Skocz do zawartości

Foto Challenge ? rozmowy o zgłoszonych obiektach


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Kurczak wodny, wiem, ze to ma być wyzwanie, rzadko opisywany i fotografowany obiekt, ale...

Miejcie Szanowni Zgłaszający propozycje na uwadze to, że większość astrofotografów mieszka w co najmniej średnio zaświetlonych miasteczkach a ich setupy to rurki o aperturze 65 - 100mm i ogniskowej góra metr. Tak jest minimum w 90%.
Obiekt się złapie, ale co będzie widać....
Zrobiłem sobie symulację zgłoszonych obiektów i chyba tylko Oli propozycję mój setupik (90/600 z QHY183) jakoś uchwyci.... Ale tylko jakoś :( 
Dlatego na nią zagłosuję. Wysokość obiektu w mieście też ma znaczenie. Myślę, że minimum 25*

Ola.thumb.JPG.87864de71b1e67ee1649ce9f8b541f4c.JPG

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lukost napisał:

Czyli fajnie byłoby, gdyby w kolejnej edycji (o ile nastąpi) czelendżem był Messier 42 na przykład? ;)

Przeczytałeś dokładnie co napisałem i jak przykładowo taki zaproponowany obiekt zobrazowałem?
Dobry żart tymfa wart :) 
Może być M31.

Wyzwanie zapewne zostanie podjęte, niemniej jak liczna będzie grupa astrofotografów?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MichalKaczan napisał:

Wydaje mi się że to wyzwanie polega na tym, żeby zarejestrować cokolwiek.

Jeśli tak to cofam swoje wąty i jak w poprzednim challengu cokolwiek zarejestruję ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Jeśli chodzi o rozmiary kątowe to w zasadzie wszystkie (oprócz Pease 1 i Kwintetu) to ta sama liga, mają ok 2 minuty kątowe. Wydaje mi się że to wyzwanie polega na tym, żeby zarejestrować cokolwiek.

Dokładnie tak. Typując obiekt nie spodziewałem się obrazu z Hubble, a raczej kolorowo pojaśnionej mikro plamki wśród gwiazd M15. Coś w takim stylu jak na załączonym zdjęciu  lub nawet mniej...

m15_p1cap.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dzisiaj koniec głosowania.... Czemu tak mało głosujących?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacek E. napisał:

Chyba dzisiaj koniec głosowania.... Czemu tak mało głosujących?

Może dlatego, że miał być baner, a go nie ma. Ja przynajmniej nie widzę...

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jakiegoś adblocka to nie zobaczysz tak jak ja w domciu. W pracy widzę w domu nie.
Jest chyba inaczej wstawiony niż Jolo wstawia mi ankietę konkursu Henia. Jest teraz jako reklama, dodatek.... czy cuś?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2018 o 16:10, MichalKaczan napisał:

Moja propozycja : mgławica planetarna Abell 72 w Delfinie.

Wizualnie jest podobno w zasięgu teleskopu 120mm z filtrem OIII (http://www.faint-fuzzies.de/en/observations_abell_pn.html), jednak nawet w dużym teleskopie nie przypomina tego czym jest naprawdę. W 16" widać co prawda dwa półkoliste pojaśnienia, ale o delikatnych włóknach w środku i galaktyki stykającej się z krawędzią planetarki można zapomnieć.

 W necie jest sporo szkiców tego obiektu i zdjęć z dużych teleskopów. Nie ma natomiast fotografii w polskim wykonaniu, a szkoda.
Jest blisko  dwukrotnie większa niż często fotografowana M57, a deklinacja to +13 stopni, także góruje wysoko nad horyzontem.

No więc 120 mm soczewki nie mam na stanie, ale 150/750 jak najbardziej. Z okularem 20 mm i filtrem OIII Abell 72 jest widoczny!  Sprawdzone dziś wieczorem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, tez wczoraj 'czesałem' Abele, tyle że ciut większym działkiem. Padły A79 i A84, jeszcze probowałem A57, ktora miala byc 'quite distinct' (http://www.stathis-firstlight.de/deepsky/abell_honeycutt.htm) ale obszedłem się smakiem.

A tak wracając do tematu czelendża, to pogoda jest a fotek jak na lekarstwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wyczesalem zgłoszeny przeze mnie obiekt czyli Pease 1 w nocy z piątku na sobotę. Sprzęt to newton 20 cali plus Nagler 13mm i Panoptic x2,5 co dało powiększenie  x413. Mgławica odnaleziona bardzo szybko i widoczna bez problemu przy bezpośrednim patrzeniu. Nie było potrzebne zerkanie, ani wspomaganie się filtrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Setaarius napisał:

A ja wyczesalem zgłoszeny przeze mnie obiekt czyli Pease 1 w nocy z piątku na sobotę. Sprzęt to newton 20 cali plus Nagler 13mm i Panoptic x2,5 co dało powiększenie  x413. Mgławica odnaleziona bardzo szybko i widoczna bez problemu przy bezpośrednim patrzeniu. Nie było potrzebne zerkanie, ani wspomaganie się filtrem.

