Skocz do zawartości

ogromna prośba o pomoc w wyborze lornetki


M.o.n.i.k.a

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tutaj pierwszy raz, i oczywiście mam mnóstwo pytań :) Oczywiście w temacie szeroko rozumianej astronomii jestem całkiem zielona :) Chciałam zrobić Tacie prezent i kupić mu lornetkę. Od dawien dawna biega z aparatem cyfrowym i robi zdjęcia księżyca, zachodzącemu słońcu, naturze, jak wyjeżdżamy na południe Polski to i górom. Uwielbia patrzeć w gwiazdy i obserwować zwierzątka czy ptaki. Bardzo niedawno zmarła moja Mama i chciałabym, żeby Tato mógł odkryć w sobie tą pasję i wyjść z tej głębokiej żałoby w coś, co go mocno zachwyci. Tego mu życzę i chciałabym dlatego prosić Was o pomoc. Kwota, którą chciałabym przeznaczyć na lornetkę to ok. 1000zł. Nie mam sztywnych ram, ale chciałabym zmieścić się cenowo z lornetką w tych okolicach - no chyba że troszkę droższa będzie lornetka, którą uznacie, że warto dopłacić, bo jest o niebo lepsza od innych, to wtedy się zastanowię :) Oglądałam w necie różne modele, ale dla mnie to jak oglądanie drogich zabawek :) Pojęcia nie mam, na co zwracać uwagę, jakie parametry są ważne, no ale oczywiście najcenniejsze informacje są w Waszych doświadczeniach. Dlatego proszę o pomoc w wyborze. I oczywiście żeby taka lornetka zastąpiła lunetę i wyprawę kosmiczną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz Nikon 10x50 EX, używam prawie rok i jestem bardzo zadowolony. Ostatnio pod ciemnym niebiem dzięki niej widziałem naprawdę sporo jak na tego typu sprżet, także szczerze polecam :) Nową dostaniesz za 800 zł i jeszcze na statyw starczy.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zaproponować jeszcze lornetkę Ecotone Kamakura. Sam zastanawiam się między tym Nikonem a Kamakurą. Poniżej test na rodzimym forum.

Ewentualnie Delta Optical Sky Guide 15x70 - powiększenie 15 razy, ale jakość generowanych obrazów ciut gorsza. Jednak pod taką lornetkę przydałby się już statyw, co przekroczy zakładany budżet 1000 zł.

 

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Nikona 10x50 i 7x35. Nikona 10x50 polecam jak jest szansa na obserwacje z leżaczka, czy jakiegoś statywu. Z ręki szybko się męczę i tracę przyjemność z obserwacji. 

Ja bym rozważał zakup 8x40. Chyba trochę bardziej uniwersalna jakby miała być też do ptaków i przyrody. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że miałem 10x50 i oddałem do sklepu, bo za bardzo obrazy gwiazd mi drgały, bolały ręce po kilku minutach, a sama waga i rozmiar już spora do noszenia na wycieczki. Niby można użyć statywu, ale kto bierze statyw na górskie czy leśne wycieczki.

Również polecam coś 8x40. Do przeglądu nieba super i wiele już widać w postaci różnych małych mgiełek, obiektów niewidocznych gołym okiem.

W dodatku na forach ptasiarzy również polecają powiększenia 8x zamiast 10x, właśnie przez drgania obrazu i zmęczenie przy dłuższej obserwacji.

Szukam takiej właśnie 8x i znalazłem fajną opinię o Kowa 8×30 YF. Mała, lekka, ale dobra podobno także do astronomii. Może ktoś ją miał i się wypowie. http://wzrokowiec.com/archiwa/969

Podobno ta jest też dobra https://deltaoptical.pl/lornetka-titanium-8x42?from=listing

Może być też Nikon EX 8x40.

 

BTW.  Ja już Twój Tata dostatnie lornetkę, to wyślij go koniecznie 12-15 km na wschód od Radomska, na obserwacje nieba.  Z mapy zanieczyszczenia świateł wynika, że jest tam SQM 21.72.

