Skocz do zawartości

Teleskop do 200 zł.


Shacker

Rekomendowane odpowiedzi

To ja dla odmiany coś wniosę do tematu :) 

Największa średnica jaką udało mi się znaleźć:

https://teleskopy.pl/Teleskop-Spinor-Optics-N-82/300-Dobson-teleskopy-4809.html

209 i darmowy kurier, a nawet 3 lata gwarancji.

Opcjonalnie jest to samo używane na allegro, za 195 z wysyłką, jeśli budżet jest nieprzekraczalny.

 

Nada się do obserwacji Księżyca, i da nieszczególnie zachwycające obrazy planet (ale da!). Na siłę pod ciemnym niebem najjaśniejsze M-ki też cokolwiek pokażą. Do tego statyw powinien być dość stabilny, bo małe krótkie tuby na Dobsonie tak najczęściej mają. 

Nie jest to sprzęt amatorski wysokiej ani średniej klasy, ale jest to działający teleskop, przy użyciu którego można się wiele nauczyć w temacie obserwacji astronomicznych. Jeśli taki budżet kolega chce przeznaczyć na początek, to nie ma się z czego śmiać, bo ewidentnie na coś starczy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Shacker napisał:

On chce kupić teleskop do 200 zł, może być używany, konstrukcja obojętna montaż żeby się nie trząsł. Obserwacje będzie prowadził na przedmieściach.

Coś da się znaleźć do tej kwoty?

Nie jest możliwym kupienie teleskopu z montażem o wymaganiach podanych w pierwszym zdaniu, wszelkie dyskusje związane z tą kwotą są bezprzedmiotowe.
Za tę kwotę można kupić zabawkę i to tyle w tym temacie.

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ettasian napisał:

Największa średnica jaką udało mi się znaleźć:

https://teleskopy.pl/Teleskop-Spinor-Optics-N-82/300-Dobson-teleskopy-4809.html

209 i darmowy kurier, a nawet 3 lata gwarancji.

ło, matko, światło 3,66 ... to dopłacisz do tych 206 zł jakieś 3000 zł na okular, który coś pokaże ... ale gwarancji nie dam ...?

To już mniejsze zło, czyli:
https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=5365

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=865&lunety=Teleskop Spinor Optics R 70 500 AZ 2

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1306

http://www.astrokrak.pl/lunety-astronomiczne/1179-teleskop-sky-watcher-sk705az2.html

http://www.astrokrak.pl/lunety-astronomiczne/2228-teleskop-mobilny-celestron-travel-scope-70.html

Za 200 zł nie kupisz konkretnego sprzętu (teleskopu, lunety, czy nawet lornetki). Statywy będą b. mało stabilne, ale mam nadzieję, że nie brakuje Ci cierpliwości, żeby po kilku minutach nie rzucić telepem w diabły, bo wszystko się trzęsie! Na początek każdy sprzęt jest dobry dla zapalonego miłośnika astronomii, więc jeśli koniecznie chcesz kupić coś za tak minimalną kwotę, to zwiększ budżet o ok. 100 zł., ale możesz nie być zadowolony z tego zakupu ... Twój wybór...

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jacek E. napisał:

Nie jest możliwym kupienie teleskopu z montażem o wymaganiach podanych w pierwszym zdaniu, wszelkie dyskusje związane z tą kwotą są bezprzedmiotowe.
Za tę kwotę można kupić zabawkę i to tyle w tym temacie.

Dokładnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kwocie tylko dobrze utrzymany Skylux 70/700.

Najlepiej na montaży EQ-Sky inaczej zwanym ASTRO3 -w tej konfiguracji bedzie dość stabilnie, aczkolwiek z tym montazem ceny są koło 250-300pln.

Na standardowym tzw. klinie paralaktycznym (cały montaż czarny) drgania będą. 

A co do samego teleskopu, bez wydawania dużej kasy obeznasz się z obsługą, ostrzeniem na obiekt, ustawianiem zgrubym na Polarną.