Hymm, ja ze znajomym próbowałem też w 20" tego obiektu. Na pewno był Pentax 5.2 mm czyli około 395x. I nie wiem czemu nie było widać. Obiekt jest w takich powiększeniach bardzo mały ? Może jakieś wskazówki ? Niebo na pewno dobre. Nie wiem co źle było lub co źle zrobiliśmy.

U Nas był to Taurus 20" (lustro jednak lepsze niż standardowe) a u Ciebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karol_C napisał:

Hymm, ja ze znajomym próbowałem też w 20" tego obiektu. Na pewno był Pentax 5.2 mm czyli około 395x. I nie wiem czemu nie było widać. Obiekt jest w takich powiększeniach bardzo mały ? Może jakieś wskazówki ? Niebo na pewno dobre. Nie wiem co źle było lub co źle zrobiliśmy.

U Nas był to Taurus 20" (lustro jednak lepsze niż standardowe) a u Ciebie ?

U mnie lustro możliwe, że z tego samego źródła czyli od Stefana Płocieniaka. Patrzyłem na 5 zdjęć i mapę M15, ale bardziej pomogły zdjęcia. Trzeba znaleźć jakiś duży charakterystyczny układ gwiazd i od niego lecieć, ale charakterystyczny dla Ciebie w danym powiększeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Setaarius napisał:

U mnie lustro możliwe, że z tego samego źródła czyli od Stefana Płocieniaka. Patrzyłem na 5 zdjęć i mapę M15, ale bardziej pomogły zdjęcia. Trzeba znaleźć jakiś duży charakterystyczny układ gwiazd i od niego lecieć, ale charakterystyczny dla Ciebie w danym powiększeniu.

Nie, lustro było ściągane z zagranicy. Ale mniejsza o to. 

Na drugi raz weźmiemy wskazówki (dzięki za nie) pod uwagę i dam znać jak Nam poszło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Karol_C napisał:

Nie, lustro było ściągane z zagranicy. Ale mniejsza o to. 

Na drugi raz weźmiemy wskazówki (dzięki za nie) pod uwagę i dam znać jak Nam poszło.

 

Dacie radę. Nie mieliśmy miernika, ale SQM według LP mamy około 21,60. Było ją widać jako rozmytą plamkę szerokości około "dwóch gwiazd przyklejonych" do  siebie. Najbardziej mi pomogło chyba to zdjęcie... lecąc po jaśniejszych gwiazdach...

post-199816-0-96455200-1473248493 (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mapy u Nas było 21.63 mag. Jednak ze względu na małą łunę na południowym zachodzie (największą w tej miejscówce) i podobną odległość mamy w planach jeździć do miejsca 21.70 mag :) W niedziele było dość spontanicznie.  Ale niebo wydawało mi się, że było super. Choć nie wiem czy coś nie tak było z 20". Właściciel też coś kręcił nosem na nią tej nocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przepraszam, ale chyba to jest wątek konkursowy......
Myślę, że Opiekun Challengeu powinien wydzielić posty opowiadające o przeżyciach związanych łapaniem, złapaniem i organizacją łapania zgłoszonych obiektów......

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania - nie dziwcie się potem że jest takie małe zainteresowanie konkursem. Kogo obchodzi gdzie kto jeździ i z jakim sprzętem albo czy mu zapotniały okulary czy nie. Jest kafejka, są wątki obserwacyjne, co to ma wspólnego z konkursem?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę bo się uduszę...? Nie żebym bronił mojego uczestnictwa w tym offtopie, ale jak dla mnie żadna tragedia się nie dzieje i wręcz uważam, że po części dzięki temu ten wątek jeszcze nie zaginął... ? W wielu wątkach zdarzają się offtopy. Ludzie chcą cieszyć się astronomią, dzielić swoimi doświadczeniami, nie bądźmy bardziej świeci od świętych i bawmy się tym pięknym hobby. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Setaarius, spoko. Panowie trochę se marudzą, bo jeden ma notorycznie "zamsz" na niebie, a drugi czelendża pod Polarną, gdzieś w nadbużańskich zaroślach. :)  Też nie uważam dyskusji na temat zgłoszonych celów za wielką zbrodnię. W ankiecie naszych off-topów raczej nie będzie.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lukost napisał:

Setaarius, spoko. Panowie trochę se marudzą, bo jeden ma notorycznie "zamsz" na niebie, a drugi czelendża pod Polarną, gdzieś w nadbużańskich zaroślach. :)  Też nie uważam dyskusji na temat zgłoszonych celów za wielką zbrodnię. W ankiecie naszych off-topów raczej nie będzie.

No to przepraszam, że przez tetryctwo próbuję popsuć dyskusję - pozostaje mi tylko bardzo owocnej życzyć :) 
Odszczekuję swoje ale.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)