Uwierz mi, że za taki wynik ciemności nieba nad swoim domem, wiele osób z tego forum oddałoby w prezencie swoje lornetki ;)

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=12&lat=6650292&lon=2220375&layers=B0FFFFTFFFF

  • Like 1

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, bartulka napisał:

BTW.  Ja już Twój Tata dostatnie lornetkę, to wyślij go koniecznie 12-15 km na wschód od Radomska, na obserwacje nieba.  Z mapy zanieczyszczenia świateł wynika, że jest tam SQM 21.72.

O to to! Moi rodzice mieszkają 30 kilometrów na południe od Przedborza, więc naprawdę polecam wybrać się w tamtą okolicę. Mając na co dzień krakowskie niebo tęskni się za ciemnym, wiejskim niebem.

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miał ktoś z was do czynienia z Nikonem i Kamakurą? Opłaca się faktycznie dopłacać te 2 stówy do Nikona czy różnica nie jest aż tak ogromna? Mam wrażenie, że w przypadku lornetek dla początkujących Nikon jest najczęściej polecanym modelem jak Synta 8 w przypadku teleskopów.

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Mateusz K. napisał:

A miał ktoś z was do czynienia z Nikonem i Kamakurą? Opłaca się faktycznie dopłacać te 2 stówy do Nikona czy różnica nie jest aż tak ogromna?

Jakbyś poszukał po forach, to podobno Kamakura nieco lepsza, ale nie miałem żadnej przy oczach. Znam to info jak sam myślałem o takim zakupie. Ostatecznie odrzuciłem takie powiększenie na rzecz 7x, z powodu jak powyżej pisałem.

 

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie propozycje :) najwięcej zdecydowanie jest o nikonie i teraz je wzięłam w googlach na tapetę :) A wcześniej przeglądając różne strony wpadła mi w oko delta extreme 10.5x70 - ale to raczej tak ze wzg wizualnych, bo wiele na jej temat nie czytałam, po prostu ładnie wygląda :) na pewno będę chciała coś, co będzie głównie na statywie, ale wiadomo, że dobrze, żeby nie ważyło jakoś bardzo dużo. A i wpadłam też na stronę, gdzie była luneta też jakaś tam delta, i też całkiem ciekawie wyglądała :) ale wracam do oglądania nikonów :)
Aha, Bartulka - to ja może w takim razie zaczekam na te prezenty ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem zwolennikiem dwucalicy złośliwej i jeżeli patrzeć tylko pod kątem astro to wybrałbym 15x70. Ostatnio patrzyłem przez SkyMaster Pro 15x70 i w korelacji cena/możliwości/jakość nie żałowałbym, gdybym ją kupił. Dla wielu osób będzie za ciężka i jeżeli zamierzamy walczyć nią przez godzinę lub dłużej to bez żurawia się nie obejdzie. Nie jest to Fujinon czy TS Marine, ale sprawia frajdę i ma przyzwoite możliwości.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było gdybyś powiedziała w jakim wieku jest twój Tata, czy nosi okulary, a jeśli tak to czy ma tylko wadę refrakcji (+/-) czy astygmatyzm (cylindry). Ma to duże znaczenie co do doboru tzw światłosiły oraz parametru ER (najprościej - odległość od szkła lornetki do oka). Jak oceniasz jego zainteresowania (np 20% krajobrazy, ptaszki i turystyka, a 80% nocne niebo - wtedy zdecydowanie 10-12x50mm i statyw; czy też odwrotnie - wtedy lżejsza np 7x35mm lub nawet 32mm; jeśli pół na pół to np 8x42 - nadal na tyle lekka że da się używać bez montażu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.o.n.i.k.a napisał:

