leci jednostajnie w dół czy górę? Mnie cały czas jednostajnie w dół wykres RA leciał. I podobnie choć mniej Deklinacja.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z logiem to będzie problem bo ten napęd jest sterowany oddzielnie i nie mam możliwości podłączenia go do komputera. Znalazłem delikatny luz na ślimaku, który pojawia się tylko pod obciążeniem. Dzisiaj spędzę kolejny wieczór nad problemem to powinienem napisać jutro coś konkretniejszego.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 teleskop vs przeciwwagi - próbowałeś tak ustawić aby nie było idealnie wyważone, tylko tak aby silniczek musiały ciągnąć nieco "pod górę" ?

choć jeśli walczysz z tematem od kilku miesięcy to pewnie ustawiałeś to kilka razy, więc pewnie tu nic nie ugramy

 

na 10 fotek 30s ile jest pojechanych? trafiają się czasami OK?

 

coś więcej w temacie  " jest sterowany oddzielnie "  , czy możliwe jest, że impulsy do silniczków nie są podawane ze stałą/odpowiednią częstotliwością?

zasilanie jest stabilne? dawno temu z koszyczkiem baterii w EQ5 miałem podobny problem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ggrzes napisał:

 teleskop vs przeciwwagi - próbowałeś tak ustawić aby nie było idealnie wyważone, tylko tak aby silniczek musiały ciągnąć nieco "pod górę" ?

choć jeśli walczysz z tematem od kilku miesięcy to pewnie ustawiałeś to kilka razy, więc pewnie tu nic nie ugramy

 

na 10 fotek 30s ile jest pojechanych? trafiają się czasami OK?

 

coś więcej w temacie  " jest sterowany oddzielnie "  , czy możliwe jest, że impulsy do silniczków nie są podawane ze stałą/odpowiednią częstotliwością?

zasilanie jest stabilne? dawno temu z koszyczkiem baterii w EQ5 miałem podobny problem

 

Próbowałem już z przeciwwagami tak jak pisałeś. Wszystkie fotki są pojechane. Zasilanie próbowałem z dwóch źródeł: oryginalny koszyczek na baterię lub dodatkowy zasilacz. Chociaż ostatnio jechałem tylko na bateriach. Dzisiaj spróbuję na obu rozwiązaniach.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)