Skocz do zawartości

Dzięki, Wiktor!


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, lukost napisał:

Na bazę wypadową wybrałem Krzywe, ale dwie nocki obserwacyjne spędziłem w kultowej Cichej Dolinie, gdzie cichaczem rozpanoszyła się znana mi osobiście, istotna część czołówki polskiego astrofoto i nieznany, a przesympatyczny poznaniak - posiadacz? jedenastocalowego SCT. Niestety, pod wpływem otoczenia człowiek ten został nieodwracalnie (?) zainfekowany ? mianowicie przez większość czasu uznawał wyższość matrycy nad siatkówką oka...

A czy ten poznaniak nie był przypadkiem trochę "przy kości"? :P Jeżeli tak to jest duża szansa, że poznaliśmy go naszym mini zlocie/ mini spotkaniu (jak zwał, tak zwał :D ) w sierpniu w Cichej Dolinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co sądzisz Łukasz o Kalnicy? Bo jadąc pętlą zastanawialiśmy się nad noclegiem w tej wiosce, bo ładnie wyglądały widoki i południe odsłonięte, ale niestety wzdłuż drogi głównej było dość sporo latarni i stwierdziliśmy, że trochę bez sensu wybierać miejsce z uwagi na odsłonięte południe, gdzie właśnie na południu stoją jeb**** latarnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latarnie zostawiłem kilka km za sobą, dojeżdżając do końca drogi w kierunku schroniska. Tam praktycznie ich wpływ był nieodczuwalny - w tym sensie, że nie było żadnego pojaśnienie południowego horyzontu. Podejrzewam zresztą, że te kilkanaście lamp nie świeci całą noc, tylko do max 23.

 

8 godzin temu, towerfox napisał:

A czy ten poznaniak nie był przypadkiem trochę "przy kości"? :P Jeżeli tak to jest duża szansa, że poznaliśmy go naszym mini zlocie/ mini spotkaniu (jak zwał, tak zwał :D ) w sierpniu w Cichej Dolinie.

Jeśli Wojtek, to ten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie !

Dzięki Łukaszu , że o mnie  wspomniałeś. Wypad pod gwiazdy na pewno zadziałał na ciebie jak lekarstwo po twoich ostatnich przejściach. Zanim się poznaliśmy wiele słyszałem o twoich zdolnościach w wyszukiwaniu obiektów głębokiego nieba, ale fajnie, że akurat spotkaliśmy się w Roztokach. Przyznam się, że czasami zazdroszczę ci kierunku w jakim  poszedłeś w astronomii pomijając systemy  Go To, choć wiadomo, że maję swoje zalety a czasami są wręcz niezbędne. Twoje filtry bardzo pozytywnie wzbogaciły moje obserwacje wizualne.

Zapewniam cię Łukaszu, że zawsze będę wierny obserwacją wizualnym. Bardzo trudno przychodzą mi porównania astro foto z obserwacjami wizualnymi bo uważam, że to zdecydowanie odrębne od siebie sprawy, choć bywają często przedmiotem porównań. W obserwacjach wizualnych fotony bezpośrednio wpadają do oka co daje pewny nie powtarzalny urok, którego nie da się zastąpić niczym innym. Astro foto zawsze mnie kusiło i gdybym tego nie spróbował zawsze czuł bym pewny niedosyt. Wystarczy naświetlić jedną klatkę kilkoma sek a otrzymamy piękne struktury w kolorach a potem obróbka obrazu, która odbywa się według własnego indywidualnego spojrzenia na obrabiany obiekt. 

Miło było w tak doborowym towarzystwie, super wyszło, że gościła elita polskiego astro foto. To co ci koledzy wyczyniają w dziedzinie astro foto wraz z potężnym bagażem doświadczeń w zakresie sprzętowych modyfikacji to bez wątpienia wyższa szkoła jazdy.

Moje pierwsze poważne starcie z astro foto M42.  Przy obróbce obrazu pomógł mi kolega Dominik. Myślę, że jestem na właściwej drodze.

Ekspozycja: 20x120s/ISO 3200

Optyka: SCT 11/redukcja F6.3

CCD: EOS 6D

Prowadzenie: CGEM DX

m42_integration_ready2_50proc.thumb.jpg.7f6fea270230ec41d841555e5d8013d1.jpg

Pozdrawiam.

 

     

 

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2018 o 22:44, lukost napisał:

...PS Janku, za cholerę nie mogliśmy dostrzec Głowy Wiedźmy (IC 2118). Sorry. ...

W zeszłą sobotę pokazywałem Markowi miejsce, z którego ją jakoby widziałem :)) Tak więc mam twarde dowody. Prawie równie twarde, jak ten ś.p. ufolog :dance:

PS.

Mróz był wtedy taki, jak u tych, no ... Inuitów, więc może mi się coś osadziło na soczewce. Już sam nie wiem.

beer

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo czasu spędziłem w rejonie, gdzie powinna być Wiedźma, ale tylko poświatę od Rigela widziałem. A warunki mieliśmy fajne - przeciwblask był oczywistą plamą, przejrzystość też dopisywała, bo można było łapać obiekty naprawdę nisko nad horyzontem - taką NGC 1360 w Piecu na przykład, muskającą czubki drzew. Pikny widok już w lornecie 12x56. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)