Skocz do zawartości

ogromna prośba o pomoc w wyborze lornetki


M.o.n.i.k.a

Rekomendowane odpowiedzi

Na szczęście nic mnie nie goni, więc mam trochę czasu na dobry, przemyślany, przedyskutowany wybór :) a że widzę, że tutaj ciągle dostaję nowe pomysły, to moja lista jest na bieżąco aktualizowana :)

Na razie ciągle w głowie mam lornetkę, nie lunetę i nie teleskop :) Tato pochodzi z Podhala, więc jako dzieciak ciągle chodził po górach i wtedy miał taką swoją lornetkę - pamiętam ją, bo jako małe dziecko też się nią zachwycałam :) Może nie było jakieś cudne powiększenie, ale cieszyło oko :) Teraz wypady w góry odpadły, ale miło byłoby choć czasami pozachwycać się widokami gór, patrząc z dołu, no i przede wszystkim kierować tą lornetkę jeszcze wyżej, w niebo :)

Na obecnej liście mam więc jeszcze ciągle lornetki 15x70 (bo tu pisano o cudnych przez nie widokach nieba) Celestron sky master, TS Optics  MX Marine, Delta Extreme... ale... ale po głowie całkiem realnie chodzi mi przede wszystkim Nikon z symbolem ex, który jak tak czytam i czytam jest mocno zachwalany i coraz bardziej chyba mnie przekonuje jako nr 1 do zaczynania przygody z obserwacją :) cena też mnie przekonuje :) Oczywiście nie chodzi tu o szukanie najtańszych, bo staram się obiektywnie podejść do tematu i zdecydować się na taką, która w mojej sytuacji spisze się najlepiej. Na spokojnie więc szukam i dlatego poprosiłam Was o pomoc. Jako doświadczonych w temacie fachowców :) 

I może źle myślę, ale wydaje mi się, że jak na niedoświadczonego obserwatora to łatwiej jest samemu trzymać lornetkę i szukać cudów na niebie, niż korzystać WYŁĄCZNIE ze statywu. A i przy statywie też trzeba się trochę pogimnastykować, więc znów myślę i myślę, że ten nikon może tak nie skomplikować życia Tacie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2018 o 18:14, Piotr11 napisał:

Nikon? Actiomn EX CF 10*50. Uniwersalna w dzień i w nocy. Nic w tej kwocie jeszcze lepszego nie wymyślono...:)??

 

8 godzin temu, Darek P napisał:

Nikony? EX mają zażółcony obraz i duże odblaski. Tu Ecotone Kamakura wypada? wyraźnie lepiej.

?

Ja bym raczej dyskusje o konkretnych modelach zostawił na później. 

Jakie mamy opcje:

  • Lornetka 8x40. Uniwersalna do ptaków i przyrody. Łatwo zabrać na wycieczkę itd. Pokaże trochę nieba i na pewno nadaje się na obserwacje z ręki. Z leżaczka oczywiście też. 
  • 10x50 dla mnie już bardziej leżaczkowa lornetka. Pokaże więcej nocnego nieba. Książkowa lornetka Astro. Jak najbardziej obserwacje z ręki są możliwe, ale niektóre osoby narzekają na ciężar - ja też. Jest ciut za ciężka i po 30 min tracę przyjemność z obserwacji z ręki. Oczywiście też można wziąść na wycieczkę do lasu. Ale to już konkretną wielkość i waga. 
  • 12x56 tu może @Janko mógłby skomentować. 
  • 15x70 konieczny statyw lub żuraw. No ale widoki będą niesamowite jeśli chodzi o nocne niebo. Na wycieczkę do lasu raczej nie zabierzemy :)

 @M.o.n.i.k.a, gdybyś skłoniła się do jednej czy dwóch propozycji to pewnie dyskusja znów ruszy z miejsca. Bo ogólnie mówić o fajnych lornetkach można bardzo długo. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętać należy jeszcze o bardzo ważnej sprawie - polu widzenia. Lornetki o dużym powiększeniu 12-15x świetnie pokazują szczegóły rzeczy, które trudno jest osobie początkującej znaleźć. Oferują 3,5-5 stopni pola widzenia co wymaga pewnego wysiłku w szukaniu celu. Dla początkujących obserwatorów nieba lepiej nadają się lornetki o szerszym polu widzenia 6-9 stopni - a to oferują modele o powiększeniach 10-7x. Łatwiej nimi poruszać się po niebie i rozpoznawać gwiazdozbiory i asteryzmy. Dla porównania lornetka 8x42 pokaże 4x więcej nieba niż 15x70 (to nie jest żart) 8*2/4*2=64/16=4. W tym popieram zakup lornetki z polem min. 6 stopni tj np  Nikon 10x50 EX (6,5 stopnia). Ecotone Kamakura WP2 10x50 też będzie OK. Nadają się i na leżak i na statyw nawet na wycieczkę i pokażą dużo ładnych obrazków nieba. Jak Tatę wciągnie to zawsze może się upgradeować do czegoś większego. Taka natomiast na pewno go nie zniechęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, M.o.n.i.k.a napisał:

...I może źle myślę, ale wydaje mi się, że jak na niedoświadczonego obserwatora to łatwiej jest samemu trzymać lornetkę i szukać cudów na niebie, niż korzystać WYŁĄCZNIE ze statywu. A i przy statywie też trzeba się trochę pogimnastykować, więc znów myślę i myślę, że ten nikon może tak nie skomplikować życia Tacie ;)

I to jest bardzo celna myśl. Statyw czy żuraw, który umożliwi dostrzeżenie słabszych obiektów czy rozdzielenie ciaśniejszych układów gwiazd, jednocześnie ograniczy swobodę poruszania się po nieboskłonie i utrudni poszukiwania obiektów. Zawsze jest coś za coś. Ja jestem wielkim zwolennikiem swobody obserwacji. Jednocześnie doceniam walory powiększenia i dużej apertury. Krakowskim targiem, doszedłem do parametrów 12x56 jako optymalnych. Pole widzenia wciąż znośne (5-5,5 stopnia) a gabaryty lornetki jeszcze umożliwiają swobodne obserwacje, bez dodatkowego osprzętu typu statyw czy żuraw. 

Oczywiście jest sprawą indywidualną, czy parametry te przesuniemy nieco w którąś stronę, choć zwiększania apertury w tym wypadku nie polecam. Sześćdziesiąt mm to już lornetka spora i ciężka do ręki, raczej dla kogoś doświadczonego.

Ja chętnie korzystam z lornetki 15x56 (wzrost powiększenia i zasięgu gwiazdowego kosztem pola widzenia). Z kolei szerokie pole widzenia w mniejszych lornetkach (10x50, 8,5x44 a nawet 8x30) potrafi dostarczyć niesamowitych wrażeń innego typu, Pola gwiezdne w Łabędziu, otoczenie Gromady Podwójnej czy Hiady są tu dobrymi przykładami.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, M.o.n.i.k.a napisał:

O! Bardzo dziękuję o już bardziej łopatoligiczne wyjaśnienie mi jaki jest podział i co do czego jest lepsze w związku z tym :) ...

Zajrzyj też tutaj (jeśli dotychczas tego nie zrobiłaś) .

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.o.n.i.k.a napisał:

O! Bardzo dziękuję o już bardziej łopatoligiczne wyjaśnienie mi jaki jest podział i co do czego jest lepsze w związku z tym :) Skłaniałabym się chyba w kierunku 10x, chciałabym żeby to była lornetka i do ręki i z wejściem na statyw tak na w razie czego. 

Wg mnie 10x50 będzie dobrym wyborem. Biorę ją zawsze w plecak, mało waży i jest mobilna. Stosuję do astro i do widoków. Jestem bardzo zadowolony. Do tego posiada gwarancję 10 lat.

Weź pod uwagę, że wiele opinii dotyczy tutaj kwestii, których Twój tata może nigdy nawet nie zauważyć (jak np. zażółcony obraz...) - posiadam tego nikona i zażółcenia w obrazie nie widzę, ale pewnie dlatego, że za mało mam doświadczenia :D Pamiętaj, że trafiłaś na forum, gdzie jest sporo osób z bardzo profesjonalną wiedzą, a to niestety nie pomaga w wyborze sprzętu dla amatora. Dopisywanie kolejnych rzeczy do listy też Ci nie pomoże. Im więcej wiesz - tym trudniej wybrać.

Jeśli już mniej więcej zdajesz sobie sprawę z tego co potrzebujesz to idź do jakiegoś stacjonarnego sklepu (np. foto joker) i weź do ręki model np. 10x50 i 15x70 - sama ocenisz chociażby pod względem wagi i mobilności co będzie lepszym wyborem. I nie skupiaj się na technicznych detalach, bo one i tak ci nic nie mówią i robią niepotrzebny mentlik w głowie.

Pro TIP :D Dorzuć do prezentu książkę, jak np. https://livro.pl/miesieczny-przewodnik-po-niebie-ridpath-ian-sku1097733620.html lub https://livro.pl/gwiazdy-i-planety-torion-wil-ridpath-ian-sku1006935275.html Bardzo się przyda na początku :) Jak masz cierpliwość to czatuj również na http://lubimyczytac.pl/ksiazka/74587/niebo-przez-lornetke - czasami pojawia się na allegro :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czegoś musisz zacząć...

Każdy z nas ma inne upodobania. Inaczej niż u kolegów wyżej dla mnie optymalny 'kaliber' to 15x70. 

Jest jeszcze mobilna wg moich standardów. Ale ja każdą lornetkę ładuję na statyw, obserwacji z ręki nie prowadzę, obraz za bardzo mi się trzęsie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)