Dziękuję za wszystkie propozycje :) najwięcej zdecydowanie jest o nikonie i teraz je wzięłam w googlach na tapetę :) A wcześniej przeglądając różne strony wpadła mi w oko delta extreme 10.5x70 - ale to raczej tak ze wzg wizualnych, bo wiele na jej temat nie czytałam, po prostu ładnie wygląda :) na pewno będę chciała coś, co będzie głównie na statywie, ale wiadomo, że dobrze, żeby nie ważyło jakoś bardzo dużo. A i wpadłam też na stronę, gdzie była luneta też jakaś tam delta, i też całkiem ciekawie wyglądała :) ale wracam do oglądania nikonów :)
Aha, Bartulka - to ja może w takim razie zaczekam na te prezenty ... :)

Nikon to dobry wybór, na pewno nie będzie to kasa wyrzucona w błoto.

Delta Optical Discovery 10x50 to budżetowe rozwiązanie, na jednym z forum cieszy się nawet uznaniem, ale jeśli budżet pozwala to Nikon.

2 godziny temu, Mateusz K. napisał:

A miał ktoś z was do czynienia z Nikonem i Kamakurą? Opłaca się faktycznie dopłacać te 2 stówy do Nikona czy różnica nie jest aż tak ogromna? Mam wrażenie, że w przypadku lornetek dla początkujących Nikon jest najczęściej polecanym modelem jak Synta 8 w przypadku teleskopów.

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=118

Miałem ten sam dylemat na początku roku, w końcu wybrałem Nikona - w razie odsprzedaży łatwiej się jej pozbyć, poza tym mam większe zaufanie do marki - dla mnie to było istotne. W każdym razie sprawuje się dobrze, nie narzekam :) Ale jak każdy sprzęt ma swoje wady, niezaleznie od budżetu :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tato ma 60tkę. Okulary zakłada jak musi przeczytać coś drobnym druczkiem, w pozostałych sytuacjach widzi ok :) Właśnie zastanawiałam się, do czego bardziej by się przydała lornetka, i raczej szłabym w kierunku nieba. Ptakami to raczej się interesuje jak są blisko - w ogrodzie (może dlatego, że tych dalszych zwyczajnie jego oczy nie dostrzegają;)) ogólnie chodzi z aparatem i szuka, co go zachwyci, ale zdjęć księżyca czy zachodzącego słońca to mam niemal z każdego dnia ;) aparat jest taki raczej zwyczajny, cyfrówka, ale bardzo lubi patrzeć w niebo. Tak po prostu. To raczej szłabym w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 52 lata i też okulary do czytania. Przydaje się ER>16mm. Nikon 10x50 EX CF ma 17mm więc jest OK, ale ponieważ waży ponad kilogram to naprawdę warto dokupić statyw. Ja do Nikona 12x50 EX CF używałem z powodzeniem monopodu. Teraz częściej korzystam z lżejszej lornetki dachowej 8x42 ważącej niecałe 700g (też ER>17mm).  Te dwie tj  Nikon 10x50 EX CF lub Vortex 8x42 New Diamondback mogę Ci polecić z czystym sumieniem. Recenzji Nikona jest pełno, tu dla przykładu Vortex https://www.birdwatching.com/optics/2016_affordable_8x42/review.html#diamondback
Jest dostępna np tu: https://www.teleskopy.pl/Lornetka-Vortex-8x42-Diamondback-teleskopy-3219.html

Szacun dla Ciebie i pozdrowienia dla Taty

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uwielbia patrzeć w niebo . To na pewno będzie miał duże  możliwości z lornetki 15x70. Najlepiej TS 15x70 lub DO Extreme. 

Tutaj trzeba się jeszcze liczyć, że potrzebny statyw. 

Jeśli natomiast przy spacerach również chciałby mieć lornetkę,  to wyżej wymieniony Nikon 10x50 EX. Na dzień i noc. 