Coś tam też podpatrzysz na niebie.

Ja tak zaczynałem (kupiłem za 180pln) i wciągneło mnie to - 3 miesiące później już zamieniłem na 6" Syntę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że 200 zł to kosztują nowe okulary (nie najdroższe zresztą) do teleskopu. Co do samego teleskopu to jak napisał wampum, nie schodź poniżej używanego Skyluxa 70/700. Nie pakuj się też w żadne Opticony, Optisany i inne takie, które masowo występują na serwisach aukcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkada, że jestem teraz poza krajem. Mam zbędny refraktor 70/700 SkyLux, z głowicą paralaktyczną. Nie jest to jakiś szał, ale obrazy Księżyca, Jowisza, Saturna i Wenus są zadawalające. Mam do tego okulary kitowe, chyba 10 i 20 mm. Jest także nowiutki okular Bresser 26 mm. Nie mam niestety złączki kątowej. Statyw od tego już wykorzystałem do innego zestawu. Można dorobić jakiś pier albo kupić  używany statyw. Do PL wracam dopiero po nowym roku. ? Jeśli do tego czasu nic nie kupisz, to odezwij się tak koło 7 stycznia 2019.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Min. montaż to jakieś AZ3 czy EQ2 i jakiś stary używany newton 114/900, 130/650, 130/900 lub achro 80/400, 70/700, 70/900, 80/900, 90/900, ale z 200 zł to sama tuba jak wyrwiesz, a montaż z 2 tyle.

Żadne newtoniki 76/700 i refraktorrki typu 50/600, 60/700 na tych montażykach azymutalnych gdzie nie idzie ustabilizować obrazu, bo się trzęsie jak osika.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz w domu statyw foto ale nie plastik tylko coś co utrzyma lustrzankę z sensownym obiektywem to mogę polecić  SW 80/400.Ma w obejmie gwint pasujący do statywu i jako sprzęt typowo turystyczny się sprawdza. Drgania ustają po chwili. Z kitowym okularem 25 idzie coś zobaczyć pazur podążał dopiero po przystosowaniu pod duży i ciężki okular 30m 2" statyw zastąpiłem ATM z LT1 plus głowica pzo. Pozdrawiam 

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomnianego na początku dobsona bym odpuścił.

@kapral wspomniał o używanym 1309 EQ2 mnie się udało takiego kiedyś ustrzelić za 300 zł (podczas jednej pogodniej nocy odniosłem nawet wrażenie pojedynczych błysków gwiazdek w M13)

@abcx oraz @KrisQ wspomnieli o SkyLux 707. Sam takiego używanego (z klinem paralaktycznym w montażu) znalazłem pół roku temu na portalu aukcyjnym za 100 zł (ale to chyba była jednorazowa fartowna oferta). Jak na pierwszy teleskop chyba nie jest tragiczny. Coś już przez niego widać, ale jeśli wciągnie to od razu będzie chęć kupienia czegoś większego i droższego.

Ogólnie za 200 zł można przy dużej dawce szczęścia znaleźć już coś używanego przez co idzie zobaczyć coś więcej niż gwiazdki, ale szału nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Shacker napisał:

Nie.....szkoada kasy a pewnie byś się tylko zniechęcił.

2,5 roku temu miałem taki sam dylemat jak Ty.

Jak mieć teleskop nie wydając więcej jak 200-250pln.

Wymęczyłem forumowiczów aby potwierdzil, że skoro nie masz kasy na Syntę 6-8" to jedynym wyborem w tym budżecie jest jakaś ruska lornetka albo Skylux.

Potwierdzili - od biedy weź tego Skyluxa poczytaj o jego modyfikacji a coś tam zobaczysz i przynajmniej się nie zniechęcisz.

Jak nie masz kasy, to poszukaj Skyluxa 70/700 wygoolgluj wszystko na jego temat (jest parę opisów) jak poprawić co fabryka dała i to będzie już namiastka teleskopu.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)