Skocz do zawartości

Montaż pod SCT 8"


esteon

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem świeżo upieczonym posiadaczem 8 calowej tuby SCT (relację z kolimowania napiszę niebawem).

Tuba obecnie stoi na AZ4 -LT1  i sprawdza się to nie najgorzej: trzęsie w granicach tolerancji, chodzi płynnie, itd. ale przy dużych powiększeniach trochę mi brakuje mikroruchów (a prowadzenie nie jest aż tak cudownie płynne jak przy zawieszonym wcześniej Maczku)

Czy ktoś ma jakieś propozycje na czym innym to powiesić? Wolałbym raczej azymutalny montaż (ale nie ucieknę na widok EQ) i zależy mi na mobilności, więc nie chcę przesadzić z wagą.

Pomysł, który już dostałem, to taki by kupić EQ3-2 i przerobić na azymutalny. Jakieś inne pomysły? (Wada tego rozwiązania jest taka, że EQ3-2 waży 11kg - a mój obecny 3,5kg.)

Myślałem np. o Vixen Porta? Ew. mogę postawić AZ4 na stalowych nogach i liczyć na płynniejsze prowadzenie? Albo obciążyć / tłumić tubę w tym co mam.

Wszelkie uwagi mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na EQ3-2 juz niestety są lekkie drgania (gdy ustawiamy ostrość czy ruszamy mikroruchami), co jest upierdliwe zwłaszcza przy poprawianiu kolimacji, oraz przy avikowaniu planet. WIęc docelowo lepiej by brać EQ-5. Jeśli chodzi o azymutalne AZ4 na stalowych nogach już powinno być komfortowe do obserwacji. Zresztą sam taki planuje dokupić. Są jeszcze montaże np. AZ-HD i AZ-5, ale musiałbyć się popytać jak się sprawdzają. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na EQ3-2 przerobionym na stałe w tryb ALT-AZ nie miałem drgań, które by jakoś specjalnie przeszkadzały. 

HDAZ nie ma mikroruchów i bez modyfikacji po prostu potrafi się rozkręcić. Da się z SCT8, ale te mikroruchy... 

AZ-5 to nieporozumienie. Nie dasz rady go tak ustawić, aby być zadowolonym. Żadna z jego wersji nie jest udana. Ani SW ani GSO, zresztą wersje SW różnią się w bebechach. Bez modyfikacji nie pojedzie. 

SkyTee brandowane teraz przez Omegona jest dobre. Chociaż ludzie narzekają na te montaże, trzeba je niekiedy 'dopieścić' . 

Mam SkyTee kupiony na giełdzie. Był mocno dobity. Ale na szczęście jeden z kolegów, Maciej z południa Polski, doprowadził go do porządku. Wymienił zużyte elementy i teraz jestem bardzo zadowolony z tego montażu. Jeszcze raz dziękuję Ci Macieju! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli na razie mam opcje:

1) EQ3-2 przerobiony na Alt-AZ - o ile dobrze rozumiem, to przeróbka jest łatwa. Statyw nie jest zbyt drogi, więc jedyny minus to waga: o ile dobrze liczę 14kg.

2) EQ5 (czy to się da przerobić na azymutalny?) - Opcja droższa, waga jeszcze większa bo 20 kg (choć nie wiem, czy obie przeciwwagi byłyby potrzebne, więc może tylko 15?). Zalety - byłby super stabilny.

3) Skytee - czyli opcja niepewna - najlżejszy (circa 12kg?). Mogę dodatkowo domocować lornetkę. Tyle tylko, że może być problem z jakością montażu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)