  

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, M.o.n.i.k.a napisał:

Bardzo niedawno zmarła moja Mama i chciałabym, żeby Tato mógł odkryć w sobie tą pasję i wyjść z tej głębokiej żałoby w coś, co go mocno zachwyci. Tego mu życzę

Wzruszające oraz szlachetny i piękny pomysł

 

23 minuty temu, krzysiek.p napisał:

Jeśli uwielbia patrzeć w niebo . To na pewno będzie miał duże  możliwości z lornetki 15x70. Najlepiej TS? 15x70 lub DO Extreme. 

Tutaj trzeba się jeszcze liczyć, że potrzebny statyw. 

Pod tym podpisuje się. Miałem 15x70 Stigme Optics, która wraz z wcześniej wspomnianymi TS 15x70, Do Extreme, czyli podobnie wyglądającymi i ciężkimi lornetami tworzy tzw. serii BA8 i do nocnego nieba (koniecznie na statywie) nada się idealnie. Taki sprzęt posłuży długo i zrobi bardzo dobre wrażenie na Twoim Tacie. Jego ulubiony Księżyc przez wspomnianą 15x70 podpartą na statywie powinien wyglądać rewelacyjnie. Problemem jest jednak przekroczenie założonego budżetu, Chociaż możesz poszukać lub dać ogłoszenie o chęci zakupu używanej takiej lornety. Sam niedawno odsprzedałem wspomnianą 15x70 Stigme Optics w bardzo dobrym stanie za cenę poniżej 1000 zł. Podobnie można szukać statywu używanego.

Generalnie moim zdaniem jeżeli lornetka ma być na pewno bez statywu to najlepiej z powiększeniem do 8x, ewentualnie z max. powiększeniem do 10x.

Jeżeli ze statywem to warto pomyśleć o inwestycji w wspomnianą lornetę 15x70 bo to już na nocnym niebie prawdziwy kosmos.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć:)

Bardzo dziękuję za wszystkie pomysły :)

Na bieżąco spisywałam na kartce Wasze propozycje, oglądałam w internecie, czytałam opinie i na papierze wpisywałam ceny, zalety i minusy. No i dobrnęłam do Delty Extremy 15x70. Jak to napisał siofor: "mocno przekroczy założony budżet". No przekroczy dwukrotnie :) Na początku nie widziałam jej w sklepach intern. no bo właśnie skupiłam się na innych cenach - a wtedy w oko (o czym pisałam wyżej) wpadła mi lornetka też delty, ale z innym numerkiem :) A teraz czytam o tej armacie i znów kartka i zalety, i wady, i cena. Chciałabym, żeby to była jedna lornetka, która się spisze na wiele lat, i głównie do obserwacji nieba. I zdecydowanie lornetka na statywie, tato ma problem z barkiem. Było na forum napisane, że mogę ewentualnie dokupić drugą mniejszą, ale to na razie nie na mój budżet już, zresztą nawet nie bardzo wiem, czy by była taka potrzeba. Wspomniano też o spacerach i propozycja nikona, ale dla Taty jak na razie spacerem jest wyłącznie chodzenie po domu, ewentualnie ogrodzie ;)) 

Chyba mimo dość wysokiej jak na moje wyobrażenia o kosztach lornetki ceny ;), raczej zostałam przekonana do Delty, a Tacie powiem, że to najlepsza jaką świat i kosmos widział :) i że była wielka promocja ;)

Tylko potrzebowałabym dalszych informacji - jaki statyw byłby dobry, żeby lornetka pewnie się na nim trzymała. Nie będę dawać już tu widełek cenowych, bo zwyczajnie nie mam żadnej wiedzy, a widzę, że ja i tak tych granic jakoś szczególnie się nie trzymam ;) I czy coś jeszcze byłoby potrzebne/przydatne dla posiadacza takiego sprzętu - nie wiem, np jakieś filtry jeśli takowe w ogóle istnieją ;) I jeszcze jedno pytanie, pewnie dość głupie, ale mi jako totalnemu laikowi w tej dziedzinie nie przeszkadza go zadać ;)) - czy są jakieś takie adaptery (nie wiem czy to się tak nazywa) - takie coś, co się wepnie w tą lornetkę, i podepnie aparat (cyfrowy) bądź tel.? Bo jeśli Tato lubi fotografować, to by się na pewno z takiej możliwości bardzo ucieszył :) Wiem, że jakość takich zdjęć byłaby dość kiepska, ale to nie idzie na żadną wystawę, tylko ma sprawić trochę radości :)

