Skocz do zawartości

SQM i urządzenia do mierzenia jasności nieba


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Od prawie dwóch godzin jestem sam we we Wiardunkach, focę sobie  i obserwuję lornetką. Zobaczcie na wynik pomiaru zanieczyszczenia światłem sprzed 15 minut, jest porównywalny do Zatonia :).

 

IMAG0472.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukost napisał:

Robert, patrzę na ten pomiar i tak se myślę - wywal  ten miernik i kup SQMa. Naprawdę. 

Dokładnie tak.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wim że Twój egzemplarz Łukasz, nie był zbyt dobry, jednak mój porównywałem z odczytem SQMa KrzychaG, który zabrał z Delty - w Zatomiu i miał te same wyniki! Czyli był dobrze skalibrowany. Ten brak powtarzalności był minusem tej konstrukcji...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ignisdei napisał:

Wim że Twój egzemplarz Łukasz, nie był zbyt dobry, jednak mój porównywałem z odczytem SQMa KrzychaG, który zabrał z Delty - w Zatomiu i miał te same wyniki! Czyli był dobrze skalibrowany. Ten brak powtarzalności był minusem tej konstrukcji...

Ale te 22.65? W Bieszczadach w najlepsze noce masz 21.8 - 21.9. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie źle odczytuje: wyniki zasięg jest niżej i wynosi niecałe 7 mag a 22 to jest zasięg niedostępny dla ludzkiego oka,  który potrafi odczytać matryca urządzenia!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem urządzenie podaje dwa odczyty:

  1. Urządzenie posiada obiektyw i matrycę -jak kamera, Matryca dzięki swej czułości rejestruje gwiazdy o jasności 22 mag. Jednak człowiek tych gwiazd nie ujrzy. (pewnie dedykowany do guide)
  2. Urządzenie podaje wynik dla ludzkiego oka w wizualu 6,7 mag, który jest zgodny  niebem wiejskim!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca to nie ludzkie oko, dlaczego nie widzisz kolorów w m 42 a klilkusekundowe foto małą aperturą je rejestruje?

technologia tak ma, po to ją tworzymy!

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Karol_C napisał:

Może mierzy jasność gwiazd w innym widmie ? 

A naswietlanie /nasycenie matrycy nic Ci nie mówi?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem na sąsiednim forum wypowiedz Darka

https://astropolis.pl/topic/56747-sqm-l-pomiar-zasięgu-gwiazdowego/

 

Cytuj

To nie jest zasięg gwiazdowy, tylko jasność tła nieba w magnitudo / arcsek2.

 

Tą wartość można przeliczyć na orientacyjny zasięg gwiazdowy NELM:

- http://unihedron.com/projects/darksky/NELM2BCalc.html

 

TUR 18,8 mag/arcsek2 = ~4,6 mag

Qubanos: 22,7 mag/arcsek2 = ~6,9 mag

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Karol_C napisał:

Tu masz opisane o mierniku nieba:

http://lightpollution.pk.edu.pl/metody.php

Właśnie filtr V ma dużo do ludzkiego oka. Nie wiem jednak co Ty masz za urządzenie. 

Te wartości są zdrowo zawyżone:

Wg tego kalkulatora niebo nr 1 w twoim linku to 6.11 a nie 8 mag!!!!

http://unihedron.com/projects/darksky/NELM2BCalc.html

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ignisdei napisał:

Te wartości są zdrowo zawyżone:

Wg tego kalkulatora niebo nr 1 w twoim linku to 6.11 a nie 8 mag!!!!

http://unihedron.com/projects/darksky/NELM2BCalc.html

Jasność tła nieba a zasięg gołym okiem to całkiem inne "sprawy". Może byc inny wzór na przeliczenie. Np. tu https://astropolis.pl/topic/56747-sqm-l-pomiar-zasięgu-gwiazdowego/ w tabeli jest dla 21.9 mag/"2 zasięg 7.6-8 mag. 