To chyba tyle pytań :) A jeszcze jedno. Skąd by Tato mógł posiąść trochę wiedzy, co jest gdzie na niebie? Jaki atlas czy książka czy aplikacja byłaby dobra na sam początek przygody z niebem?

I na sam koniec. GkG napisałeś: "Wzruszające oraz szlachetny i piękny pomysł". Widzisz, ja uważam, że każde zło, niesprawiedliwość, żałobę, rozpacz czy zwykły smutek, można przekuć w dobro :)

Pozdrawiam, dobrego wtorku dla Was :)
Monika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, M.o.n.i.k.a napisał:

Skąd by Tato mógł posiąść trochę wiedzy, co jest gdzie na niebie? Jaki atlas czy książka czy aplikacja byłaby dobra na sam początek przygody z niebem??

Zaczynamy od rzeczy darmowych i bardzo dobrych:

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.o.n.i.k.a napisał:

I zdecydowanie lornetka na statywie, tato ma problem z barkiem?

Raczej odradzałbym rozwiązanie typu statyw. Ja po paru obserwacjach miałem szyję do wymiany (oczywiście im bliżej zenitu patrzymy tym gorzej).

Zakupiłem refraktor gdzie obserwacje to wygoda ale przy lornetce jedyną słuszną opcją jest chyba żuraw lornetkowy + leżak z regulowanym oparciem :) Ewentualnie lornetka kątowa ale to już są inne, kosmiczne pieniądze :)

Szkoda też że nikt nie zadał fundamentalnych pytań takich jak np "miejsce obserwacji" :) Chyba że coś przeoczyłem :)

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojt - komplikujesz ;))

Bo widzisz, ja myślałam, że chociaż ze statywem będzie łatwiejszy temat ; ) o!, chyba przekonam tatę do szachów ; )

Z tego, co wymieniłeś to mam jedynie leżak z regulowanym oparciem : ) to chyba już i tak zawsze coś do tworzenia niezbędnego zestawu ;)

Mam wysoki dom, jakby na pierwszym piętrze od ziemi jest duży taras, piętro wyżej balkon, a jeszcze wyżej okno dachowe. Mieszkam blisko pól, więc jakoś specjalnie widno nie jest, to mam nadzieję, że te lokalizacje wystarczą, przynajmniej na początek :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, M.o.n.i.k.a napisał:

Wojt - komplikujesz ;))

Bo widzisz, ja myślałam, że chociaż ze statywem będzie łatwiejszy temat ; ) o!, chyba przekonam tatę do szachów ; )

Z tego, co wymieniłeś to mam jedynie leżak z regulowanym oparciem : ) to chyba już i tak zawsze coś do tworzenia niezbędnego zestawu ;)

Mam wysoki dom, jakby na pierwszym piętrze od ziemi jest duży taras, piętro wyżej balkon, a jeszcze wyżej okno dachowe. Mieszkam blisko pól, więc jakoś specjalnie widno nie jest, to mam nadzieję, że te lokalizacje wystarczą, przynajmniej na początek :) 

O, o właśnie. I do tego potrzebujesz lornetki dużej, ale nie wielkiej. czyli 56 mm średnicy obiektywu. Przykładowo - DO Titanium ROH 12x56 taka lub taka.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Setaarius napisał:

Ostatnio patrzyłem przez SkyMaster Pro 15x70 i w korelacji cena/możliwości/jakość nie żałowałbym, gdybym ją kupił. Dla wielu osób będzie za ciężka i jeżeli zamierzamy walczyć nią przez godzinę lub dłużej to bez żurawia się nie obejdzie.

Nic nie komplikuje tylko dbam o szyje i kręgosłup Twojego taty :)

Też jak Setaarius sugerowałbym SkyMastera z uwagi na jedną rzecz, centralną regulacje ostrości :) DO ED 15x70 jest ok ale ograniczona do obserwacji astro. Samoloty czy zwierzyna to chyba odpada.

http://www.astrokrak.pl/-montaze-azymutalne/842-zuraw-lornetkowy-duzy-ze-statywem.html

+

http://www.astrokrak.pl/lornetki-celestron/3391-lornetka-celestron-skymaster-pro-15x70.html

i prawie zmieścisz się w budżecie :) Jak budżet większy i tylko astro to można skymastera zamienić na serie BA8:

http://www.astrokrak.pl/lornetki/1429-lornetka-ts-15x70-mx-marine.html

Pozdrawiam!

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że w cenie Delta Optical Extreme 15x70 ED możesz kupić już dobry teleskop?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno świetnej lornetki i najlepszego do niej statywu/montażu będzie dużo kosztować i z każdą kolejną propozycją może zniechęcić do zakupu czegokolwiek. Z budżetu 1k zrobi się 5k, a i zestaw za 5k będzie miał swoje wady. :)

Skoro masz już leżak z regulowanym oparciem to ja proponuję na początek zakup prostego statywu fotograficznego. Taki statyw przyda się do robienia zdjęć i na początek wystarczy do lornetki. Musi być tylko wysoki, ja posiadam Camrock TE68 (do lornetki 15x70) i mi wystarcza, przy odpowiednim ustawieniu nóżek pozwala mi komfortowo prowadzić obserwacje na wyprostowanych nogach przy wzroście 178cm, a do tego jest lekki i poręczny. Oczywiście nie jest to najlepsza opcja, dotykanie statywu podczas obserwacji powoduje drgania i trzeba ogólnie na niego uważać.

Nie wiadomo, czy Twój Tata zafascynuje się obserwacjami, jak dużo będzie używał lornetki, może po miesiącu stwierdzi, że koniecznie chce mieć teleskop, a może najbardziej będzie mu odpowiadać leżenie z lornetka na leżaku na tarasie :)

 

Delta Optical Star Light 15x70; Sky-Watcher MAK 127

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kilka miesięcy temu kupiłem Kamakurę 10x50 i jako początkujący jestem zadowolony. Statyw foto pozwala na wygodne obserwacje bliżej horyzontu, a w zenicie super sprawdza się leżak z regulowanym oparciem. Myślę, że na prawdę nie potrzeba tak dużo, żeby cieszyć się z obserwacji jeśli są chęci. A im prostszy sprzęt tym niższy próg wejścia dla osoby, która wcześniej nie zajmowała się obserwacjami nieba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ma to być prezent i nie wiadomo, czy dana osoba będzie dalej zainteresowana obserwacjami to kupiłbym sprzęt "bezpieczny", czyli taki który nada się także do innych zastosowań. Większość propozycji z tego posta to już droższy sprzęt dla osób zainteresowanych, także ostudziłbym emocje i odczekał kilka dni, a nawet tygodni, żeby na trzeźwo dokonać wyboru.

Tak samo nie przejmuj się na razie statywem. Jeśli zobaczysz, że jest zainteresowanie to zawsze można go dokupić (sam również zakupiłem statyw dopiero po jakimś czasie, a obecnie i tak częściej spoglądam w niebo bez niego).

Nie ma nic gorszego niż wydać kasę w błoto na sprzęt, który będzie leżał w szafie, niezależnie od jego jakości.

A tak jak ktoś wyżej napisał - początkującemu niesamowite wrażenia da nawet lornetka za 300 zł, wiem bo sam taką kiedyś komuś pokazałem i do dziś jest z niej bardzo zadowolony :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)