Ja sam też do końca tego nie rozumiem ale może wypowie się na ten temat @pguzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo diagram z Twojego linka z  Astropolis. Podstawiłem wartości z odczytu mojego urządzenia. Cały czas uważam, że wartości w podlinkowanym przez Ciebie wyżej artykule są grubo zawyżone.

ps. Wydzieliłem dyskusję.

nelm.png

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, to co mierzy SQM to jasność nieba (i to nie tylko tła, ale całości - razem z gwiazdami i całym inwentarzem). Potem jest to przeliczane na tę wartość jasności powierzchniowej w mag / arcsec^2. Ta wartość 22.65 jest na pewno z czapy, w Zatomiu niebo się zbliża do 22 w dobre noce. Wartość NELM obliczana jest z jasności powierzchniowej empirycznie i nie ma jej co porównywać. 

  • Like 2
  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jolo napisał:

Robert, to co mierzy SQM to jasność nieba (i to nie tylko tła, ale całości - razem z gwiazdami i całym inwentarzem). Potem jest to przeliczane na tę wartość jasności powierzchniowej w mag / arcsec^2. Ta wartość 22.65 jest na pewno z czapy, w Zatomiu niebo się zbliża do 22 w dobre noce. Wartość NELM obliczana jest z jasności powierzchniowej empirycznie i nie ma jej co porównywać. 

Dokładnie tak!

Miernik pokazuje nierealne wartości jasności tła nieba (22.65 mag/"2 to mocno nierealna wartość - takich wartości nie notuje się w bezchmurne noce nawet w najciemniejszych miejscach na świecie), więc coś jest z nim mocno nie tak.

Jeśli chodzi o zasięg gołego oka, to miernik zmierzyć go nie może, bo nie miernik nie ma oka ;). Zasięgo gołego oka (NELM) jest wielkością subiektywną (zależy nie tylko od jasności tła nieba, ale i od przejrzystości, jakości wzroku obserwatora, jego wypoczęcia i doświadczenia). Taki miernik może Ci jedynie oszacować, czego można się spodziewać przy obserwacji gołym okiem, jednak oszacowanie to jest jedynie zgrubne, a że zasięg gołego oka jest tu przeliczany z jasności nieba, to skoro ta jasność jest nieprawdziwa, to i oszacowanie potencjalnego zasięgu gołego oka jest tu wątpliwe.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Z ciekawości swoim miernikiem SQM-L zmierzyłem jakiś czas temu jasność "nieba" w piwnicy, gdzie było całkowicie ciemno, czarno, podniosłem palec wskazujący przed swoją twarz i go nie mogłem dostrzec. Czyli można powiedzieć - ciemność idealna. Miernik pokazał 22.00
Piotrze, może zrobisz taki eksperyment ze swoim miernikiem i porównamy wyniki? Jak pamiętam, gdy obserwowaliśmy razem niebo mój powtarzalnie pokazywał 0.15 więcej (czyli - ciemniej) od Twojego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam sobie, że nigdy nie aktualizowałem urządzenia. W wolnej chwili zrobię update

Czytając temat z przez 4 lat żal mi Marka . Gość ściągnął kupę podzespołów, włożył masę pracy a w efekcie musiał zwracać kasę. 

Biorąc pod uwagę cenę urządzenia 120zł wiele się nie obłowił, a pomysł był świetny godny idei astromiłośniczej!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł Trybus napisał:

Z ciekawości swoim miernikiem SQM-L zmierzyłem jakiś czas temu jasność "nieba" w piwnicy, gdzie było całkowicie ciemno, czarno, podniosłem palec wskazujący przed swoją twarz i go nie mogłem dostrzec. Czyli można powiedzieć - ciemność idealna. Miernik pokazał 22.00
Piotrze, może zrobisz taki eksperyment ze swoim miernikiem i porównamy wyniki? Jak pamiętam, gdy obserwowaliśmy razem niebo mój powtarzalnie pokazywał 0.15 więcej (czyli - ciemniej) od Twojego.

Ciekawa sprawa! Ja swoim mierzyłem kiedyś jasność w ciemnej łazience i wyszło coś około 23.50. Podobnie w ciemnych miejscach po wycelowaniu w ziemię otrzymuję czasem wartości ciemniejsze od 22.00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)